banner2

Belçika'da enerji krizinden sonra ilaç krizi başladı! Yüzlerce ilaç bulunamıyor

Belçika'da enerji krizinin ardından şimdi de ilaç krizi başladı. Belçikalılar eczanelerde, antibiyotik, ağrı kesici, kalp ve diyabet ilaçlarının da bulunduğu yüzlerce ilacı bulamıyor.

Dünya 27.10.2022, 17:42 27.10.2022, 17:48
Abone ol
Belçika'da enerji krizinden sonra ilaç krizi başladı! Yüzlerce ilaç bulunamıyor

Belçika'da enerji ve gıda krizinin ardından ilaç krizi de başladı. Belçika Federal İlaç Ajansı'ndan derlenen verilere göre sağlık alanında ciddi problemler yaşanmaya başladı. 

616 İLAÇ ÜLKEDE KALMADI 

Ülke genelinde eczanelerde yüzlerce ilaç bulunmuyor. Söz konusu verilere göre, Belçika'da kullanıma bulunan ilaçlar listesindeki 616 farklı ürünün 'geçici kullanım dışı' olarak sınıflandırıldığı bildirildi. 

KALP HASTALARI BİLE İLAÇ BULAMIYOR 

Söz konusu listede ise, antibiyotik, göz damlası, ağrı kesici, ateş düşürücü, balgam sökücü, kalp, kolesterol, epilepsi, antibiyotikli krem, kas gevşetici ve diyabete yönelik bir sürü ürünün ülkede bulunamayan ilaçlar arasında bulunduğu belirtildi. 

ETKEN MADDE KITLIĞI BULUNUYOR 

Diğer yandan listenin açıklama kısmında bu ilaçların üretimdeki gecikme, talepteki artış, etken madde sağlanamaması ve ulaşım sıkıntıları gibi tedarik sorunları yüzünden temin edilemediği belirtiliyor. 

BAZI İLAÇLARIN MUADİLLERİ BULUNABİLİYOR 

Söz konusu yüzlerce ilacın, ülkedeki eczanelerde bulunamadığı belirtilirken, bazılarının yerine ise sadece muadillerinin temin edilebildiği bildirildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!