banner2

MEB'den flaş sözlü sınav açıklaması! Öğretmenlik için 60 puan ve üzeri alan adaylar...

Son dakika haberi... CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından polemik konusu yapılan 'mülakat' ya da 'sözlü sınav' konusunda Milli Eğitim Bakanlığı detaylı bir açıklama yayınladı.

Eğitim 30.12.2021, 00:49 30.12.2021, 07:39
Abone ol
MEB'den flaş sözlü sınav açıklaması! Öğretmenlik için 60 puan ve üzeri alan adaylar...

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) öğretmen alımları sırasında çifte standart uyguladığı ve hukuksuzluğa imza attığı yönündeki iddialar boşa çıktı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun işe alımlar sırasında uygulanan mülakat aşamasına ilişkin yaptığı açıklamalara MEB tarafından cevap niteliğinde bir bilgilendirme yapıldı. 

MEB'in sosyal medya hesabından paylaşılan açıklamada 'sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanların başarılı sayılacağı' vurgulandı. 

'15 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI - SÖZLÜ SINAV SÜRECİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA' başlığıyla yayınlanan bildiride şu ifadeler kullanıldı:

Sözleşmeli öğretmen istihdamında ilgili mevzuatında belirtildiği üzere başvuran adaylar KPSS puan üstünlüğüne göre sıralanmakta ve Bakanlık tarafından gerçekleştirilen sözlü sınava; her alan için alım yapılacak kadro sayısının üç katı kadar aday çağrılmaktadır. Sözlü sınavda ise 60 ve üzerinde puan alan adaylar başarılı sayılmakta ve sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkı kazanmaktadır. 

Sözleşmeli öğretmen istihdamına ilişkin yönetmeliğin 11. maddesinde ise sözlü sınav konuları ve ağırlıkları belirtilmiştir. Adaylar eğitim bilimleri ve genel kültür, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü; iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti; bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı; topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönüyle objetif olarak değerlendirilmektedir. 

Tüm sınav merkezlerinde adaylara yöneltilen sorular eş değer nitelikte olup merkezi olarak hazırlanmaktadır. Sözlü sınavlar mezuat çerçevesinde objektif olarak yapılmakta herhangi bir öğretmen adayına yönelik adaletsiz bir uygulama içinde bulunulması sözkonusu değildir. 

BU çerçevede 12-27 Kasım 2021 tarihleri arasında öğretmen atama sözlü sınavları gerçekleştirilmiş, sınav sonuçları 27 Aralık 2021 tarihinde ilan edilmiştir. 

Öğretmen adaylarımızın sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazları atama takviminde belirtilmiş olup, itirazlar 03-07 Ocak 2022 tarihleri arasında alınacak ve 14 Ocak 2022 tarihinde sonuçlandırılacaktır. Sonuca ilişkin itirazlar titizlikle incelenecektir."


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!