Milyonlarca internet ve telefon abonesine müjde! Devlet tüketiciyi korumak için devreye girdi! Artık bunu yapamayacaklar

BTK, Tüketici Hakları Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti. Yeni değişiklikle birlikte internet ve telefon aboneliklerinde yeni bir dönem başlıyor.

Dünya 19.01.2022, 11:15 19.01.2022, 13:01
Abone ol
Milyonlarca internet ve telefon abonesine müjde! Devlet tüketiciyi korumak için devreye girdi! Artık bunu yapamayacaklar

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yenilenen yönetmelikle elektronik haberleşme aboneliklerini E-imza, T.C. Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı bilgileri ile e-Devlet kapısı üzerinden başlatmak mümkün olacak. Ayrıca gerçek zamanlı dijital görüşme ile kimlik doğrulaması yapılarak abonelik başlatılabilecek.

Düzenlemenin bir diğer yeniliği ise abone onayı gerektiren işlemlerin tek onay altında birleştirilemeyecek olması. Artık gereken her onay ayrı ayrı alınacak. Böylelikle dolaylı yoldan yapılan abonelikler engellenecek.

VERİLEN ONAYLAR ÇEVRİMİÇİ OLARAK GÖRÜNTÜLENEBİLECEK

Kullanıcılar abonelik hizmeti almak için verdikleri onayları da çevrimiçi ortamda görüntüleyebilecek. Müşteri hizmetleri, kısa mesaj, mobil uygulama, SIM vb. yöntemler aracılığıyla verilen onaylar, işletmecilerin çevrimiçi işlem merkezinden kolaylıkla kontrol edilebilecek.

Çağrı merkezi tarafından yapılan aramalarda, müşterinin doğrudan ilgili abone olduğu teyit edilmeden işlem yapılmasının da önüne geçiliyor. Birden fazla hat sahibi olanlar, diğer hatlarının işlem yetkisini sınırlandırabilecek. Böylelikle ebeveynlerin karşılaştığı yüksek fatura kaynaklı mağduriyetlerin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

ÇİPLİ KİMLİK KARTI SAYESİNDE BELGE FOTOKOPİSİNE GEREK KALMAYACAK

Aboneliklerde kimlik fotokopisi isteme devri de yeni yönetmelikle sona eriyor. Artık Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (çipli nüfus cüzdanı) veya Çipli Pasaport ile yapılan işlemlerde belgelerin fotokopisi alınmayacak.

Abonelik sözleşmelerinde kullanıcılara kolay anlaşılabilen, sade bir taahhütname/sözleşme örneği verilmesi de zorunlu hâle geliyor. Taahhüt süresi 24 ay olarak sınırlandırılırken, taahhüdün bitişi konusunda da tüketicilere bilgilendirme yapılacak.

ABONELERE ŞEFFAF BİLGİ AKIŞI SAĞLANACAK

Abonelere taahhüde aykırı işlemler konusunda daha şeffaf şekilde bilgi verilecek. Taahhüt edilen internet hızının sağlanmaması durumunda aboneler ceza ödemeden sözleşmeyi feshedebilecek. Farklı operatörlerin sunduğu teklifler de E-Devlet üzerinden karşılaştırılabilecek.

Paket, kampanya ve tarifelerin aynı isimle tanıtılması mümkün olmayacak. Her paket için özel bir isim sunulacak. Böylelikle olası kafa karışıklıklarının engellenmesi amaçlanıyor. Mevcut, kaldırılan veya abone alımına kapalı tarifeler de operatörlerin internet sitelerinde listelenecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!