banner2

Laschet son mitinginde Türeci-Şahin çiftine övgü yağdırdı

Almanya'da seçime kısa süre kala CDU ve CSU Başbakan adayı Armin Laschet, Başbakan Angela Merkel'le beraber gerçekleştirdiği son mitinginde göçmenler ve çeşitliliğe verdiği önemi anlatırken, BioNTech aşısının mucitleri Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye övgüler yağdırdı.

Dünya 25.09.2021, 16:10 25.09.2021, 16:18
Abone ol
Laschet son mitinginde Türeci-Şahin çiftine övgü yağdırdı

Almanya'da öne çıkan başbakan adayı Armin Laschet, sonuncu mitingini Başbakan Merkel ile yaptı

MERKEL, LASCHET İÇİN OY İSTEDİ

Almanya'da yarın gerçekleşecek olan seçime saatler kala Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birliğinin (CSU) Başbakan adayı Armin Laschet, en son mitingini Başbakan Angela Merkel'le beraber memleketi Aachen'da yaptı.

Burtscheid semtinde yaşadığı evin yakınında bulunan meydanı dolduran hemşehrilerine hitap eden "Türk Armin" lakaplı Laschet, ülkenin başbakanı seçilmesi durumunda gerçekleştirmek istediği vaatlerini anlatırken, Merkel ise partisinin kendi yerine aday gösterdiği CDU Genel Başkanı Laschet için oy istedi.

Yarınki seçimle hem görev süresi biten hem de siyaseti bırakan Şansölye Merkel, yeni dönemde yeni yönetimin sosyal sistemi daha çok güçlendireceğini söyledi.

Merkel, "Aileleri destekleyeceğiz, bakıma muhtaç olanları destekleyeceğiz. Sağlık sisteminin ne kadar önemli olduğunu salgın sürecinde gördük. Sağlık alanda çalışanların adil bir ücret almasını sağlayabilmek için önceden çalışmasının yapılması gerekir. Çalışarak hazırlamak ve paylaştırmak bir madalyonun iki yüzüdür. Sadece paylaştırmak, dağıtmak borç batağına götürür, bizler bunu Avrupa'da istemiyoruz." ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaleti Başbakanı olan Laschet de yarın yapılacak seçimlerde Almanya'nın yeni Şansölyesi olmak istediğini belirterek, hemşehrilerine vaatlerini anlattı.

'GÖÇ ÜLKESİ' VE ÇEŞİTLİLİĞİN VERDİĞİ GÜCE VURGU YAPTI

Laschet, Almanya'nın bir göç ülkesi olduğuna, bunun da kendilerini güçlendirdiğine vurgu yaparak, "Biz Uğur Şahinlerin, Özlem Türecilerin ülkemize gelmesinden mutluluk duyuyoruz. Uğur Şahin'in babası Almanya'ya gelirken 4 yaşındaki oğlunu da birlikte getirmiş. Okulda Almanca öğreniyor. Ana okul, ilkokul derken Köln'de okuduğu lisede dönem birincisi oluyor. Üniversiteye hazırlık yapıp üniversiteyi bitiriyor ve şimdi tüm dünya için bir aşı buldu." dedi.

Laschet, şunları kaydetti:

"AfD’lilerin de içine dahil olduğu bazı insanlar bu çocuklara 'Siz buraya ait değilsiniz, dininiz buraya ait değil, ne istiyorsunuz bu ülkede' şeklinde konuşuyor. Hatta bir anlamda burayı terk edin demek istiyorlar. Biz ise bu insanların burada olmasından dolayı mutluyuz. Biz çeşitliliği olan bir toplumuz ve Almanya’nın bu çeşitliliğe ihtiyacı var."

Yarın sandık başında CDU'ya ve kendisine oy verilmesini isteyen Laschet, üçlü koalisyon hayalleri kuran diğer partilerin ülkeye bir fayda sağlamayacağı değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!