Yerli 5G Türkiye'ye geliyor! Türk Telekom CEO'su Ümit Önal tarihi açıkladı

Türk Telekom CEO'su Ümit Önal, Türkiye'nin yerli 5G teknolojisi için çalışma yaptıklarını ve bunu başaracaklarını aktardı. Önal, 'Türkiye'nin dijital dönüşümünü tamamlamaya ve 5G yolculuğunda Türkiye'yi öncü yapmaya kararlıyız.' dedi.

Bilim / Teknoloji 24.06.2022, 10:35 24.06.2022, 12:01
Abone ol
Yerli 5G Türkiye'ye geliyor! Türk Telekom CEO'su Ümit Önal tarihi açıkladı

Türkiye'nin 5G teknolojisine geçiş süreci ile ilgili Türk Telekom CEO'su Ümit Önal önemli açıklamalarda bulundu. 

2025 YILINDA YERLİ 5G GELİYOR 

5G teknolojisi ile ilgili manifesto değerinde bir açıklamada bulunan Önal, Türkiye'nin ithalat merkezi olmaması için kararlı olduklarını belirterek, yerli 5G teknolojisini 2025 yılında hayata geçireceklerini belirtti. 

Sabah Gazetesi'nden Okan Müderrisoğlu'na konuşan Önal, Türkiye'nin teknolojide dışa bağımlılığını azaltmayı milli bir görev olarak gördüklerini belirtti. 

TÜRKİYE ÖNCÜ OLACAK

Türk mühendisliğinin başarılarının farkında olduklarını belirten Önal, "Türkiye'nin dijital dönüşümünü tamamlamaya ve 5G yolculuğunda Türkiye'yi öncü yapmaya kararlıyız." dedi.

Diğer yandan ithal 5G teknolojisinin başta cari açık olmak üzere birçok soruna sebep olabileceğini belirten Ünal, dünyaya satılabilecek bir yerli 5G teknolojisi ile ülkeye gelir getirebiceklerine dikkat çekti. 

5G'NİN BABAYİĞİTLERİ NEDEN OLMASIN? 

Okan Müderrisoğlu'nun "Türk Telekom 5G teknolojisini üretip geliştirecek aşamada mı peki?" sorusuna yanıt veren Ümit Önal, "Gücü her gün artan ve dünyada her geçen gün daha fazla rağbet gören yerli savunma sanayimiz gibi, yakında yollara çıkacak yerli otomobilimiz TOGG gibi yerli 5G teknolojisinin de bu topraklardan Türkiye'nin ve dünyanın hizmetine sunulabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca bu bir milli görev. Türkiye'nin önde gelen teknoloji geliştiricileriyle beraber bu projeyi birlikte yapabiliriz. 5G'nin babayiğitleri neden olmasın?" dedi.

Diğer yandan Önal, Türkiye'nin yerli ve milli 5G teknolojisine geçiş sürecine dair "2025'te yerli ve milli 5G teknolojisini gerçekleştirebiliriz." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!