SON DAKİKA
Son dakika: Satışı durdurun! Hollanda mahkemesinden İsrail'e şok

Son dakika: Satışı durdurun! Hollanda mahkemesinden İsrail'e şok

Son dakika haberleri... Hollanda'da temyiz mahkemesi, uluslararası insancıl hukuk ihlalleri sebebiyle İsrail'e F-35 savaş uçağı parçaları satışının durdurulmasına hükmetti.  

Dünya

24.02.2024, 21:49

7 Ekim'den bu yana Gazze'de soykırım yapan İsrail'e dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor. Son olarak Hollanda mahkemesi terör devletine F-35 ambargosu getirdi. Hollanda temyiz mahkemesi, Hollanda hükümetinin yedi gün içinde İsrail'e yapılacak tüm F-35 savaş uçağı parçaları ihracatını engellemesine karar verdi.

Kosova Başbakanı Kurti'den Sırp mevkidaşına cevap: 'Ülkemin adı Kosova ve... Haberi Görüntüle

"BU SATIŞ AÇIK BİR RİSK"

Söz konusu mahkeme kararında, "İhraç edilen parçaların İsrail'e satılması konusunda açık bir risk olduğu inkar edilemez" denilirken, "F-35 parçaları uluslararası hukukun ciddi ihlallerinde kullanılıyor" denildi.

Putin'den Biden'ın kendisine yönelik küfürlü ifadelerine ilk tepki Haberi Görüntüle

ÖNCE REDDETMİŞTİ

Öte yandan makeme daha önce, insan hakları örgütlerinin, İsrail'e F-35 savaş uçağı parçalarının ihracatının durdurulması talebini "ilgili menfaatleri gözettiği ve söz konusu karara makul bir şekilde ulaştığı" gerekçesiyle reddetmişti.

Dünya bu kadını konuşuyor: Soykırıma sessiz kalan medyaya böyle isyan... Haberi Görüntüle

HOLLANDA YANLIŞTAN DÖNDÜ

Hollanda temyiz mahkemesi, "Hollanda'nın, daha önce tesis edilen lisans kapsamında İsrail'e F-35 parçası satışını durdurmak zorunda olmadığını" ifade etmişti.

İsveç son düzlükte: Başbakan Kristersson NATO üyeliğini görüşmek için Macaristan'a... Haberi Görüntüle

REFAH'TA KALİAM YAPIYOR

Tüm dünyanın gözleri önünde Gazze'de soykırım yapan katil İsrail, katliamın yönünü Güney'e çevirerek Mısır sınır kapısının yakınlarında bulunan Refah kentine çevirdi. Yaklaşık 1.5 milyon Gazzeliyi burada kıskaca alan barbar İsrail, dün gece başlattığı operasyonla birlikte katliama yeni bir boyut kazandırdı

Son dakika... ABD Kansas'ta geçit törenine silahlı saldırı: Çok sayıda... Haberi Görüntüle

100'DEN FAZLA ÖLÜ VAR

Dün gece başlayan Refah saldırılarında 100’den fazla kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı bildirildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberinde, Refah'taki hastane yetkilileri, İsrail’in, Refah kentine düzenlediği saldırılarında 100’den fazla kişinin öldürüldüğünü, yaralanan yüzlerce kişinin hastanelere ulaştığını belirtti.

Rus uzmanlardan UAD beklentisi: İsrail'e daha sert kararlar uygulanacak Haberi Görüntüle

HOLLANDA'DAN ATEŞKES ÇAĞRISI

Öte yandan dün düzenlenen saldırıya ilişkin açıklama yapan Hollanda Dışişleri Bakanı Hanke Bruins Slot, "Refah'taki durumun çok endişe verici olduğuna dikkati çekerek, "Gazze'deki birçok sivil güneye kaçtı. Bu kadar yoğun nüfuslu bir alanda, büyük ölçekli askeri operasyonların çok sayıda sivil kaybında ve daha büyük bir insani faciaya açacağını görmemek zor. Bu meşrulaştırılamaz." ifadelerini kullanmıştı.

Habere Tepki Ver

1

0

0

1

0

0

0

0


Loading