Yandex Metrica

Sitede Ara

Filistin Futbol Federasyonu'ndan FIFA'ya İsrail çağrısı: Derhal sonlandırın

Filistin Futbol Federasyonu'ndan FIFA'ya İsrail çağrısı: Derhal sonlandırın

Filistin Futbol Federasyonu, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'ne, İsrail'in Gazze Şeridi'nde yaptığı isoykırım nedeniyle İsrail Futbol Federasyonunun, Zürih merkezli kuruluştan atılması için çağrı yaptı.

Spor

24.04.2024, 01:22

Filistin Futbol Federasyonu, 7 Ekim 2023 yılından bu yana soykırımcı İsrail'in düzenlediği saldırıların yol açtığı insan hakları ihlalleri ile İsrail liginde yaşanan ayrımcılık ve ırkçılığa karşı gerekli adımları atmadığı gerekçesiyle İsrail Futbol Federasyonunun FIFA üyeliğinin sona erdirilmesini talep etti. 

FIFA'ya iletilen yazılı başvuruda şu ifadelere yer verildi;

"İsrail işgal güçleri tarafından toplama kampına dönüştürülen tarihi El-Yermuk Stadyumu da dahil olmak üzere Gazze'deki tüm futbol altyapısı ya tahrip edildi ya da ciddi şekilde hasar gördü. Söz konusu tahribatın birden fazla uluslararası kuruluş tarafından da belgelendi.''

İsrail Futbol Federasyonunun kendi liginde ayrımcılık ve ırkçılığa karşı gerekli adımları atmadığı belirtilen başvuruda, söz konusu durumun "FIFA tüzüğünün 3. maddesinin doğrudan ihlali anlamına geldiği" belirtildi.

Süper Lig''de beklenmedik ayrılık! Teknik Direktör görevini bıraktı Süper Lig''de beklenmedik ayrılık! Teknik Direktör görevini bıraktı Haberi Görüntüle

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI ÖRNEK GÖSTERİLDİ

PFA, İsrail Futbol Federasyonu yetkililerinin aylardır abluka altında olan ve hedef gözetmeksizin bombalanan Gazze'deki soykırıma güçlü destek olduğunu gösteren sosyal medya paylaşımlarının yanı sıra, Maccabi Netanya kulübünün bir Facebook gönderisi de dahil, İsrailli bazı futbol yöneticileri ve kulüplerinin sosyal medya paylaşımlarını da örnek olarak gösterdi.

Ayrıca, PFA, İsrail ligindeki Beitar Jerusalem kulübünün taraftarlarının, İsrail'in "en ırkçı takımı" olduklarını "gururla" dile getirdiğini ve ligdeki diğer Arap futbolculara yönelik "terörist" gibi hakaretlerde bulunduklarını ifade etti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Spor


Loading