Yandex Metrica

Sitede Ara

Türkiye'den F-16 için dev adım! 40 uçak alımı için başvuru yapıldı

Türkiye'den F-16 için dev adım! 40 uçak alımı için başvuru yapıldı

Türkiye, ABD'den F-16 satın almak istiyor. Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri'nden 40 adet F-16 satın almak için başvuru yaptı. Ankara'nın teklif mektubu 30 Eylül tarihinde Washington'a iletildi. 

Savunma

23.01.2024, 18:05

İHAve SİHA'daki başarılarıyla dünyanın gıptayla baktığı Türkiye, savunma alanında elinde güçlendirmek için harekete geçti.

Türkiye ABD'den 40 adet F-16 satın almak için başvuruda bulundu. Aynı zamanda halihazırda envanterde bulunan 80 adet F-16 tipi savaş jetinin modernizasyonu için anlaşma teklif edildi. Ankara'nın teklif mektubu 30 Eylül tarihinde Washington'a iletildi. Türkiye'nin bu talebi ABD Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından değerlendirilecek.

ATMACA'nın yanına 450 kilometre menzilli füzeyi istediler: İki ülke aynı yolu takip edecek ATMACA'nın yanına 450 kilometre menzilli füzeyi istediler: İki ülke aynı... Haberi Görüntüle

ONAY ÇIKARSA SATIŞ GERÇEKLEŞECEK

NTV'nin aktardığı bilgiye göre; ABD yönetimden silah satışına izin çıkarsa bu talebi ABD Kongresi'ne gönderecek. Kongreden de onay alınması durumunda satış gerçekleşecek. Ekonomi çevreleri satışın değerinin yaklaşık 10 milyar dolar civarında olduğunu söylüyor.

Cobra, TB2 ve füzelerin ardından şimdi de BORAN obüsü: Cumhuriyet tarihinde ilk! Cobra, TB2 ve füzelerin ardından şimdi de BORAN obüsü: Cumhuriyet... Haberi Görüntüle

ERDOĞAN'LA BIDEN GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden, Roma'daki G-20 Liderler Zirvesi'nde bir araya gelecek. Bu teklifin, iki liderin görüşmesinde gündeme gelmesi bekleniyor. World Air Forces 2021 raporuna göre Türkiye'de farklı tiplerde olmak üzere toplamda 245 adet F-16 savaş jeti bulunuyor. Bunlardan bir kısmının 2030 yılına kadar emekliye ayrılması bekleniyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading