banner2

Rusya'dan NATO Genel Sekreteri'ne İsveç tepkisi! 'Dini görüşlere saygı göstermek zorunluluk'

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılması skandalına ilişkin açıklamasına tepki göstererek, dini görüşlere saygı gösterilmesinin "zorunluluk" olduğunu belirtti.

Dünya 24.01.2023, 23:27 25.01.2023, 00:31
Abone ol
Rusya'dan NATO Genel Sekreteri'ne İsveç tepkisi! 'Dini görüşlere saygı göstermek zorunluluk'

Zaharova, sosyal medya adresinde yaptığı açıklamasında  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in İsveç'te 'te Kur'an-ı Kerim'in yakılması ve protestolarla ilgili açıklamasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.. Zaharova, Dini görüşlere saygı gösterilmesi, bir seçenek değil zorunluluktur." dedi.

"MİLYONLARCA KİŞİNİN KUTSAL GÖRDÜĞÜNE SAYGI GÖSTERİLMELİ"

Uluslararası toplumun, hoşgörüsüzlük ve ayrımcılığa karşı koymakla yükümlü olduğunu belirten Zaharova, açıklamasında şunları söyledi; 

"Uluslararası belgelerde ifade özgürlüğü hakkı, herhangi bir din veya dini uygulama hakkında eleştirel ve aşağılayıcı ifadelerin kullanılmasını, hele Müslümanlar için kutsal olan Kur'an-ı Kerim'in yakılmasını içermez. Dini görüşlere saygı gösterilmesi, bir seçenek değil zorunluluktur. Stoltenberg bunu neden bilmiyor? Çünkü Batı, Avrupa'da kilit yerlere eğitimsiz insanları atıyor. Bunları yönetmek kolay. Böylece Avrupalıların birçoğu manipüle ediliyor. Eğer Anglosaksonların kontrolündeki ülkeler, herkesi var olmayan cinsiyetleri tanımaya zorluyorsa, onların milyonlarca kişinin kutsal gördüğü şeylere saygı göstermesi gerekiyor."

NATO GENEL SEKRETERİ NE DEMİŞTİ? 

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, bugün yaptığı açıklamada, "İsveç’in başkentinde Kur'an-ı Kerim'in yakılması ve başka olaylara İsveç hükümeti hemen sert tepki göstererek, bunları kınadı. Ama ifade özgürlüğü, İsveç ve diğer tüm NATO üyesi ülkelerde kıymetli bir değer. Bu yüzden bu tür uygunsuz hareketler otomatik olarak yasa dışı değil." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!