DOLAR
9.4591 2.68
EURO
11.0233 2.54
ALTIN
541.69 2.63
BIST
1455.42 1.58

Avusturya'da koltuğu devralan Schallenberg görev yemini etti

Hakkında yolsuzluk soruşturması başlatılmasının ardından görevinden istifa eden Başbakan Sebastian Kurz'un yerine eski Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg yemin ederek göreve başladı. 

Dünya 11.10.2021, 16:28

Avusturya’da hakkında yolsuzluk soruşturması başlatılan Sebastian Kurz’un başbakanlık görevinden istifa etmesinin ardından eski Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg yemin ederek göreve başladı.

YENİ DIŞİŞLERİ BAKANI TÜRKİYE DOĞUMLU LINHART

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen'in göreve atadığı yeni Başbakan Schallenberg ve Türkiye doğumlu yeni Dışişleri Bakanı Michael Linhart, Cumhurbaşkanlığı’ndaki törende yemin etti. 

Van der Bellen, tören sırasında yaptığı konuşmada, gerçekleşen atamalardan sonra beklentinin koalisyon hükümetinin çalışmalarına dikkat vermesi yönünde olduğunu belirterek, yeniden şekillendirilen hükümete, halkın siyasete güvenini tesis etmek için büyük sorumluluk düştüğünü dile getirdi. Bu güvenin sözde kalmaması, yapılacak çalışmalarla sağlanması gerektiğini vurgulayan Van der Bellen, koalisyonda güvenin sağlamlaştırılmasının önemine dikkat çekti. 

Dışişleri Bakanlığı’na getirilen ve bu bakanlıkta daha önce de çeşitli görevlerde bulunan Ankara doğumlu Linhart, son olarak Avusturya’nın Paris Büyükelçisi olarak görev yapıyordu. Bu atamalarla, uzun yıllar Dışişleri Bakanlığı’nda üst düzey görevler üstlenmiş iki diplomat ülkenin yönetim merkezindeki iki kritik noktaya gelmiş oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?