SON DAKİKA
Uçak savaşları! ABD ile Çin arasında yeni gerilim: F-35'i tarihe gömecek!

Uçak savaşları! ABD ile Çin arasında yeni gerilim: F-35'i tarihe gömecek!

Yıllardır birbirlerine diş geçirmeye çalışan ABD ve Çin arasında gerilimin yeni adı savaş uçakları! Çin Hava Kuvvetleri, ABD'nin F-22 Raptor'u ve F-35'ine rakip olmak için 5.Nesil adında savaş uçakları inşa etti. Söz konusu gelişmelerle Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri, ABD'ye rakip olacak savaş uçakları konusunda iddialı konuma geldi.

Savunma

15.02.2024, 02:30

ABD ile savaş uçağı yarışına giren Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri (PLAAF), 20 yılı aşkın süredir çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak ABD'nin F-22 Raptor'u ve F-35'lerine rakip olacak bir savaş uçağı geliştiren Çin, Beşinci Nesil adını verdikleri savaş uçakları ile ABD'nin F-35'ini tarihe gömmeye hazırlanıyor.

Ukrayna ordusu KAAN'ı istiyor: Motorunu yapacağız ve onu kullanacağız Haberi Görüntüle

ABD'YE RAKİP UÇAKLAR

ABD merkezli The National Interest haber sitesinde yer alan habere göre, Çin PLAAF'a bağlı uçakların sayısını artırmakla kalmadı aynı zamanda uçakların teknolojik yeteneklerini de geliştirdi. Öte yandan Çin, ABD'nin güçlü savaş uçakları F-22 Raptor ve F-35'e rakip olacak, Beşinci Nesil savaş uçakları adını verdikleri bir dizi uçak inşa etti.

Haluk Görgün'den 'proje pazarı'nda net mesaj: Türkiye savunmada ana aktörlerden... Haberi Görüntüle

ÇİN'İN ELİ GÜÇLENİYOR

Olası bir savaş senaryosunu değerlendiren The National Interest "Çin coğrafi konum olarak Kuzey Hindistan, Güney ile Doğu Çin Denizleri ve ayrıca Tayvan'a yakın olması da Çin'in elini güçlendiriyor" ifadelerine ver verdi. 

Filo genişliyor! ANKA, HÜRKUŞ, KIZILELMA, KAAN... Yunan medyasından dikkat çeken... Haberi Görüntüle

ÇİN'İN UÇAKLARI DAHA GÜNVELİ

Söz konusu haberde ayrıca, "Çin'in uçakları, ABD'nin savaş uçaklarından konuşlandırabileceği, onarabileceği ve değiştirebileceğinden çok daha güvenilir, daha hızlı ve daha kolay bir oranda değiştirilebilir durumda olduğundan önemli bir artı kazanıyor." denildi. Ayrıca haberde, "Örnek olarak F-22 Raptor'u ele aldığımızda, Pentagon'un yürüttüğü her savaş oyunu senaryosunda, az sayıda Raptor'ın devreye girmesi bile Çin kuvvetleriyle olası bir savaşı Amerika'nın lehine çevirebilir." denildi.

KAAN havalandı dost düşman belli oldu! Bu sadece başlangıç Haberi Görüntüle

F-35'İN ÜRETİMİ VE BAKIMI ÇOK PAHALI

"F-35'in üretimi ve bakımı çoğu Çin uçağından çok daha pahalı bir uçaktır." denilen haberde, "Eğer uçak gövdeleri, Amerika'nın sınırlı endüstriyel kapasitesinin savaş zamanında yenileyebileceğinden daha hızlı bir şekilde kaybolursa, o zaman bu varlıklar yok olur ve Amerikan savunmasında stratejik zayıflıklar oluşur." denildi.

F-16 diplomasisi sona eriyor! Türkiye-ABD ilişkilerinde yeni dönem! Bundan sonra... Haberi Görüntüle

ÇİN RUSYA İLE BAĞLANTISINI GELİŞTİRDİ

Öte yandan haberde, "Çin, yalnızca toplumunu ve ekonomisini Batı'nın ekonomik yaptırımlarına karşı korumak için titizlikle çalışmakla kalmadı, aynı zamanda sanayi tabanının Batı ile herhangi bir çatışmadan etkilenmemesini sağlamak için yakın güçlerle, özellikle de Rusya'yla bağlarını geliştirdi." denildi.

43 kere uçtu, ayda 2 tane üretilecek: İşte ilk HÜRJET'in... Haberi Görüntüle

ÇİN ABD'Yİ TAYVAN'DA YENEBİLİR!

"Çin'in hala zayıf noktaları var." denilen haberde, "Ancak Çin'in devasa hava filosu ve hedeflerinin Çin kuvvetlerine yakınlığı gibi özel bir durumda Çin, Tayvan üzerinde yapılacak bir hava savaşında ABD ittifakını yenebilir. Amerika'nın Tayvan üzerindeki olası hava hakimiyetini kaybetmesi nedeniyle, Çin'in işgali, Tayvan'ın savunucularına karşı istediği her şeyi yapma özgürlüğüne sahip olacak ve ABD, kayda değer bir şekilde müdahale etmedikçe Tayvan, işgal süresince Batılı müttefiklerinden uzakta izole edilecek. Çin'e karşı gerilimi tırmandırması pek olası değil." ifadeleri kullanıldı.

Habere Tepki Ver

0

1

0

0

0

0

0

0


Loading