banner2

Kuzey Kore'ye nükleer tesis tepkisi: Milyonlarca insanı tehdit ediyor

Kuzey Kore'nin nükleer deneme tesisi Güney Kore, Japonya ve Çin'de milyonlarca kişiyi tehdit ediyor.

Dünya 21.02.2023, 18:49
Abone ol
Kuzey Kore'ye nükleer tesis tepkisi: Milyonlarca insanı tehdit ediyor

Kuzey Kore'nin yeraltı nükleer deneme tesisi Punggye-ri, Güney Kore, Japonya ve Çin'de milyonlarca kişiyi tehdit ediyor.

'MİLYONLARCA İNSAN RADYOAKTİF MADDELERE MARUZ KALIYOR'

Güney Kore'nin başkenti Seul merkezli bir insan hakları grubunun yayımladığı raporda, bölgedeki milyonlarca insanın kullandığı su kaynaklarının, Punggye-ri nükleer deneme tesisinden yayılan radyoaktif maddelere maruz kaldığı belirtildi.

Nükleer tesisin, milyonlarca kişiyi barındıran civarındaki 8 kent ve kasabayı tehdit ettiği kaydedilen raporda, tarım ve balıkçılık ürünleri dolayısıyla da Güney Kore, Japonya ve Çin'deki birçok insanı tehdit edebileceği ifade edildi.

'KOMŞU ÜLKELERDE YAŞAM VE SAĞLIK HAKKINI TEHDİT EDİYOR'

Raporda, araştırma sonuçlarının, nükleer ve tıp uzmanları ile Birleşmiş Milletler (BM) ve Güney Kore hükümetinin istihbarat kaynaklarına dayandırıldığı belirtildi. İnsan hakları grubunun lideri ve araştırmacı Kuzey Koreli Hubert Young-hwan Lee, araştırmanın bulgularının önemine değinerek,

Bu rapor, Kuzey Kore'nin nükleer denemelerinin yalnızca Kuzey Kore halkının değil, Güney Kore ve diğer komşu ülkelerdekilerin de yaşam ve sağlık hakkını tehdit edebileceğini göstermesi açısından önemlidir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!