banner2

Rus yanlısı Transdinyester bölgesinde roketatarlı saldırı

Moldova sınırları içerisinde bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester'de bir yönetim binasına roketatarla saldırı düzenlendi. Bölgenin Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolünde olduğu biliniyor.

Dünya 26.04.2022, 02:51 26.04.2022, 02:40
Abone ol
Rus yanlısı Transdinyester bölgesinde roketatarlı saldırı

Rusya-Ukrayna arasında savaşta 2 ay geride kalırken, Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolünde bulunan Transdinyester'in sözde başkenti Tiraspol'deki "Devlet Güvenlik Bakanlığı" binasına saldırı gerçekleştirildi.

YÖNETİM BİNASI HASAR GÖRDÜ

Saldırının roketatarla gerçekleştirdiği bilgisine yer verilen haberlerde, binanın önemli hasar gördüğü ve olay yerinde itfaiyenin görev aldığı belirtildi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Transdinyester'deki sözde İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, saldırı nedeniyle kimsenin yaralanmadığı duyuruldu.

MOLDOVA'NIN TRANSDİNYESTER MESELESİ

Moldova'nın 1991'de Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesi ardından, Dinyester Nehri'nin doğu kıyısında kalan Transdinyester de tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmişti.

Bağımsızlık ilanından sonra Moldova ile Transdinyester arasında başlayan silahlı çatışmalar, 22 Temmuz 1992'de ateşkesle son bulmuştu.

"Barış gücü" adını verdiği askeri birliklerini Transdinyester’e yerleştiren Rusya'nın, bölgenin desteklenmesi için her yıl milyonlarca dolar aktardığı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!