Yandex Metrica

Türk futbolunda yeni dönem: MHK'nin yapısı değişecek hakemlerin VAR kayıtları açıklanacak

Türk futbolunda yeni dönem: MHK'nin yapısı değişecek hakemlerin VAR kayıtları açıklanacak

Türk futbolunda yeni dönem başlıyor. Türkiye Futbol Federasyonu, bundan böyle VAR konuşmalarını yayınlayacak. MHK'nin yapısı değişecek ve yabancı gözlemci gelecek.

Spor

31.01.2024, 23:48

Türkiye Futbol Federasyonu, Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde toplantı gerçekleştirildi.

TFF Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, FIFA, UEFA İlişkileri ve Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Eröğüt, Trendyol Süper Lig’de hayata geçirilen Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi'nin çalışma prensipleri, VAR kayıtlarının yayınlanıp yayınlanmayacağı, Merkez Hakem Kurulu'nun yapısının değişip değişmeyeceği gibi konularda açıklamalarda bulundu.

Sakaryaspor'un yeni başkanı kim oldu? Başkan adayı Gökhan İn'den Real Madrid çıkarması... Sakaryaspor'un yeni başkanı kim oldu? Başkan adayı Gökhan İn'den Real... Haberi Görüntüle

VAR KAYITLARI AÇIKLANACAK

Sohbet toplantısında önemli bilgiler paylaşan Mustafa Eröğüt ise Türkiye’de Süper Lig maçlarındaki VAR kayıtlarının da kamuoyuyla paylaşılması için çalışma yaptıklarını ifade etti.

İspanya La Liga’da var kayıtlarının hakemlerin VAR’a çağrıldığı pozisyonlarla sınırlandırılarak günün maçları bittikten sonra yayınladığını belirten Mustafa Eröğüt, ''IFAB var konuşmalarının hakem VAR’a çağrıldığı an ile ilgili yayınına eğitim amaçlı izin verdi. Türkiye’de de bunun uygulanabileceğini ifade etti. Şu an bazı testler yapılıyor. En kısa sürede konuyla ilgili kararları kamuoyuna duyuracağız.'' dedi.

Dünya yıldızı Messi, futbolu bırakacağını açıkladı! İşte forma giyeceği son takım... Dünya yıldızı Messi, futbolu bırakacağını açıkladı! İşte forma giyeceği son... Haberi Görüntüle

YABANCI GÖZLEMCİ GELİYOR

Türk futbolunun mevcut yapısında hakemlerin aldıkları puanlarda gözlemcilerin etkilerinden bahseden Mustafa Eröğüt, ''Yeni dönemde bu yapıyı da değiştireceğiz. 10 kişiden oluşan UEFA’nın üst düzey görevlilerinin artık gözlemci olarak Türk hakemliğinde belirleyici olacak. UEFA’nın eski elit hakemlerinden oluşan bu gözlemci grubunun notları yeni dönemde hakem puanının yüzde 50’sine tekabül edecek. Yeni dönemde TV gözlemcileri olmayacak. Stattaki maç gözlemcilerinin hakem puanına etkisi yüzde 30 olacak. VAR hakemleri ve maç hakemlerinden oluşan 119 kişinin anketiyle verilen notların toplam nota etkisi ise yüzde 20 olacak. Mevcut durumda maça giden gözlemcinin notunun ve TV gözlemcisinin hakem puanına etkisi yüzde 35’er, anket sonuçlarının etkisi ise yüzde 30’du. Yeni sistemin Trendyol Süper Lig’de 26. hafta maçları itibarıyla uygulanması bekleniyor.'' değerlendirmesinde bulundu.

Halil Umut Meler'e EURO 2024'te kritik görev Halil Umut Meler'e EURO 2024'te kritik görev Haberi Görüntüle

MHK’NİN YAPISI DEĞİŞİYOR

Yakın zamanda MHK'nin yapısının değişeceğini belirten Mustafa Eröğüt, şunları kaydetti;

Planlamaya göre yeni MHK, 5 üyeden oluşacak. Bu üyelerin 3’ü daha önce olduğu gibi yine TFF tarafından belirlenecek, 2 üye ise Kulüpler Birliği’nin önereceği ve üzerinde uzlaşma sağlayacağı kişiler olacak. Burada bir noktaya açıklık getiren Eröğüt, "Kamuoyunda yanlış bir anlaşılma oldu. Kulüpler Birliği temsilcilerinin kulüp temsilcileri olacağı zannediliyor. Bu açıkça FIFA kurallarına da aykırı. Böyle bir şey söz konusu değil. Kulüpler Birliğinin önereceği ama kulüp üyeliği bulunmayan kişiler olacak." 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Spor


Loading