Papa'dan BM'ye Ukrayna eleştirisi! 'Bir acizliğe tanık oluyoruz'

Katolik cemaatinin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişiminde Birleşmiş Milletler'in etkisiz kaldığını ifade ederek, 'Ukrayna'daki mevcut savaşta, Birleşmiş Milletler örgütünün acizliğine tanık oluyoruz' diye konuştu.

Dünya 06.04.2022, 15:50 06.04.2022, 16:38
Abone ol

Katoliklerin dini lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Vatikan'da genel kabul oturumunda Rusya ile Ukrayna arasında süren savaş hakkında değerlendirmede bulundu. 

'GÜÇLÜ DEVLETLER ÇIKARLARINI KORUMAYA ÇALIŞIYOR'

Papa yaptığı konuşmada, "Bugün sıklıkla jeopolitikten bahsediyoruz ama ne yazık ki baskın mantık, en güçlü devletlerin ekonomik, ideolojik ve askeri etki alanını genişleterek, çıkarlarını savunma stratejileridir. Bunu savaşla görüyoruz" ifadelerine yer verdi. 

'BM'NİN ACİZLİĞİNE TANIK OLUYORUZ'

İkinci Dünya Savaşı'ndan yeni bir barış tarihinin temellerini atılmaya çalışıldığını belirten Papa, "Maalesef öğrenmiyoruz, ne yazık ki rekabet eden büyük güçlerin o eski hikayesi devam etti. Ukrayna'daki mevcut savaşta, BM örgütünün acizliğine tanık oluyoruz" diye konuştu. 

'KADIN VE ÇOCUKLAR HAYATINI KAYBEDİYOR'

Oturumun sonlarına doğru konuşmasına devam eden Papa Franciscus, devam eden savaşta kadın ve çocukların da hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, "Zulüm giderek daha korkunç bir hal alıyor" diye konuştu. 

UKRAYNA BAYRAĞIYLA POZ VERDİ

Papa konuşmasının sonunda kendisine Bucha'dan gönderilen Ukrayna bayrağını açarak kameralara poz verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!