SON DAKİKA

TUSAŞ amfibik yangın söndürme uçağı tasarlıyor: Yeşil Vatan için kritik proje

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Yeşil Vatan'ın korunmasında kullanılmak üzere millî yangın söndürme uçağı üretecek. Orman Genel Müdürlüğü bu amaçla TUSAŞ ile sözleşme hazırlığı yürütüyor.

Savunma

15.02.2024, 12:20

Uzay-havacılık sektöründe Türkiye'nin en büyük kurumu TUSAŞ, ürün portföyüne yeni bir başlık daha eklemeye hazırlanıyor.

Milli Muharip Uçak KAAN, HÜRJET, HÜRKUŞ, ATAK-2 helikopter, ANKA, AKSUNGUR ve ANKA-3 SİHA, başta olmak üzere onlarca projeyi aynı anda yürüten Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Türkiye'nin ilk özgün yangın söndürme uçağını üretmek için kolları sıvadı. 

Orman Genel Müdürlüğü, Yeşil Vatan'da yangınlarla mücadelede yerli ve millî uçakların kullanılması için yakında TUSAŞ'la sözleşme imzalayacak. Amfibik özellikli uçağın sıfırdan tasarlanması ve üretilmesinda süreç, atılacak imzaların ardından başlayacak. TUSAŞ geçtiğimiz mayıs ayında da sivil eğitim uçağı üretimi konusunda Türk Havayolları iştiraki TAFA (Turkish Airlines Flight Academy) ile sözleşme imzalamıştı. 

TUSAŞ halihazırda orman yangınlarıyla mücadele görevi için Sikorsky T-70 helikopterlerini de lisans altında yerli olarak üretiyor. NEFES adı verilen helikopterlerden 2'si Orman Genel Müdürlüğü (OGM) envanterinde hizmet veriyor. Bir helikopter ise 2024'ün yaz mevsimi gelmeden OGM'ye teslim edilecek. 

Airtractor AT-802

NATO'dan sosyal medyadan duyurdu: Romanya semalarında Türk F-16'ları! Haberi Görüntüle

AT-802'LER GELİYOR, T925 YOLDA

Geçen yıl ocak ayında başlayan 20 Küçük Tanker/Amfibik Uçak Tedarik Projesi Sözleşmesi kapsamında ilk 4 Airtractor AT-802 amfibik uçağın teslimatı da bu yıl nisan ayında tamamlandı. Kalan 16 uçağın teslimi her yıl 4'er adet olacak şekilde 2027 yangın sezonu öncesinde gerçekleştirilmiş olacak.

Ayrıca 8 adet yangın söndürme helikopterinin yerli ve milli kaynaklarla üretilmesi için TUSAŞ ile sözleşme imzalandı ve bu hava araçlarının 2028 yangın sezonunda kullanılması hedefleniyor. TUSAŞ bu amaçla T925 koduyla bilinen helikopterleri kullanacak. 

T925 helikopter

Haziran 2023'te ilk kez Paris Airshow'da sergilenen millî helikopter yangın söndürme görevine uyarlanarak 5 ton su taşıma kapasitesiyle görev yapacak. Bu rakam Sikorsky T-70'lerin 2,5 tonluk kapasitesinin iki katı. 

Ukrayna ordusu KAAN'ı istiyor: Motorunu yapacağız ve onu kullanacağız Haberi Görüntüle

2024'te 101 HELİKOPTER 27 UÇAK

Öte yandan 2023 yılı yangın söndürme faaliyetlerine ilişkin bilançoyu açıklayan Orman Genel Müdürlüğü, Yeşil Vatan'ı korumak için 24 uçağın kullanıldığını, rezerv güç kapsamında Milli Savunma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı'na ait 25 helikopterle 2 uçaktan da yararlanıldığını kaydetti. 

OGM'ye ait yangın yönetim helikopterinin de çalışmalarda görev yaptığı belirtilirken 2023 itibariyle yangınlarda kullanılan helikopter sayısının toplamda 100'ü bulduğu belirtildi. 'Alev kuşları' kasım ayına kadar 10 bin 683 saat uçuşta 33 bin 121 sorti yaparak, 106 bin 224 ton su atımı gerçekleştirdi.

2024'te ise MSB ve İçişleri Bakanlığına ait olanlar da dahil olmak üzere toplam 101 helikopter, 27 uçak ve 10 insansız hava aracının yangın sezonunda kullanılması planlanıyor. Gelecek yıl hava aracı satın alma projeleri için 500 milyon lira bütçe tahsis edildi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading