SON DAKİKA

TUSAŞ 3 yıl boyunca burada üretim yapacak: Ana tesis şehir merkezine kuruluyor

6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş, TUSAŞ sayesinde savunma-havacılık sektörüne adım atıyor. Türkoğlu ilçesinde kiralanan tesiste çok yakında başlayacak üretim 3 yıl boyunca devam edecek. Fabrika daha sonra şehir merkezine kurulan ana tesise taşınacak.

Savunma

21.02.2024, 17:24

Tekstil ve metal mutfak eşyası sektörüyle öne çıkan Kahramanmaraş, savunma ve havacılık sanayiine de katkı vermeye hazırlanıyor.

6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından sanayi üretiminin desteklenmesine yönelik çalışmalar yoğun şekilde sürdürülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın depremlerin yıl dönümünde Kahramanmaraş'a yapacağı ziyarette bu tesislere ilişkin önemli açıklamalarda bulunması bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda Türk savunma sanayiinin önde gelen kuruluşları deprem bölgesinde birçok yatırımı hayata geçiriyor.

Image

TUSAŞ Türkoğlu tesisi

'Türkler kötü bir şey yapacak' diyerek duyurdular: Deniz üssünün ardından... Haberi Görüntüle

TUSAŞ ÜRETİM TESİSİ HİZMETE GİRİYOR

Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) de bu kapsamda Kahramanmaraş sanayisi ve yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde şehre savunma ve havacılık sanayiinin kapılarını açıyor. Böylece Kahramanmaraş sanayisi, tekstil ve metal mutfak eşya sanayilerinin yanında katma değeri yüksek bir alanda görev üstlenecek.

Şirket, Kahramanmaraş'a yapacağı yatırımlar için ilk olarak Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi'ni seçti. Burada 3 yıllığına tesis kiralayan şirket, altyapı, makina ve ekipman kurulumunu hızla uygulamaya koydu.

Uçak ve helikopter parçası üretimi yapılacak tesiste, öncelikle yaklaşık 100 kişi istihdam edilecek. Tesiste görev alacak personel TUSAŞ'ta eğitimden geçti. Deneme üretimlerine başlayan tesisin bu ay faaliyete başlaması hedefleniyor.

Image

İşte KAAN'ın yıldız haritası: Burcu ve yükseleni ne? Başına neler... Haberi Görüntüle

BÜYÜK TESİS ŞEHİR MERKEZİNE KURULACAK 

TUSAŞ, Kahramanmaraşlı sanayicilerle ortaklık kurarak savunma ve havacılık şirketini de hayata geçirdi. Sözkonusu şirketin Kahramanmaraş Havalimanı yolu üzerinde inşa edilecek daha büyük bir tesiste çalışmalar yürütmesi planlanıyor.

Tesisin kurulacağı arazi için imar çalışmaları yürütülüyor. Bu çalışmaların ardından oluşturulacak 'özel endüstri bölgesi' tesise ev sahipliği yapacak.

Bu tesislerin insan kaynağı ihtiyacını karşılamak için de Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) koordinasyonunda, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi bünyesinde, 'Airbus-TUSAŞ Havacılık Meslek Yüksekokulu' açılacak.

Yüksekokul bünyesinde makine, metalurji ve uçak teknolojisi bölümleri kurulacak. Tamamlandığında 7 bin 260 metrekarelik kapalı alana sahip olacak meslek yüksekokulunda nitelikli eğitim için gerekli bütün altyapı ve teknik imkanlar bulunacak.

 

Habere Tepki Ver

3

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)


Loading