Yandex Metrica

Yeni kamikaze dron AZAT göreve hazırlanıyor! Hedefi anında yok ediyor

Yeni kamikaze dron AZAT göreve hazırlanıyor! Hedefi anında yok ediyor

Robit Teknoloji tarafından geliştirilen ve pilotun dronu gözünün önünde hissetmesine veya görmesine olanak veren AZAT FPV kamikaze dron Katar'daki DIMDEX 2024'te vitrine çıktı. Yaklaşık 2 kilogram ağırlığa sahip AZAT, 800 gramlık faydalı yük kapasitesiyle görev yapıyor. Havada kalış süresi 20 dakika olan AZAT, 2,5 kilometre menzilde kontrol edilip, görüntü aktarımı gerçekleştirebiliyor, hedefini etkisiz hale getirebiliyor.

Savunma

16.03.2024, 11:16

Türkiye'nin savunma sanayisindeki girişimlerinin diplomasi başta olmak üzere uluslararası alanda büyük bir prestij ve saygınlık kazandırmaya devam ediyor.

Robit Teknoloji, 8. Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı'nda insansız hava araçları konusundaki çözümlerini sergiledi.

Faydalı yükle birlikte yaklaşık 2 kilogram ağırlığa sahip olan AZAT, 800 gramlık faydalı yük kapasitesiyle görev yapıyor. Yaklaşık 20 dakika havada kalabilen AZAT, 2,5 kilometre menzilde kontrol edilip, görüntü aktarımı gerçekleştirebiliyor.

Siber güvenlik şefi, Rus hackerların sırlarını anlattı: 30 asker mesajlaşma programı yüzünden öldü! Hangi uygulama güvenli? Siber güvenlik şefi, Rus hackerların sırlarını anlattı: 30 asker mesajlaşma... Haberi Görüntüle

''BÜYÜK PRESTİJ VE SAYGINLIK KAZANDI''

Robit Teknoloji İş Geliştirme Direktörü İbrahim Yiğit Özboyacı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada fuara yoğun ve nitelikli bir katılım olduğunu söyledi.

Özboyacı, "Türkiye'nin savunma sanayisindeki girişimlerinin diplomasi başta olmak üzere uluslararası alanda büyük bir prestij ve saygınlık kazandırdığını bu fuarda da gördük. Uluslararası rekabetin yoğun olarak yaşandığı bu dönemde Türk savunma sanayisi gerek ürünlerinin niteliği gerekse de teknik kabiliyetleriyle bugün itibarıyla tercih edilir bir pozisyona gelmiştir." dedi.

İşte bu bomba her şeyi değiştirir: Hedefteki tüm binaları çökertebilirler İşte bu bomba her şeyi değiştirir: Hedefteki tüm binaları çökertebilirler Haberi Görüntüle

''KATAR'LA STRATEJİK İTTİFAK OLARAK ÖNEMLİ BİR KONUMDAYIZ''

Savunma sanayisinin diplomasiye ve gelişen ittifaklara katkı sunduğunu vurgulayan Özboyacı, "Bu çerçevede olayı değerlendirdiğimizde Katar'ın hem dost, kardeş ve müttefik ülke olarak hem de stratejik ittifak olarak önemli bir konumunda olduğunu gözlemliyoruz. Doha gerek konumu, gerekse fuar katılımcıları dikkate alındığına öne çıkan etkinliklerden birisi." ifadelerini kullandı.

F-35'in yeni yazılımı uçağı çökertti: Program süresiz olarak ertelendi F-35'in yeni yazılımı uçağı çökertti: Program süresiz olarak ertelendi Haberi Görüntüle

3 FARKLI BOYUTU, 2 AYRI MODELİ OLACAK

Robit Teknoloji'nin 16 yıldır bilişim alanında faaliyet gösterdiğini dile getiren Özboyacı, savunma sanayisindeki ihracat hedeflerine katkı sağlamak için uluslararası fuarlara katılım sağladıklarını söyledi.

Fuarda kamikaze dron AZAB ve FPV kamikaze dron AZAT'ı tanıttıklarını belirten Özboyacı, fuarda söz konusu ürünlerle ilgili olumlu yansımalar aldıklarını dile getirdi.

FPV kamikaze dron AZAT'a ilişkin bilgiler veren Özboyacı, şunları kaydetti; ''AZAT; 5, 7 ve 9 inçlik modellerinin üretime hazır. AZAT, hem hedefi etkisizleştirme hem de keşif-gözetleme amaçlı kullanabiliyor. Çeşitli mühimmat kullanımlarına imkan sağlayan 2 farklı modelimiz üretilmiş durumda. Kontrol menzili 2,5 kilometre, yaklaşık uçuş süresi 20 dakika olan bir FPV dron. Muharebe sahasındaki değişiklikler FPV dron modellerinin uluslararası arenada daha fazla kullanılabilir olmasını sağladı. Dolayısıyla sahadaki kullanım koşullarını dikkate aldığımız zaman AZAT'ın ön plana çıktığını söylememiz mümkün. Sahadaki ihtiyaçlara cevap verme kapasitesine sahip bir ürün ortaya koyduk."

Türkiye o anlaşmayı iptal etti: İstediği kadar silahı istediğine satacak Türkiye o anlaşmayı iptal etti: İstediği kadar silahı istediğine satacak Haberi Görüntüle

UÇUŞ YAKIN ZAMANDA

AZAT ile ilgili test çalışmalarını tamamladıklarını ifade eden Özboyacı, yakın zamanda mühimmatlı uçuş gerçekleştirmeyi amaçladıklarını bildirdi. Özboyacı, bu çalışmalar sonunda mümkün olan en kısa sürede AZAT'ın kullanıcılarla buluşmasını hedeflediklerini belirtti.


Habere Tepki Ver

4

0

0

0

0

0

0

0

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Savunma


Loading