banner2

Öğretmenlere Bilsem müjdesi! Bilsem nedir? bilsem başvurusu nereden,nasıl yapılır?

2023 Yılı Bilsem kılavuzu yayımlandı. ögretmenler tarafından merak edilen"BİLSEM Öğretmen Seçme ve Atama Kılavuzu"açıklandı.Peki, Bilsem nedir? bilsem başvurusu nereden,nasıl yapılır? işte merak edilenler.

Eğitim 31.01.2023, 18:15
Abone ol
Öğretmenlere Bilsem müjdesi! Bilsem nedir? bilsem başvurusu nereden,nasıl yapılır?

Binlerce ögretmenin beklediği Bilsem yayımlandı.ögretmenler Bilsem hakkında soruların ceavplarını araştırmaya başladı işte detaylar haberimizde

BİLSEM NEDİR?

Bilsem, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmış ismidir. İlkokullarda sınavla tespit edilen özel yetenekli öğrencilerin örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak ve sahip oldukları kapasitelerini geliştirerek üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla devlete bağlı olarak açılmış olan özel eğitim kurumlarıdır. Türkiye genelinde her ilde bir bilsem olmakla birlikte nüfus yoğunluğuna göre büyük şehirlerde birden fazla bilsem olabilmektedir.

BİLSEM'E NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerine öğrenci seçimi Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen tarihlerde yapılan sınav sonuçlarına göre yapılmaktadır. Bu sınav geçen yıla kadar ilkokul 1., 2. ve 3. sınıf düzeyindeki öğrencilere tablet üzerinde dijital olarak yapılmakta idi. ( Bu sene RAM'ler tarafında okulda BNV zeka testi uygulanarak yapılacaktır.) Bu sınava 2017 yılına dek bireysel olarak başvuru yapılamıyordu. Diğer senelerden farklı olarak 2017 - 2018 Eğitim Döneminde veliler, sınav ücretini yatırdıktan sonra sınıf öğretmeninden gözlem formunu doldurmasını talep edebilecek. Aslında dolaylı bir şekilde Bilsem sınavı başvurularının bireysel olarak yapılmasının önü açıldı. Sınava katılacak olan öğrenciler okullarındaki sınıf öğretmenleri tarafından doldurulan "gözlem formu" listesiyle aday gösterilmektedir. En son düzenleme ile sınava öğrencilerin girebilmesi için öğretmenler tarafından aday gösterilmesi zorunludur. Ayrıca okul nüfusunun %20'sinden daha fazlasının aday gösterilmesi yasaktır. Yani kendi sınıfında %20'lik dilimde olmayan öğrenciler aday gösterilmeyecektir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!