banner2

İngiltere'nin yeni Başbakanı Rishi Sunak'tan ilk açıklama

İngiltere’de Boris Johnson'ın sürpriz bir kararla başbakanlık yarışından çekilmesinin ardından Rishi Sunak İngiltere'nin yeni Başbakanı oldu. Sunak yaptığı ilk açıklamasında, ""Ancak, derin bir ekonomik zorlukla karşı karşıya olduğumuza şüphe yok. Artık istikrara ve birliğe ihtiyacımız var. Partimizi ve ülkemizi bir araya getirmeyi en büyük önceliğim yapacağım." ifadesini kullandı.

Dünya 24.10.2022, 20:16
Abone ol
İngiltere'nin yeni Başbakanı Rishi Sunak'tan ilk açıklama

İngiltere’de Boris Johnson'ın sürpriz bir kararla başbakanlık yarışından çekilmesinin ardından yarışın tek favorisi olarak gösterilen Rishi Sunak İngiltere'nin yeni Başbakanı oldu. Sunak, 730 milyon sterlinlik servetiyle Kraliyet Ailesi'nden iki kat daha zengin olması ile dikkat çekiyor..

Son dakika haberi... İngiltere'de yaşanan siyasi çalkantıların ardından yeni Başbakan belli oldu. Liz Truss'ın geçtiğimiz ay açıklanan vergi paketinin neden olduğu ekonomik ve siyasi krizin ardından istifa etmesinin sonrası İngiltere'de yeniden başkanlık yarışı başlamıştı. Eski Başbakan Boris Johnson'un yarıştan çekilmesi ile birlikte favori gösterilen Rishi Sunak İngiltere'nin yeni Başbakanı oldu.

RAKİBİ LİDERLİK YARIŞINDAN ÇEKİLDİ 

Ülkede 20 Ekim'de parti liderliğinden istifa eden Başbakan Liz Truss'ın yerini almak için mücadele veren eski Maliye Bakanı Sunak, liderlik yarışını kazandı. Sunak'ın rakibi Penny Mordount, Twitter'dan yaptığı açıklamada, liderlik yarışından çekildiğini, Rishi Sunak'ı desteklediğini duyurdu.

Mordount, "Şimdi bir sonraki Başbakanımızı seçtik. Bu karar tarihi bir karar ve partimizin çeşitliliğini ve yeteneğini bir kez daha göstermektedir. Rishi Sunak'a tam destek veriyorum." ifadelerini kullandı.

Partideki liderlik seçimi ve liderin görevden alınması süreçlerini yürüten organı 1922 Komitesi Başkanı Milletvekili Sir Graham Brady, yaptığı açıklamada, Penny Mordount'un liderlik yarışından çekildiğini doğruladı ve tek aday olan Rishi Sunak'ın, İngiltere'nin yeni Başbakanı olduğunu duyurdu.

İNGİLTERE'NİN YENİ BAŞBAKANINDAN İLK AÇIKLAMA

İngiltere'nin yeni Başbakanı Rishi Sunak, ülkenin derin bir ekonomik zorlukla karşı karşıya olduğunu belirterek, istikrara ve birliğe olan ihtiyacın önemini vurguladı.

İngiltere'de 20 Ekim'de iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden istifa eden Liz Truss'ın ardından parti içerisinde başlayan liderlik yarışını kazanarak ülkenin yeni başbakanı olan Sunak, ilk konuşmasını yaptı.

Sunak, konuşmasının başında, olağanüstü zor koşullar altında ülkeye yaptığı hizmetlerden ötürü Truss'a teşekkür etti.

"ARTIK İSTİKRARAA VE BİRLİĞE İHTİYACIMIZ VAR"

Muhafazakar Parti milletvekillerinin desteğini alarak, partinin yeni lideri seçilmekten büyük onur duyduğunu dile getiren Sunak, partisi ve ülkesine hizmet edecek olmanın hayatının en büyük ayrıcalığı olduğunu söyledi.

Sunak, İngiltere'nin büyük bir ülke olduğunu ve bu ülkeye çok şey borçlu olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak, derin bir ekonomik zorlukla karşı karşıya olduğumuza şüphe yok. Artık istikrara ve birliğe ihtiyacımız var. Partimizi ve ülkemizi bir araya getirmeyi en büyük önceliğim yapacağım. Çünkü karşılaştığımız zorlukların üstesinden gelmenin ve çocuklarımız ve torunlarımız için daha iyi, daha müreffeh bir gelecek inşa etmenin tek yolu bu. Size dürüstlük ve alçakgönüllülükle hizmet edeceğime ve İngiliz halkına hizmet etmek için her gün çalışacağıma söz veriyorum."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!