SON DAKİKA

Testlerde o kadar çok araç patlattık ki! Sonunda en güvenlisini yaptılar: Pars IV Özel Operasyon Aracı...

FNSS'nin Türk Silahlı Kuvvetleri için geliştirdiği Özel Operasyon Aracı Pars IV rakiplerine meydan okuyor. Şirket 'şimdiye dek geliştirilen en korunaklı araç' diye tanıttığı Pars IV'ü seri üretime hazır hale getirdi.

Savunma

23.01.2024, 19:53

Türk savunma sanayii firmaları karada birbirinden yetenekli araçları geliştirmeye devam ediyor. Tekerlekli ve paletli araçlarda büyük bir deneyime sahip durumdaki FNSS şirketi, Türk Silahlı Kuvvetleri için geliştirilen Özel Operasyonlar Aracı Pars IV 6X6'yı tanıttı. 

Mayına Karşı Korumalı Araç (MKKA) Tedariki Projesi kapsamında geliştirilen Pars IV'ün teslimat aşamasına geldiğini anlatan FNSS Pazarlama ve Programlar Grup Başkanı Aybars Küçük, zırhlı aracı tamamen Mehmetçiğin talepleri doğrultusunda hazırladıklarına dikkat çekti. 

Bir mühendislik firması olarak kullanıcı talebine göre çözüm oluşturduklarını ifade eden Küçük, projenin tasarım ve geliştirme sürecinde proje yürütücülerinden, çözüm ortaklarından ve kullanıcılardan oluşan proje grubu ile koordineli çalışarak aracı geliştirip, tüm test süreçleri sonunda göreve hazır hale getirdiklerini bildirdi.

Testlerde aracın kullanıcı isteklerini ne derece yerine getirdiğinin değerlendirildiğini vurgulayan Küçük, bu kapsamda mayın, balistik ve el yapımı patlayıcı, mobilite, çevre şartları, elektromanyetik uyumluluk gibi bir dizi testin yapıldığını kaydetti.

Küçük, Özel Operasyonlar Aracı için bütün bu aşamaları geçtiklerini, doğrulamaları yaptıklarını dile getirerek, "Bu araç bunlardan başarıyla geçti. Şu anda konfigürasyon donmuş durumda. Aracımız askeri standartlara uygun olarak güvenilirlik ve dayanıklılık testlerinin tamamını bitirdi. Asfalt yoldaki hızlı kullanım testleri, stabilize yolda testler, çok ağır şartlarda yoğun çamurda sürüş testleri tamamlanmış durumda. Seri üretimlerimiz devam etmekte olup, ilk parti araçlarımız teslimata hazırlanmaktadır" dedi.

KAAN'a Türk motoru da geliyor! Temel Kotil tarih verdi Haberi Görüntüle

AKLINIZIN ALMAYACAĞI KADAR ARAÇ PATLATTIK

Aybars Küçük, Özel Operasyonlar Aracı'nın şu ana kadar yaptıkları koruma seviyesi en yüksek araç olduğuna dikkati çekti. Özel Operasyonlar Aracı'nın, MRAP denilen mayına dayanıklı araçlardan çok daha yüksek dayanıma sahip bulunduğunu ifade eden Küçük, şöyle konuştu:

"Aracımız balistik, mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı, askeri standartlarda tanımlı yüksek seviyelerde dayanıklıdır. Özellikle mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı çok yoğun testler yapıldı, hepsinden de başarıyla geçti. Bu mühendislerimizin neredeyse 10 yılı aşkın süredir yoğun çalışmaları sonucu. Son 10 yılda FNSS yurt içinde ve dışında çok fazla proje geliştirdi, çok çeşitli araçlar üretti. Çok farklı görevlere, operasyonlara göre çeşitli donanımlarda ve farklı tehditlere yönelik araçlar geliştirdik. Bunların hepsinde yoğun mayın patlatma testleri yapıldı. Yani aklınızın almayacağı kadar araç patlattık. Buralardan elde edilen bilgilerle çok ciddi bir birikim oluştu. Avrupa'da hiçbir firma bizim mühendislik seviyemizde değildir. Avrupa'da yıllardır yeni geliştirme yapılmıyor. Biz yıllardır çok yoğun geliştirme içindeyiz. Çok değişik araçlar tasarladık. Bunlar çok hızlı şekilde birikim sağladı."

Amerikan SİHA'sı vurulunca çok güzel düşüyor: Parçalarını denizden topladılar Haberi Görüntüle

TÜMSEKLER ÜZERİNDEN ADETA UÇARAK GEÇİYOR

Aybars Küçük, koruma seviyesi arttıkça aracın ağırlaştığını ancak mühendislik ekiplerinin böyle bir araçtan beklenmeyecek çeviklikte bir tasarıma imza attığını belirterek şöyle konuştu:

"Bu özel operasyon aracı. Olay yerine çok hızlı intikali veya tehdit altında hızlı hareket edebilmesi lazım ve bunu her şartta ve arazide yapması gerekiyor. Buna yönelik ilginç bir tasarımımız var. Araçlarımızda motor ortada. Bu aracın ağırlık dağılımını çok nötr hale getiriyor. Aracın üzerinde asfalt, stabilize yola ve engebeli arazi sürüş konumuna göre yüksekliği ayarlanabilen hidropnömatik süspansiyonlar kullanıyoruz. Bunlar sayesinde motokros pisti gibi olan test sahamızdaki tümsekler üzerinden aracımız adeta uçarak geçebiliyor ve çok dengeli şekilde inip operasyonuna, hareketine de devam edebiliyor. Dolayısıyla çok agresif, çevik araç tasarladık."

