banner2

Dünya Sağlık Örgütü: Tüberküloz her yıl 1,5 milyondan fazla kişiyi öldürüyor

DSÖ, tüberküloz nedeniyle her yıl 1,5 milyondan fazla kişinin öldüğünü duyurdu. Söz konusu ölüm sayısının koronavirüsten ölenlerin sayısına yakın çıkması şaşırttı.

Dünya 25.03.2022, 00:50 25.03.2022, 01:14
Abone ol
Dünya Sağlık Örgütü: Tüberküloz her yıl 1,5 milyondan fazla kişiyi öldürüyor

Dünya koronavirüs salgınıyla 2 yıldan uzun süredir mücadele ediyor. Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre, pandemi şimdiye kadar 6 milyondan fazla insanın hayatına mal oldu. Halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz ise her sene 1.5 milyondan fazla kişiyi hayattan koparıyor.

"SAĞLIK HİZMETLERİNDEKİ AKSAMALARDAN DOLAYI SON 10 YILDA İLK DEFA ARTTI"

24 Mart Dünya Tüberküloz Günü dolayısıyla konuşma yapan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, küresel tüberküloz hastalığı ve ölümlerinde mevcut artışla mücadele edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Ghebreyesus, bu hastalığı sonlandırmanın DSÖ'nün öncelikleri arasında bulunduğunu vurgulayarak, "Tüberküloz her yıl 1,5 milyondan fazla kişiyi öldürüyor ve milyonlarca kişiyi daha etkiliyor." bilgisini paylaştı.

Kovid-19 ile mücadele nedeniyle tüberküloz tedavilerinin aksadığını kaydeden Ghebreyesus, "DSÖ'nün verilerine göre sağlık hizmetlerindeki aksamalardan dolayı yıllık tüberküloz ölümleri son 10 yılda ilk defa artış gösterdi." ifadelerini kullandı.

Ghebreyesus, son yıllarda Kovid-19 nedeniyle tüberküloz ile mücadeleye aktarılan bütçenin de azaldığının altını çizerek, tüberküloz teşhis, tedavi ve önleme hizmetlerine küresel çapta yapılan harcamaların 2019'da 5,8 milyar ABD doları iken 2021'de 5,3 milyar dolara düştüğü bilgisini paylaştı.

Dünyada çatışmaların olduğu ülkelerde tüberküloz vakalarının yaygınlaşmasından endişe ettiğini belirten Ghebreyesus, "DSÖ, insanların sağlık hizmetlerine erişiminin yetersiz olduğu bölgelerde tüberkülozla mücadele hizmetlerinin ilerlemesi için çabalarını sürdürmektedir." dedi.

24 MART

Bilim insanı Robert Koch'un verem mikrobunu (Tüberküloz basili) keşfettiği ve hastalığın teşhis ve tedavisinin yolunu açan tarih olan 24 Mart 1882'ye ithafen her yıl 24 Mart, "Dünya Tüberküloz Günü" olarak anılıyor.

DSÖ, bu yılki "Dünya Tüberküloz Günü" temasını, "Tüberkülozu Bitirmek İçin Yatırım Yapın, Hayatları Kurtarın" şeklinde belirledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!