banner2

BM açıkladı: 46 milyon kişi daha açlığın pençesinde!

BM çarpıcı bir rapor yayınladı. Açıklanan rapora göre dünya genelinde açlıkla karşı karşıya olanların sayısının savaş, salgıhn hastalıklar ve ekonomik krizlerle boğuşulan son bir yılda 46 milyon kişi arttı ve 828 milyona çıktı.

Dünya 06.07.2022, 20:37
Abone ol
BM açıkladı: 46 milyon kişi daha açlığın pençesinde!

Birleşmiş Milletler (BM)  Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı (WFP) küresel açlık raporunu açıkladı. Raporda, 2021'de dünya nüfusunun neredeyse yüzde 10'unun açlık sorunu yaşadığı ifade edildi. Açlık çekenlerin sayısının son bir yılda 46 artarak 828 milyona yükseldiği vurgulanan raporda, Kovid-19 salgınından bu yana ise açlık çekenlerin sayısının 150 milyon arttığı kaydedildi. Raporda, "Dünya, 2030 yılına kadar açlığı, gıda güvensizliğini ve yetersiz beslenmeyi sona erdirme hedefinden giderek uzaklaşıyor." denildi.

ÜLKELER KITLIĞA SÜRÜKLENİYOR

5 yaş altı yaklaşık 45 milyon çocuğun aşırı derecede yetersiz beslenmeye maruz kaldığı aktarılan raporda, 149 milyon çocuğun ise yetersiz beslenme yüzünden büyüme geriliği sorunu ile karşı karşıya kaldığı kaydedildi. Raporda görüşlerine yer verilen Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley ise "Önümüzdeki aylarda bu rakamların daha da yükselme riski var." uyarısında bulundu. Beasley, Ukrayna'daki savaşın küresel gıda fiyatlarını artırdığını belirterek, ülkeleri "kıtlığın eşiğine sürüklediğini" ifade etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!