Yandex Metrica

İstanbul Valiliğinden derbi açıklaması: Adli işlem başlatıldı

İstanbul Valiliğinden derbi açıklaması: Adli işlem başlatıldı

Galatasaray - Fenerbahçe derbisinde maç sonunda yaşanan olaylar hakkında İstanbul Valiliğinden açıklama geldi. Açıklamaya göre 5 şahıs hakkında adli işlem başlatıldı.

Spor

21.05.2024, 21:41

Galatasaray - Fenerbahçe derbisinde maç 1 -0 Fenerbahçe'nin galibiyetiyle sonuçlanmıştı. Maç sonunda tüm stat terkedildikten sonra stada gelen Fenerbahçe Başkanı Ali Koç futbolcularla sahaya çıkmış ve stat görevlisine içeri giren Fenerbahçe kafilesince dayak atılmıştı. Ayrıca Ali Koç Galatasaray'dan bazı görevli kişileri ise tehdit etmişti. Yaşanan olaylar Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'in açıklamalarıyla başka bir boyuta taşınmış ve Özbek Ali Koç'un silahlı özel korumalarla içeri girip yanındakilerin görevlileri darp etmesini ağır bir dille eleştirmiş ve bu yapılanların "haneye tecavüz" olduğunu söylemişti.

Montella'dan flaş karar! Arda Güler ve Ferdi Kadıoğlu... Montella'dan flaş karar! Arda Güler ve Ferdi Kadıoğlu... Haberi Görüntüle

İSTANBUL VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Tüm bu gelişmelerin ardından İstanbul Valiliği harekete geçti ve derdi maçının sonunda çıkan olaylara yönelik detaylı bir açıklamada bulundu.

İstanbul Valiliği, Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan derbi sonrasında yaşanan olaylarla ilgili açıklama yaparak, 5 kişi hakkında adli işlem başlatıldığını duyurdu. Açıklamada, maçın ardından yaşanan olaylara dair detaylar ve yürütülen tahkikat hakkında bilgiler verildi.

İşte İstanbul Valiliğinden derbi sonrası gelişen olaylara yönelik kamuoyu bilgilendirmesi;

İstanbul Valiliği derbide yaşanan olaylara 

19.05.2024 Pazar günü saat 19.00'da oynanan Galatasaray – Fenerbahçe maçında yaşanan olaylara ilişkin çeşitli medya organlarında spekülatif yayınların yapıldığı görülmüştür. 

Ülkemizin iki güzide kulübünün karşılaştığı müsabakanın ardından yaşanan olaylar şu şekilde gelişmiştir:

- Galatasaray - Fenerbahçe futbol müsabakasıyla ilgili tüm güvenlik tedbirleri İstanbul Emniyet Müdürlüğümüz tarafından alınmış ya da özel güvenlik birimleriyle birlikte koordine edilmiştir.

- ⁠Müsabaka sırasında ev sahibi takımın yaklaşık 51 bin, misafir takımın ise 2.318 seyircisi tribündeki yerlerini almıştır.

- ⁠ Müsabaka esnasında 6222 Sayılı Yasaya uymayan toplam 35 şahsa (yabancı madde atmak, usulsüz seyirci girişi, taşkınlık yapmak, tehdit ve hakaret içeren tezahürat) işlem yapılmıştır.

- ⁠Maçın bitiminin ardından, stat içerisinde aldırılan iç güvenlik tedbirleri, Müsabaka Güvenlik Amirinin talimatı ile sonlandırılmıştır.

- ⁠Fenerbahçe Kulübü Başkanı Sayın Ali Koç maç bitiminden 70 dakika sonra saat 22.10'da stada gelmiş, soyunma odasında futbolcuları tebrik ettikten sonra stat dışına çıkmak üzere iken aniden karar değiştirerek beraberindeki heyetle birlikte stat güvenliğini sağlayan özel güvenliği aşarak saha içerisine yönelmiştir.

- ⁠Fenerbahçe Kulübü Başkanının yanındaki heyet, sahaya girdikten sonra bayrak açmaya ve fotoğraf çekmeye çalışmış, bunu engellemek isteyen Galatasaray Kulübü Stadyum Müdürü A.Ç.’ye fiili müdahalede bulunulmuştur.

- Yaşanan olay üzerine, Fenerbahçe Futbol Takımının güvenliğini sağlamakla görevli emniyet güçlerimiz, saha içerisine girerek olaylara müdahale etmiştir.

- ⁠Saha içerisindeki olayların sona ermesinin ardından Fenerbahçe kafilesinin stadyumdan çıkışı saat 22.52’de sağlanmıştır.

- Müsabaka sonrasında Basın ve Spor Savcısı talimatı doğrultusunda Stadyum Müdürü A.Ç.’ye yönelik darp girişiminde bulunan 5 şahıs hakkında adli işlem başlatılmıştır.

- ⁠Stat içerisindeki olaylara karıştığı tespit edilen şahısların kimlik tespiti çalışmaları devam etmektedir.

- ⁠Konuyla ilgili olarak başlatılan idari ve adli tahkikat devam etmekte olup, ihmali bulunan personel hakkında da inceleme başlatılmıştır.

- ⁠Adli soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Buluthan AKAR

TRHaber.com - Spor


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading