banner2

Avustralya'dan Kraliyet Ailesi kararı: Monarşiye son! Kral ve Kraliçe banknotlardan siliniyor

Avustralya Merkez Bankası 5 dolarlık banknottan Kraliyet Ailesini çıkarıyor. Kraliçe Elizabeth'in yerine Kral Charles'ın resmini kullanmama kararı alan Avustralya Merkez Bankası, banknotlarda Avustralyalıların kültür ve tarihini içeren fotoğraflar kullanacak.

Dünya 02.02.2023, 14:00 02.02.2023, 15:34
Abone ol
Avustralya'dan Kraliyet Ailesi kararı: Monarşiye son! Kral ve Kraliçe banknotlardan siliniyor

Avustralya Merkez Bankası, banknotlarda Kraliyet Ailesini bulundurmaya son veriyor. 5 dolarlık banknotlarda Kraliçe Elizabeth'in yerine Kral Charles gelmeyecek. İngiliz monarşisi Avustralya parasından uzaklaştırılarak yerine kendi kültür ve tarihlerini yansıtan ögeler eklenecek. 

AVUSTRALYA KRALİYET AİLESİNİ BANKNOTLARDAN KOVDU

Avustralya Merkez Bankası'ndan (RBA) konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Merkez Bankası, 5 dolarlık banknotu, ilk Avustralyalıların kültür ve tarihini onurlandıran yeni bir tasarıma sahip olacak şekilde güncellemeye karar verdi. Bu yeni tasarım, Majesteleri Kraliçe II. Elizabeth'in portresinin yerini alacak.

5 doların diğer yüzünde ise Avustralya Parlamentosu yer almaya devam edecek. Bu kararın Avustralya Hükümeti ile istişare edilerek alındığı belirtilirken şu ifadeler kullanıldı:

Yeni banknotun tasarlanması ve basılması birkaç yıl alacak. Bu arada, mevcut 5 dolarlık banknot basılmaya devam edecek ve yeni banknot çıkarıldıktan sonra da kullanılabilecek."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!