Yandex Metrica

Mehmet Büyükekşi'den adaylık ve seçim açıklaması: Milli Takım'ı riske atmam

Mehmet Büyükekşi'den adaylık ve seçim açıklaması: Milli Takım'ı riske atmam

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, 18 Temmuz'da yapılacak seçimde aday olup olmayacağına henüz karar vermediğini söyledi. TFF seçimlerine ilişkin konuşan Büyükekş, "Azınlıkta olan 3-5 kulüp sadece kendi çıkarlarını düşünerek erken seçim istiyor, ondan sonra da bunun adına Türk futbolu diyorlar. Zaten bu saatten sonra toplasalar da kanun gereği seçimi ancak 10-12 Temmuz tarihine ancak aldırabilirler." dedi. Milli Takım'ı riske atmak istemediğini belirten Büyükekşi, ''Şu anda milli takımın başında Hamit Altıntop ve Mustafa Eröğüt var. Seçim öne alınırsa futbolcular, belki de hiç tanımadıkları birileriyle EURO 2024’e gidecek. 3-5 kişinin hırsları için bu işi riske atamayız” ifadelerini kullandı.

Spor

07.05.2024, 09:20

Türk futbolunda son zamanların en büyük tartışma konusu TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin yeniden aday olup olmayacağı ve TFF Başkanlık seçimlerinin 18 Haziran'da mı yapılacağı. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, akıllardaki tüm sorulara yanıt verdi. Milliyet'e konuşan Mehmet Büyükeşi, gündemi sarsacak açıklamalar yaptı.

18 Temmuz olarak belirledikleri seçim tarihinin daha öne alınmasının mümkün olmadığını belirten Büyükekşi, şunları kaydetti;

“Haziran’da seçim istiyorlar ama o tarihlerde maçı olan milli takımın motivasyonu nasıl olur hiç düşünmüyorlar... Kötü niyetli bazı kişiler, ‘EURO 2024’te Büyükekşi mi oynayacak ki, seçimi öne almıyor’ diyor. Büyükekşi oynamayacak ama Montella’yı Büyükekşi getirdi. Sorumluluk bizde. Şu anda milli takımın başında Hamit Altıntop ve Mustafa Eröğüt var. Seçim öne alınırsa milli futbocular, belki de hiç tanımadıkları biriyle EURO 2024’e gidecek. 3-5 kişinin hırsları için bu işi riske atamayız”

"iPhone ile takas olur" Galatasaray-Fenerbahçe derbi biletleri karaborsada Haberi Görüntüle

''130 İMZA LAZIM AMA 80 İMZA TOPLADILAR''

Kulüplerin düzenlediği imza kampanyasının başarılı olmadığına dikkat çeken TFF Başkanı, “130 imza lazım ama 80’e ancak geldiler. Süper Lig’de 12 kulüp kesinlikle imza atmıyor. Azınlıkta olan 3-5 kulüp sadece kendi çıkarlarını düşünerek erken seçim istiyor, ondan sonra da bunun adına Türk futbolu diyorlar. Zaten bu saatten sonra toplasalar da kanun gereği seçimi ancak 10-12 Temmuz tarihine aldırabilirler” ifadelerini kullandı.

Türkiye-Hollanda voleybol maçı bugün mü, hangi kanalda? Türkiye-Hollanda voleybol maçı bugün mü, hangi kanalda? Haberi Görüntüle

STOPAJ TUTARLARI

Geçtiğimiz yıl sporcu gelir vergisi stopaj tutarlarının iade edilmesine yönelik bir kanun değişikliği de yaptırmayı başardıklarını belirten Büyükekşi, “Sayın Cumhurbaşkanı’na ve dönemin Maliye Bakanı Nurettin Nebati’ye, Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’na gittim; ‘Kulüplerin durumu çok kötü’ dedim. Kanunda stopaj yüzde 15’ten 20’ye çıkmıştı. Stopajların 5 gün içinde kulüplerin hesabına yatırılmasını sağladık. Bunun parasal karşılığını anlatayım, Anadolu kulüpleri için 75 milyon lira ile 100 milyon lira arasında değişiyor. Dört büyük kulüp için ise 500’er milyon lira” diye konuştu.