ASELSAN gizli aracın içinden görüntü paylaştı: Dünyanın en gelişmiş aygıtı!... Haberi Görüntüle

YENİ GELİŞTİRİLEN ÇOK YETENEKLİ KAMERA

Aracın sürücüsü ve komutanına 180 derecenin üzerinde görüş alanı sağladıklarını vurgulayan Küçük, ayrıca araçta 360 derece görüntüleme yapan termal kameralar kullanıldığını bildirdi. Küçük, şöyle konuştu:

"Bu kameralardan aracın etrafındaki bütün hareketi tespit edebiliyoruz. Bunlar otomatik olarak tespit edilebiliyor. Hatta çalının arkasındaki tehdidi bile hızlı şekilde görebiliyorsunuz. Yerli bir elektronik firması çözüm ortağımızla özel kamera geliştirdik. Bu kamera hem termal ışımaları hem de gün ışığını alarak, bunları birleştirerek hem derinlik hissi veriyor hem de çukur, tümsek gibi engelleri zifiri karanlıkta bile görme imkanı sağlıyor. Bu tamamen farlar kapalı şekilde operasyon yapmasını sağlayabiliyor. Hatta karşı tarafın farı bile kamerayı etkilemiyor. Bundan sonra bütün araçlarımızda bu yerli kamerayı kullanacağız."

Türk ve Hint silahları karşı karşıya! AKINCI'yı Akash ile vururuz... Haberi Görüntüle

ATEŞ DESTEĞİ VE KARIŞTIRMA SİSTEMİ VAR

Araçta 2 uzaktan kumandalı silah sistemi yer aldığını ve bunların da göreve özel olarak FNSS mühendisleri tarafından tasarlandığını aktaran Küçük, 3 çeşit silah takılabilen bu sistemlerle 360 derece, hiç "ölü bölge" bulundurmadan atış imkanı sağlandığını anlattı. Küçük, bu sayede hem aracın korunduğunu hem de araçtan dışarı çıkmış personele ateş desteği sağlandığını belirterek, araçtaki karıştırma sistemiyle tuzaklanmış el yapımı patlayıcıların uzaktan patlatılmasının belirli mesafelerde engellediğini bildirdi.

Aybars Küçük, "Teslimat çok uzak değil. Araçların tamamı üretim aşamasında. Karar aşamasındayız, testler tamamlandıktan sonra teslimata başlayacağız. Herhalde teslim alınır alınmaz da özel operasyon amacıyla kullanılacaklar" dedi.

Türk silahı olsaydı o gemi batmazdı: İnsansız deniz araçlarını imha... Haberi Görüntüle

AKUSTİK HEDEF TESPİT SİSTEMİ!

Aracın üzerinde operasyona özel bir sistem daha bulunduğunu ifade eden Küçük, akustik hedef tespit sistemi ile araca yönelik herhangi bir atış olduğunda süpersonik akustik dalgalardan hedefin yönünün çok hassas tespit edildiğini ve silah sistemlerinin oraya yönelmesinin sağlandığını söyledi. Küçük, buradaki ürünün seçiminin nasıl yapıldığına ilişkin de şu bilgiyi verdi:

"Burada herhangi bir marka veya ürünü alıp takmadık. Dünya üzerinde envantere girmiş hatta prototip sistemleri bile gerçek ortamlarda, eşdeğer şartlarda test ettik. Biri yerli, diğeri yabancı 2 sistem çok iyi performans gösterdi. Yerli olan sistemi kullandık. Neden bu kadar testten geçirdik? Çünkü bu sistem bir kere çalışacak ve çalıştığı zaman doğru çalışması lazım. Hayat kurtaracak bir sistem. Bu şekilde entegrasyonunu gerçekleştirdik. Şu anda mükemmel, bütün sistemlerimizle uyumlu çalışıyor."

İki tesis cepheye tank yağdırıyor! Temas hattı daha da ısınacak Haberi Görüntüle

İHRACAT POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK 

FNSS'nin 6x6 ve 8x8 araçlarını iki dost ülkeye çok büyük miktarlarda ihraç ettiğini anımsatan Küçük, "Bu aracımızın da envantere girdikten sonra çok büyük potansiyeli olacağını düşünüyoruz. Çünkü kendi kategorisinde bir ilk. Bu kadar yüksek koruma seviyesinde, bu kadar çevik ve üzerinde bu kadar yoğun donanımı bulunan bir araç bilmiyorum. Avrupa ülkeleri araçlarına göre de zaten çok daha üstün durumdalar. Tanıtım faaliyetlerimiz devam ediyor. Öncelikle envantere almamız lazım. Sadece bu aracımız değil, şu anda Türkiye'de geliştirdiğimiz bütün araçlarımızın, sistemlerimizin ihracatının oldukça yüksek olacağını bekliyoruz" diye konuştu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading