ABD'den Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar geliyor

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken ABD ve Batı ülkelerinden Ruslar'a karşı yaptırımlar da sürüyor. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya'ya yönelik yeni ekonomik yaptırımları açıklayacaklarını duyurdu.

Dünya 05.04.2022, 23:59
ABD'den Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar geliyor

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Ukray'nın Buça kentinde sivillere ait cesetlerin bulunmasının ardından Avrupa ile eş zamanlı olarak yarın, Rusya'ya yönelik yeni ekonomik yaptırımları açıklayacaklarını bildirdi.

Psaki, Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında, gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"YAPTIRIMLAR RUS KURUMLARINI VE HÜKÜMET YETKİLİLERİNİ HEDEF ALIYOR"

Basında ABD'nin yarın Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar açıklayacağına ilişkin çıkan haberleri teyit eden Psaki, "Bu yaptırımlar, Rus hükümet yetkililerini, aile üyelerini, Rus devletine bağlı kurum ve kuruluşları hedef alacak. Yaptırımları yarın açıklayacağız." ifadesini kullandı.

Psaki, daha önceki yaptırımlarda olduğu gibi bu yaptırımları da Avrupalı müttefikleri ile iş birliği içinde eş zamanlı olarak uygulayacaklarına işaret ederek, yaptırım paketinin içinde Rusya'ya yönelik yatırım kısıtlamalarının da olacağını kaydetti.

"ZELENSKİ'NİN HAYAL KIRIKLIĞINI PAYLAŞIYORUZ"

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyindeki (BMGK) konuşmasında, konseyin Ukrayna için elinden geleni yapmadığı ve Rusya'nın konseyin hala daimi üyesi olduğu eleştirilerine ilişkin Psaki, şunları kaydetti:

"Zelenskiy'nin Rusya'nın hala BMGK'nin daimi üyesi olmasına ilişkin hayal kırıklığını paylaşıyoruz ve bu konuda bir değişim göremiyoruz. Biz şu anda birçok alanda Ukrayna'ya yardım sağlamaya çalışıyoruz. Bunlardan birisi Ukrayna'ya doğrudan askeri ekipman sağlamak."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!