banner2

Twitter dosyaları 11. bölüm: 250 bin gazeteci ve Kanadalı yetkilinin hesabına darbe

Elon Musk,"Twitter Dosyaları" ismiyle sürdürdüğü ifşaatın 11'incisini açıkladı. Musk, ABD makamlarının, Twitter'dan 250 bin hesabın kapatılmasını istediğini söyledi.

Dünya 04.01.2023, 11:35 04.01.2023, 12:25
Abone ol
Twitter dosyaları 11. bölüm: 250 bin gazeteci ve Kanadalı yetkilinin hesabına darbe

Elon Musk, ABD'nin Twitter'dan 250 bin hesabın kapatılmasını istediğini ifade etti. Elon Musk, "Twitter Dosyaları" adıyla başlattığı ifşalarının 11'incisini, serbest gazeteci Matt Taibbi aracılığıyla yaptı.
Matt Taibbi'nin gönderisini paylaşan Musk, "ABD makamları, aralarında gazeteciler ve Kanadalı yetkililerin de olduğu 250 bin hesabın kapatılmasını istedi" dedi.
Gazeteci Taibbi, yaptığı bir paylaşımda, ABD Küresel Etkileşim Merkezi (GEC) raporunun ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) verilerine dayandığını belirterek kapatılması istenen hesaplar arasında "2 veya daha fazla" resmi hesabın da bulunduğunu bildirdi.
Taibbi, Twitter'ın ABD'li yetkililerden "hoşlarına gitmeyen" kişilerin hesaplarının askıya alınması için çeşitli "şaşırtıcı" talepler de aldığını iddia etti. 

İfşaata göre, Kasım 2020'de ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Demokrat Adam Schiff'in ofisi, Schiff'in personeline karşı eski Başkan Donald Trump yanlısı grupların "tacizleri" nedeniyle söz konusu gruplara yönelik işlem yapılmasını talep etti.

ELON MUSK, KURUM İÇİ YAZIŞMALARI İFŞA ETTİ  

Talepte, "Misko ve diğer bazı Temsilciler Meclisi çalışanları hakkındaki içerikleri, bu içeriklere verilen tepkileri kaldırın ve (bazı) hesapları askıya alın." denildi. 
Diğer taraftan Taibbi'nin ifşaatı arasında, ABD'li makamların Twitter'ın eski güvenlik şefi Yoel Roth'la irtibatının kesilmeye çalışıldığı ve şirketin politika direktörü Carlos Monje'nin "DHS'ye Roth'la direkt iletişim kurma imkanı verirsek onlar tekrar tekrar ona başvurur." ifadeleri yer aldı.

İFŞA EDİLEN TWİTTER DOSYALARI 

Elon Musk son zamanlarda Twitter'in eski yönetiminin kurum içi yazışmalarını bir grup gazeteciyle paylaşarak ifşa ediyor. Twitter'in yeni yöneticisi ve bağımsız gazetecilerin "Twitter Dosyaları" olarak adlandırılan bu tweet dizileri, Twitter'ın eski yönetiminin, siyasi görüşleri nedeniyle içeriklere taraflı olarak müdahale ettiğini gözler önüne serdi. 
Elon Musk tarafından bugüne kadar yapılan ifşalarda, ABD Başkanı Joe Biden’ın ekibinin talebi üzerine seçim sürecinde ortaya çıkan Biden’ın oğlu Hunter Biden’a ait sızıntıların sansürlenmesi, Trump’ın hesabının askıya alınmasının yanı sıra Twitter’ın eski yönetiminin ABD ordusunun Orta Doğu’daki manipülasyonlarına alet olduğu da ortaya çıkmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!