banner2

Öğrenciler tatile doyacak! Bakın ara tatil kaç güne çıkıyor

Bu hafta sonu öğrenciler sömestr tatiline girecekler. 20 Ocak Cuma itibariyle başlayacak olan tatilde öğrenciler tatile doyacak. Detaylar haberimizde...

Eğitim 18.01.2023, 11:14
Abone ol
Öğrenciler tatile doyacak! Bakın ara tatil kaç güne çıkıyor

Sömestr tatiline artık sayılı günler kaldı diyebiliriz. Ülkemizde sömestr tatili 20 Ocak Cuma günü başlayacak. Bilindiği üzere ara tatil 15 gün olarak uygulanıyor. Elbette buradaki 15 gün ifadesi biraz söz gelimi diyebiliriz. Çünkü tatil 2 hafta. Hatta aradan hafta sonlarını da çıkarsak 10 günlük bir tatilin olduğunu ifade edebiliriz.

Bilindiği üzere son yıllarda ara tatil haricinde 5 günlük iki tatil de uygulanıyor. Dönem ortasında uygulanan bu tatillerde öğrenciler 1 hafta boyunca okula gitmiyorlar. Nitekim bu yöntem Avrupa’da pek çok ülkede bu sistem uygulanıyordu.

Bazı ülkeler bu sistemi değiştirmeye karar verdiler. Aralarında Türkiye’nin de rol model olarak gördüğü ülkeler ara tatilleri sömestr tatiline dahil ederek süreyi 1 aya uzattılar. Bu sayede öğrencilerin daha verimli bir kış tatili yapması ön görülüyor. Tatilin 1 aya yükseltilmesinde pek çok etken söz konusu. Bu etkenler arasında kış tatilinin öne çıkarılması ve turizmin canlandırılması gibi kriterler de söz konusu.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!