Real Madrid'de Arda Güler fırtınası dinmiyor: Bu kez yedekten girip gol attı Real Madrid'de Arda Güler fırtınası dinmiyor: Bu kez yedekten girip... Haberi Görüntüle

''UTANMADAN ADAY OLDU''

Türkiye Futbol Federasyon'un asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra başlattığı “Omuz Omuza” kampanyasının sonuçları hakkında konuşan Mehmet Büyükekşi, şu ifadeleri kullandı;

''Taahhütte bulunanların yüzde 70’i sözünü tuttu. Bir kişi var, 3 bin konteyner sözü vermişti, tutmadı. Şimdi utanmadan Futbol Federasyonu Başkanlığı’na aday oldu. 25 bin kişiye geçici barınma imkanı sağladı. 6-7 Nisan’da deprem bölgesine gidip 4 bin 500 konteynere 2’şer bin liralık erzak kartı dağıttık” 

Fenerbahçe söylentileri doğru mu? Mourinho kararını verdi Fenerbahçe söylentileri doğru mu? Mourinho kararını verdi Haberi Görüntüle

''HAKEMLE YATIP HAKEMLE KALKIYORLAR''

Bazı çevrelerin kendilerini ‘gelmiş geçmiş en kötü federasyon yönetimi’ ilan etmesiyle ilgili olarak da konuşan TFF Başkanı, “Bazı kulüpler 3-5-7 milyon dolar harcayarak sosyal medyada algı operasyonu yapıyor. Dördü de yapıyor. Ben de onlara; ‘Hakemleri bir kenara bırakın, iki yıllık görev dönemimde bir tane yanlış işimizi söyleyin’ dedim. Söyleyemediler! Hakemle yatıp, hakemle kalkıyorlar. Varsa yoksa hakem. En kötü federasyon böyle olduk. Başka bir açıklaması yok...” dedi.

İsmail Kartal'a vefasızlık! Mourinho gelmeden Fenerbahçe dağıldı İsmail Kartal'a vefasızlık! Mourinho gelmeden Fenerbahçe dağıldı Haberi Görüntüle

''İTİBARIMLA OYNAYACAKLARDI''

TFF Başkanı “Üç yıl daha görev süreniz vardı, buna rağmen neden seçim kararı aldınız?” sorusuna şu yanıtı verdi;

“Karşınızdaki insanlar aklıyla değil hırsıyla düşünüyor. Biz de ‘Bu adamların amacı ne’ diyoruz. Biz 7 Nisan’da seçim tarihini açıkladık, aradan 22 gün geçmiş, ‘İstanbulspor Başkanı Ecmel Sarıalioğlu bizi günde 10 sefer arıyor, erken seçim için imza vermemizi istiyor’ diyorlar. Seçim demişim, hâlâ bastırıyor. Aklıyla hareket etmiyor. Sadece o da değil, dört kulüp daha aynısını yapıyor. Kimisinin akrabasını arıyorlar, bazen de hatırlı insanları devreye sokuyorlar. Bir imza için neler yapıyorlar! Biz seçim diyerek itibarımızı koruduk. 18 Temmuz’daki Mali Genel Kurul’a seçim koymasam bunlar bizim itibarımızla oynayacaktı. ‘Gelin seçim yapalım’ dedik. Mayıs sonu gelsin aday olup olmayacağımıza karar vereceğiz. Sayısal çoğunluk ayrı bir şey. Ben istenmediğim yerde durmam. Niye durayım ki! Benim ihtiyacım da yok. Ama önce kulüplerin beni istemesi lazım. Bunu şu anda birçok başkan söylüyor. ‘İmza verdim ama oyumun fotoğrafını çekeceğim, sana oy vereceğim’ diyen başkanlar var.”

9 Mayıs bugün hangi maçlar var? Avrupa kupalarında kimin maçı var? Bayer Leverkusen maçı bugün mü? 9 Mayıs bugün hangi maçlar var? Avrupa kupalarında kimin maçı... Haberi Görüntüle

''18 TEMMUZ GEÇ DEĞİL''

18 Temmuz tarihinin geç olmadığını anlatan Büyükekşi, “Ben 2 Temmuz’da görev başladım. Naklen yayın, harcama limiti, yabancı sayısı belli değildi, MHK ve diğer kurullar da yoktu. 12 Temmuz’a kadar hepsini bitirdim. Halbuki şu anda yabancı kuralı, naklen yayın belli, harcama limiti 10 Haziran’da açıklanacak. MHK ve diğer kurullar da 4 yıllığına seçildi. Onlar istifa etmediği sürece kalabilirler. Peki derdiniz ne? Cevap yok. Ben de diyorum ki, kardeşim sizin derdiniz üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi?” diye konuştu.

Tarihe geçti! Mete Gazoz Avrupa Şampiyonu oldu Tarihe geçti! Mete Gazoz Avrupa Şampiyonu oldu Haberi Görüntüle

ALMANYA MODELİ

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi hakem tartışmalarını bitirecek yeni bir projenin devreye sokulacağını belirtti. Hakemlik müessesini ayağa kaldıracak olan proje Almanya’dan örnek alınacak ve Kulüpler Birliği’nin de dahil olacağı bir şirket modeli işleyecek.

İşte detaylar;

1 Profesyonel Hakem Kurulu (PHK) ve Ulusal Hakem Kurulu (UHK) olmak üzere iki kurul olacak. PHK’de 3 üye TFF, 2 üye Kulüpler Birliği Vakfı’nın önerdiği adaylar arasından atanacak. Bu kurul Süper Lig, 1. Lig Hakem, Yardımcı Hakem ve VAR kadrosundan sorumlu olacak. UHK ise 2. Lig, 3 Lig ve alt kategorilerdeki müsabakalardan sorumlu olacak. Tüm üyeleri TFF tarafından atanacak.

2 TFF ve Kulüpler Birliği Vakfı birer şirket kuracak. Bu iki şirket ortak yeni bir şirket daha yaratacak. Yüzde 51 hisse TFF, yüzde 49 hisse Kulüpler Birliği Vakfı’nın olacak. Ortak kurulacak şirkete 5 kişi atanacak. 3 üyeyi TFF, 2 üyeyi Kulüpler Birliği Vakfı belirleyecek. Şirketleşme olsa bile amatör ligler, akademi ligleri ve kadın liglerinden sorumlu tüm üyeleri TFF tarafından atanacak bir Hakem Kurulu ayrıca bulundurulacak. Ve bu kurul TFF bünyesinde olacak.

Her iki projede de olmazsa olmaz iki değişmez şart var: TFF Genel Kurul kararı ve UEFA onayı...

Giresunspor'un içindeki ajan ortaya çıktı! Giresunspor'un içindeki ajan ortaya çıktı! Haberi Görüntüle

''YETKİ VERMEYE HAZIRIZ''

“Hiçbir bürokrat yetkisinin kısıtlanmasını istemez. Çünkü bu bir güçtür. Ama biz yetkimizi vermeye hazırız.'' diyen TFF Başkanı, ''UEFA izin verirse yüzde 100’ünü devrederiz. Çünkü bizim başka bir hesabımız, ajandamız yok. Bizim derdimiz futbol. Bu değişikliği yapmak zorundayız. Eğer bu yapılmazsa benden sonra 10 tane başkan da değişse Türk futbolu ilerlemez, geriye gider. Eğer hakem yönetim sistemi değişirse federasyon da kulüpler de sadece kendi işlerine bakar ve bu sayede Türk futbolu kurtulur. Türkiye’de hakem tartışmaları bitmedikçe, feriştahı gelse bu dedikodular bitmez. En eğitimli dediğiniz insanları seçin yine değişmez. Eğer kulüpler, yeni sistemle ilgili düşüncelerini cumaya kadar bize bildirirse, 18 Temmuz’daki genel kurula kadar gerekli şirketi kurar, personeli alır, iş bir tek genel kurulun onayına kalır” ifadelerini kullandı.

 

İcraatlarını sıraladı

-Süper Lig için Trendyol ile 838 milyon, milli takım için 700 milyon liralık sponsorluk anlaşmaları yaptık.

-Yıllık yayın geliri 1.9 milyar TL idi, biz 2.2 milyara çıkardık. 80 milyon dolara denk gelen bu rakamı 182 milyon dolara yükselttik.

-Korsan yayını önlemeye yönelik çalışmalar yaptık.

-Yabancı futbolcu sayısı belirsizdi, ocak ayında transfer penceresine şetişecek şekilde 12’ye düşürdük.

-A Milli Takım biz geldiğimizde FiFA sıralamasında 58. idi, 36. basamağa çıktık.

-Tarihimizde ilk kez bir Avrupa Şampiyonası’na grup lideri olarak gittik.

-UEFA kulüpler sıralamasında 22. sıradan 9. basamağa geldik.

-2032 Avrupa Şampiyonası’nın ev sahipliğini aldık.

-Seyirci yasağını kaldırdık.

-Her hafta 2. ve 3. liglerden 10 maçı TFF’nin YouTube kanalından yayınlıyoruz. 

-Kadın ligleri çok önemli aşama kaydetti. A Milli Takım C’den B’ye yükseldi.

-Tüm Süper Lig kulüplerine akademi kurma zorunluluğu getirdik.

-Hakem akademisini açtık.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Spor


Loading