banner2

İran'dan uranyum zenginleştirme açıklaması: 'Batı'yı yaptırımları kaldırmaya zorlamak için yapıyoruz'

İran'ın "İttilaat" gazetesine konuşan İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami, Batı'yı yaptırımları kaldırmaya zorlamak için yüksek düzeyde uranyum zenginleştirdiklerini söyledi.

Dünya 10.06.2023, 21:55
Abone ol
İran'dan uranyum zenginleştirme açıklaması: 'Batı'yı yaptırımları kaldırmaya zorlamak için yapıyoruz'

Muhammed İslami, Meclis'in 2020'de çıkardığı yasa gereğince yüksek düzeyde uranyum zenginleştirmeye başladıklarına değinerek "Yaptırımların kaldırılmasını sağlamak için yüksek saflıkta uranyum zenginleştirme işlemi yapıldı. Yasa koyucunun amacı, yaptırımları ortadan kaldırmak için stratejik bir eylemde bulunmaktı." dedi.

"KANUNLARA UYGUN"

"Yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirilmesi Stratejik Eylem Yasası'nın bize yüklediği göreve dayanıyor ve biz de bunu uygulamakla yükümlüyüz. İran'ın nükleer adımlarının askeri amaçlı olduğunu iddia ediyorlar fakat bizim asıl amacımız Stratejik Eylem Yasası'nı uygulamak" diyen Muhamemd İslami, bu yasanın amacının karşı tarafları İran'a yönelik baskıcı ekonomik yaptırımları azaltmaya ikna etmek ya da zorlamak olduğunu ifade etti.

YÜZDE 3,67 ORANINDA URANYUM ZENGİNLEŞTİRME İZNİ VERİLİYOR

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya (5+1) arasında 2015'te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşma, Tahran'a yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetini sürdürme izni veriyor.

2021'DE YÜZDE 60 SAFLIKTA URANYUM ZENGİNLEŞTİRDİLER

Buna karşılık ABD'nin 2018'de anlaşmadan tek taraflı çekilmesinden bir yıl sonra anlaşmadaki taahhütlerini durduran İran, nükleer bilim insanı Muhsin Fahrizade'ye yönelik suikast sonrasında Aralık 2020'de Meclis tarafından çıkarılan yasa kapsamında ilk olarak Natanz'da Nisan 2021'de yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirdiğini duyurmuştu.

Tahran'ın uranyumu yüzde 20 ve yüzde 60 saflıkla zenginleştirmesi Batılı ülkelerde endişelere neden oluyor, çünkü uranyumun yüzde 20 ve üzerinde zenginleştirilmesi nükleer bomba elde etmeye imkan sağlayacak yüzde 90 saflıkta parçalanabilir uranyuma ulaşmak için önemli bir aşama olarak kabul ediliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!