banner2

Rus Dışişleri'nden flaş açıklama: Moskova kimseyi nükleer silahlarla tehdit etmiyor

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, Moskova'nın kimseyi nükleer silahlarla tehdit etmediğini, ABD ve NATO ile açık çatışmanın Rusya'nın çıkarına olmadığını açıkladı.

Dünya 23.09.2022, 19:07 23.09.2022, 21:45
Abone ol
Rus Dışişleri'nden flaş açıklama: Moskova kimseyi nükleer silahlarla tehdit etmiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'ın, Rusya'nın toprak bütünlüğünün tehdit edilmesi durumunda nükleer silah kullanma konusunda blöf yapmadığını açıklamıştı. Bu sözler gündemdeki sıcaklığını korurken Moskova'dan dikkat çekici bir açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, Moskova'nın kimseyi nükleer silahlarla tehdit etmediğini, ABD ve NATO ile açık çatışmanın Rusya'nın çıkarına olmadığını açıkladı.

"ULUSAL GÜVENLİĞİMİZ TEHDİT ALTINDA"

Putin'in kısmi seferberlik ilanı sırasında batıya karşı tüm olanaklarını kullanacakları yönündeki ifadelerinin nükleer tehdit olmadığını savunan Ryabkov, "Biz kimseyi nükleer silahla tehdit etmiyoruz. Bu silahların kullanım kriterleri askeri doktrinde tanımlandı ve 2 Haziran 2020 tarihli 'Nükleer Çevreleme Alanındaki Rusya Devlet Politikasının Esasları' belgesinde netleştirildi. ABD, Rusya'nın ulusal güvenliğine kasten tehdit oluşturuyor. Ayrıca belirli senaryolarda kullanılması öngörülen Rident-2 denizaltı balistik füzeleri ve B61-12 tipi yeni nükleer bombayı hem ordunun envanterine aldı hem de Avrupa'ya konuşlandırdı. Bu ulusal güvenliğimize kasten tehdittir" dedi.

ABD'YE "ÇATIŞMADAN KAÇININ" ÇAĞRISI

ABD askerlerini Ukrayna'ya kendilerine karşı savaşması için gönderilme ihtimalini değerlendiren Ryabkov, "Silahlı çatışmaya gebe olan ABD ve NATO ile açık cepheleşme, Rusya'nın çıkarına değil. ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin de Ukrayna'daki çatışmayı kontrolsüz şekilde tırmandırmanın doğurabileceği tehlikenin farkında olduğunu umuyoruz. ABD yönetimini Rusya ile doğrudan askeri çatışmaya yol açabilecek durumdan kaçınmaya çağırıyoruz" dedi.

ABD ve NATO'nun, Kiev'e doğrudan destek verdiğinin de altını çizen Ryabkov, "ABD ile prensip olarak müzakere seçeneği oldukça zor. Londra ve NATO başkentleri ile birlikte Kiev'i doğrudan askeri operasyonlar yoluyla topraklarımıza sürüklemeye zorluyorlar" ifadelerini kullandı.

MEDVEDEV DE "KULLANABİLİRİZ" DEMİŞTİ

Rusya'nın nükleer doktrini, Moskova'nın "varoluşsal tehdit" olarak karşı karşıya olduğunu hissetmesi durumunda, nükleer silah kullanılmasına izin veriyor. Eski Rusya Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev de stratejik -uzun menzilli- nükleer silah kullanma seçeneğine sahip olduğunu açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!