Yandex Metrica

Sporda şiddete hapis cezası yolda! Bakan Tunç: Taslak çalışması var

Sporda şiddete hapis cezası yolda! Bakan Tunç: Taslak çalışması var

Trabzonspor-Fenerbahçe maçındaki olaylar hakkında konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, ''Sahaya inen ve saldıranlarla ilgili görüntüler inceleniyor. Sahaya inen ve saldıranlarla ilgili görüntüler inceleniyor. O görüntüler incelendiğinde iki tarafın da sporcuları tarafından karşılıklı arbedeler söz konusu. Soruşturma devam ediyor. Emniyet güçlerinin yanı sıra orada bir de özel güvenlikler var. Onların sahaya birilerinin girmemesi için gerekli tedbirleri alması lazım. O noktada da detaylı bir soruşturma yapılıyor'' ifadelerini kullandı. Bakan Tunç, sporda şiddete hapis cezasının yolda olduğunu belirtti.

Spor

20.03.2024, 14:14

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, hafta sonu Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında oynanan ve sarı-lacivertli takımın 3-2 galip geldiği olaylı maç hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İbrahim Hacıosmanoğlu TFF için başkanlığa aday İbrahim Hacıosmanoğlu TFF için başkanlığa aday Haberi Görüntüle

12 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Trabzonspor-Fenerbahçe maçındaki olayların sahalarda olmaması gerektiğini belirten Bakan Tunç "Bu tür olayların sahalarımızda olmaması lazım. Spor kardeşliktir diyoruz ama maalesef düşmanlığa dönen bir durum söz konusu olabiliyor. Dünkü olaylarda 12 kişi gözaltına alındı ve soruşturma başlatıldı.'' dedi.

Milli futbolcu gözyaşlarını tutamadı! Kenara alınmadan 13 dakika önce... Milli futbolcu gözyaşlarını tutamadı! Kenara alınmadan 13 dakika önce... Haberi Görüntüle

''GÖRÜNTÜLER İNCELENİYOR''

Maçın ardından sahaya inen ve Fenerbahçeli futbolculara saldıran holiganlar hakkında konuşan Bakan Tunç, ''Sahaya inen ve saldıranlarla ilgili görüntüler inceleniyor. Sahaya inen ve saldıranlarla ilgili görüntüler inceleniyor. O görüntüler incelendiğinde iki tarafın da sporcuları tarafından karşılıklı arbedeler söz konusu. Soruşturma devam ediyor. 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunumuz var. Bu kanunda hangi fiillerin hangi yaptırımları var, hepsi yazılı. İşte sahaya girmek, taşkınlık yapmak, sahaya yasak madde sokmak spor alanı dışında yine sporu etkileyecek şekilde tahrik edecek şekilde beyanatta bulunmak basın yayın aracılığıyla. Tüm bunlar hepsi bu olay çerçevesi içerisinde kimin hangi fiili hangi kanun maddesine uyuyor? Bu soruşturmayı şu anda Cumhuriyet Savcılığı yapıyor." ifadelerini kullandı.

 

Anthony Martial kapışması! Dev transferde Fenerbahçe'ye İtalyan rakip Anthony Martial kapışması! Dev transferde Fenerbahçe'ye İtalyan rakip Haberi Görüntüle

''CAYDIRICILIK AÇISINDAN BİR TASLAK OLACAK''

''Spor kulübünün görevleri var. Onların özel güvenlikleri var. Tedbir almaları gerekiyor.'' diyen Bakan Tunç, ''Emniyet güçlerinin yanı sıra orada bir de özel güvenlikler var. Onların sahaya birilerinin girmemesi için gerekli tedbirleri alması lazım. O noktada da detaylı bir soruşturma yapılıyor şu anda. Bunu siyasete alet etmek bir kere hiç doğru değil. Bunu siyasete alet etmek bir kötü niyeti gösterir. Dolayısıyla ona da müsaade etmemek lazım. Mevzuatımız gerekli cezaları öngörüyor. Ama biz buna rağmen 'Acaba para cezalarında, hapis cezalarında yeniden bir düzenleme ihtiyacı var mı, yok mu?' konusunu değerlendirdik arkadaşlarımızla. O konuda bir taslak çalışmamız oluştu. Tabii bunu yargı paketinde de olabilir ama madde sayısına göre. Önümüzde seçim sonrası Meclisimizin takdirine sunacağımız birkaç madde değişikliği, caydırıcılık açısından bir taslak olacak. Görüntüler izlenir. Bu görüntüleri değerlendirecek olan Cumhuriyet Savcılığı. Meşru savunmanın da ötesine geçip karşı tarafa zarar verecek kendi savunmanın ötesine giden bir durum söz konusu mu? Bir saldırı var mı? Taraftar da olsa futbolcu da olsa he iki taraf içinde bir suç işlenmişse soruşturulur.'' ifadelerini kullandı.

Okan Buruk açıkladı: Galatasaray Süper Kupa'da topu neden dışarı atmadı? Okan Buruk açıkladı: Galatasaray Süper Kupa'da topu neden dışarı atmadı? Haberi Görüntüle

SPORDA ŞİDDET YASASI

Sporda şiddete hapis cezasının yolda olduğunu belirten Bakan Tunç, ''Şimdi oradaki detayla ilgili henüz bir detay maddeler, şu madde şu olacak demiyoruz. Acaba caydırıcılık açısından cezaların arttırılması gerekli mi, değil mi? Bunun çalışmasını yaptık. Tabii bu milletvekillerimizin takdirine sunacağımız husus. Şu fiiller bakımından şu olursa daha iyi olur diyeceğimiz bazı hususlar olabilir. Yani cezaların her maddede arttırılması değil de. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın bir takım talepleri oldu. İşte Sosyal medyadaki birtakım troll hesaplar, yasa dışı bahisler. Hepsi bunların içerisinde değerlendirilecek konu.'' dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Spor


Loading