banner2

2022 LGS yerleştirme işlemleri nasıl yapılacak? LGS yerleştirme işlemleri tarihleri ne zaman?

2022 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu MEB tarafından yayınlandı. Bu olay sonrasında liseye geçen öğrenciler, tercih yapacakları tarih aralığını araştırmaya başladı. LGS yerleştirme işlemlerinin nasıl yapılacağı da merak edilenler arasında yer alıyor. Peki 2022 LGS yerleştirme işlemleri nasıl yapılacak? LGS yerleştirme işlemleri tarihleri ne zaman?

Eğitim 30.06.2022, 14:10
Abone ol
2022 LGS yerleştirme işlemleri nasıl yapılacak? LGS yerleştirme işlemleri tarihleri ne zaman?

2022 LGS sonuçları açıklandı. MEB 2022 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzunu yayınlandı. Bu olay sonrasında öğrenci ve veliler LGS tercih ve yerleştirme tarih aralğını araştırmaya başladı. LGS yerleştirme işlemlerinin nasıl yapıldığı merak ediliyor. Peki 2022 LGS yerleştirme işlemleri nasıl yapılacak? LGS yerleştirme işlemleri tarihleri ne zaman?

2022 LGS MERKEZİ YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

Merkezî yerleştirme; merkezî sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Öğrenciler, sınavla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecekler.
 
Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihler doğrultusunda yerleştirme yapılacak.
 
Sınavla öğrenci alan okullarda merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8'inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak.

YEREL YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yerel yerleştirme işlemleri okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il, ilçe millî eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara sırasıyla öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılacak.
 
Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılacak.

TÜM ÖĞRENCİLER YERLEŞTİRME YAPACAK

Sınava giren ve merkezî sınav puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorunda olacak. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda öğrencilere merkezî sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak.
 
Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacaklar.
 
Öğrenciler, merkezî sınav puanı ile öğrenci alan okullar, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta tercih yapabilecek.
 
Merkezî sınava girmeyen öğrenciler ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki grupta tercih yapabilecek.

LGS YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ TARİHLERİ NE ZAMAN?

LYS sınaV sonuçlarına göre lise tercihleri belirlenen aralıklarda yapılmaya başlanacak. Buna göre Liselere Geçiş Sistemi kapsamında yapılacak ortaöğretim kurumları tercihleri 4 Temmuz 2022 Pazartesi günü başlayıp 20 Temmuz 2022 saat 17.00'ye kadar devam edecek. Yerleştirme sonuçları 25 Temmuz 2022'de açıklanacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!