Yandex Metrica

Galatasaray Başkan adayı Süheyl Batum kimdir ve ne iş yapar?

Galatasaray Başkan adayı Süheyl Batum kimdir ve ne iş yapar?

Galatasaray'da  başkanlık seçimlerinin sonuçları heyecanla beklenirken, adaylardan Süheyl Batum'un kariyeri ve başarıları merak ediliyor. Anayasa profesörü ve siyasetçi olan Süheyl Batum'un hayatına dair detaylar haberimizde.

Spor

25.05.2024, 17:04

Süheyl Batum, 6 Mayıs 1955 tarihinde dünyaya gelmiştir. Türk hukuk profesörü ve siyasetçi olan Batum, Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) 24. Dönem Eskişehir milletvekili olarak görev yapmıştır.

Galatasaray dünya yıldızının peşinde! Talimat verildi Boey'in yeri doluyor Galatasaray dünya yıldızının peşinde! Talimat verildi Boey'in yeri doluyor Haberi Görüntüle

EĞİTİM VE AKADEMİK KARİYER

Orta ve lise eğitimini 1966-1975 yılları arasında Galatasaray Lisesi'nde tamamlayan Batum, 1979 yılında Paris I Panthéon-Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur. Akademik kariyerine 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Anayasa Hukuku kürsüsünde asistan olarak başlayan Batum, 1985 yılında "Siyasal Katılma Aracı Olarak Referandum" konulu tezi ile doktor unvanını almıştır. 1990 yılında "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türk Anayasal Sistemine Etkileri" başlıklı teziyle doçent, 1996 yılında ise "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Türkiye" isimli teziyle profesör unvanını kazanmıştır.

Erden Timur sonrası, Gomis'den duygulandıran mesaj Erden Timur sonrası, Gomis'den duygulandıran mesaj Haberi Görüntüle

AKADEMİK GÖREVLER

Süheyl Batum, akademik kariyeri boyunca çeşitli üniversitelerde görev almıştır:

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı

Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörlüğü (iki dönem)

Ayrıca İstanbul Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Okan Üniversitesi'nde Anayasa Hukuku dersleri vermiştir.

Ali Koç canlı yayında açıkladı: Milli oyuncuya 'bize gel' dedim Ali Koç canlı yayında açıkladı: Milli oyuncuya 'bize gel' dedim Haberi Görüntüle

SİYASİ KARİYER

Süheyl Batum'un siyasi kariyeri de oldukça etkin olmuştur. 22 Mayıs 2010 tarihinde CHP'nin 33. Olağan Kurultayı'nda MYK üyelerinin onayı ile CHP üyesi olmuş, ertesi gün ise delegelerin oylarıyla CHP Parti Meclisi üyeliğine seçilmiştir. Aynı yıl CHP Genel Sekreterliği görevine getirilmiş ve daha sonra Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 12 Haziran 2011'de yapılan genel seçimlerde CHP Eskişehir milletvekili olarak TBMM'ye girmiştir.

Ferdi Kadıoğlu'nun sakatlığı hakkında açıklama: Milli takım maçında oynayacak mı? Ferdi Kadıoğlu'nun sakatlığı hakkında açıklama: Milli takım maçında oynayacak mı? Haberi Görüntüle

GALATASARAY BAŞKANLIĞINA ADAYLIĞI

Mayıs ayının başında Galatasaray Kulübü başkanlık adaylığı için listesini teslim eden Süheyl Batum, yönetim kurulu asil listesinde Aytuğ Sakallıoğlu, Ayşen Sarıkan Tanırcan, Aslı Makaracı ve Suat Sarı gibi isimlere yer vermiştir. Galatasaray başkanlık seçimi 25 Mayıs'ta düzenlenecektir ve Süheyl Batum'un yaptığı açıklamalar seçim öncesinde gündemde geniş yer bulmuştur.

Real Madrid'de Mbappe hazırlığı! Tarih belli oldu Real Madrid'de Mbappe hazırlığı! Tarih belli oldu Haberi Görüntüle

KİŞİSEL HAYATI

Süheyl Batum, evli ve iki çocuk babasıdır. 17 Şubat 2019 tarihinde Atatürkçü Düşünce Derneği başkanlığından istifa ettiğini açıklamıştır.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Buluthan AKAR

TRHaber.com - Spor


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading