banner2

Bosnalı Sırp lider Dodik: Müslümanlarla Hristiyanlar bir arada yaşayamaz

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp üyesi Milorad Dodik, Bosna Hersek'in, Müslüman ve Hristiyanların bir arada yaşayamayacağının örneği olduğunu ileri sürdü.

Dünya 14.09.2022, 18:01 14.09.2022, 18:40
Abone ol
Bosnalı Sırp lider Dodik: Müslümanlarla Hristiyanlar bir arada yaşayamaz

Bosna Hersek'teki iki entiteden Sırp Cumhuriyeti'nin meclisinde konuşan Dodik, Bosna Hersek'in, Müslüman ve Hristiyanların uyumlu ve eşit bir şekilde bir arada yaşayamayacağının örneği olduğunu söyledi.

Bosna Hersek'in "dış güçler tarafından oluşturulduğunu" savunan Dodik, "Bugünkü Bosna Hersek bir dayatmadır. Bosna Hersek'i yabancılar oluşturmuştur ve yok olmak zorundadır. Bosna Hersek'te en ufak bir sonuç alınmaksızın bitmeyen müzakereler de sahtedir. Bizden kendi haklarımızdan, değerlerimizden vazgeçmemizi ve susmamızı istiyorlar." dedi.​​​​​​

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp üyesi Milorad Dodik

'BOSNA HERSEK ORTADAN KALDIRILMALIDIR'

Küçük ulusların kimliklerini ve varlıklarını korumak için büyük bir mücadelenin verileceğini de iddia eden Dodik, şu şekilde konuştu:

Bugün yabancılar tarafından oluşturulan şekliyle Bosna Hersek ortadan kalkmalıdır. Başarı görüntüsü sadece bir propaganda hilesidir. En ufak bir sonuca bile varılmadan bitmeyen müzakerelerin tamamen sahte bir durumudur. Bu nedenle şunu söylemek zorundayız. Bugün hala ıstırap çekiyoruz ve bir şeyleri değiştirme anını nasıl tanıyacağımızı bileceğiz. Bosna Hersek bizim için büyük bir sıkıntı ve gerilemedir" dedi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komşiç, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp üyesi Milorad Dodik ve  Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Şefik Caferoviç

'BOSNA HERSEK MÜSLÜMANLARLA HRİSTİYANLARIN BİR ARADA YAŞAYAMAYACAĞININ KANITI'

Bosna Hersek'in varlığı, günümüz dünyasında Hristiyan ve Müslüman nüfusun hiçbir yerde uyum içinde yaşayamayacağı gerçeğini göz ardı etmektedir. Bosna-Hersek, Müslüman ve Hristiyan toplulukların bir arada yaşayamayacağı gerçeğini teyit etmektedir.

ALMANYA'YI SUÇLADI

 Angela Merkel'in 16 yıllık iktifarı boyunca Almanya'nın dengeli bir yaklaşım sergilediğini söyleyen Dodik, "Bugün, Almanya'nın Bosna-Hersek'teki dış politikasını belirleyen Federal Meclis'in Bosnalı Müslüman üyeleri var." dedi. Dodik Almanya'yı tarafsız olmamakla suçlarken Birleşmiş Milletler Yükesk Temsilcisi Christian Schmidt'i Sırp Cumhuriyeti aleyhine ve anayasasına aykıırı kararlar veren BH Anayasa Mahkemesi'ne üye olmakla suçladı.

BM Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!