banner2

Tunus Parlamentosu uzaktan çalışmaya devam edecek

Tunus’un en büyük partisi Nahda Hareketi'nin temsilcisi Mahir Al-Madhyoub, Tunus Parlamentosu'nun uzaktan çalışmaya devam edeceğini duyurdu.

Dünya 26.07.2021, 20:19
Abone ol
Tunus Parlamentosu uzaktan çalışmaya devam edecek

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, dün gece Tunus resmi televizyonunda yaptığı açıklamada, Başbakan Hişam El-Meşişi'nin görevden aldığını ve meclisin yetkilerini dondurduğunu duyurmuştu.

Said’in açıklamasından sonra alınan kararlara ağır eleştiri yapılmış, Tunus Meclis Başkanı ve ülkedeki en büyük parti olan Nahda Hareketi'nin lideri Raşid El-Gannuşi, Said’in kararını ‘Anayasaya karşı bir darbe’ olarak kabul etmiştir.

TOPLANTI DÜZENLENDİ

Tunus Temsilciler Meclisi Ofisi günün ilk saatlerinde Meclis Başkanı El-Gannuşi başkanlığında Cumhurbaşkanı Said’in dün gece açıkladığı kararları görüşmek için bir toplantı yaptı.

Meclis binasının önünde gerçekleşen toplantıya birçok milletvekili internet üzerinden katıldı.

Nahda Hareketi'nin temsilcisi Mahir Al-Madhyoub basına verdiği demeçte, meclis ofisinin Tunus ordusunu, güvenlik güçlerini ve tüm silahlı kuvvetleri anayasanın ruhuna uymaya, anayasaya saygı duymaya ve anayasal kurumları koruyarak verdikleri yemine sadık kalmaya çağırdığını belirtti.

‘TUNUS PARLAMENTOSU UZAKTAN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK’

‘Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan kararlar toplantıda tartışıldı. Parlamento liderleri, bu kararları tamamen reddettiklerini ve şiddetle kınadıklarını, bunun ciddi bir anayasa ihlali olduğunu ifade ettiler’ ifadelerini kullanan Madhyoub, Tunus Parlamentosu'nun uzaktan çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

Bunun yanı sıra El-Gannuşi sabah saatlerinde Tunusluları darbeye son vermek için sokaklara çıkma çağrısında bulunmuş, ‘14 Ocak 2011'de olduğu gibi insanlar her şeyi normale döndürmek için sokaklara çıkmalı’ demişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!