Yandex Metrica

Sitede Ara

Teknoloji harikası AKINCI TİHA yarın göreve başlıyor

Teknoloji harikası AKINCI TİHA yarın göreve başlıyor

11,5 kilometre irtifada 1,5 ton ağırlığında bomba taşıyabilen AKINCI TİHA, yarın düzenlenecek törenle Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giriyor.

Savunma

23.01.2024, 17:53

İnsanlı jetler için ölümcül sınır olan stratosfer tabakası kenarında gezinerek yeryüzünü gözetle. Düşman kamplarında olan biten ne varsa uydu üzerinden merkez istasyona aktar. Ege'de, Akdeniz'de, Kuzey Afrika ve Kafkaslar'da tepeden baktığın o çok pahalı radarları elektronik yeteneğinle körleştir; seni vurma yolunda aktif konuma geçen her aygıt, öğrenmeyi öğrenmiş yapay zeka çekirdeğinde saniyeler içinde işlenip hayalet sinyallerle işlevsiz hale gelsin. 

Bu sırada boş durma; ASELSAN mühendislerince tasarlanmış AESA burun radarıyla aynı anda yüzlerce hedefi takip et. Cephe hattı ve ilerisinde zırhlı birlikler mi buldun; ROKETSAN-TÜBİTAK imâli mini akıllı mühimmatları (MAM-L, MAM-C, BOZOK) ateşle. Dost unsurlara doğru ilerleyen bir tankı zırh delici UMTAS füzesiyle paramparça et. Kanatlı Güdüm Kiti ve Lazer Güdüm Kitleri sayesinde hedefi 12'den vurabilen büyük bombaları (MK-82, MK-83) terör gruplarının kalbine göm. 

Açık denizde Türk donanmasını tacize yeltenen gemilere karşı en büyük tehditlerden biri ol. Türkiye'yi kıyılarına hapsetmek isteyen sömürgeci devletler, kanadında taşıdığın seyir füzesi SOM'un hedefe doğru süzülmeye başlamasıyla artık coğrafyada yeni bir eksenin farkına varsın. Ağ merkezli harbin gereği olarak SOM'un komutasını havada başka bir AKINCI alsın, sonra başka bir Türk savaş gemisi, sonra başka bir istasyon; hedef güncellensin, yaydan çıkan ok patlayana dek kontrol altında kalsın. Bu üstün yetenek gösterinle karşı tarafa tattıracağın korku herkese yeter. 

Güvenlik güçlerinin imkanlarına başka bir boyut getirecek Taarruzî İnsansız Hava Aracı (TİHA) AKINCI yarın göreve başlıyor. Baykar tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI, düzenlenecek törenle güvenlik güçlerinin kullanımına sunulacak.

İnsansız hava araçlarını yurt içinde ve dışında etkin şekilde kullanan güvenlik güçleri, AKINCI ile yeni operasyonel kabiliyetler kazanacak.

Bayraktar AKINCI'yı geliştirme sürecinde 3 prototip üretildi. AKINCI ilk uçuşunu 6 Aralık 2019'da gerçekleştirdi. Prototip araçların ardından ilk uçakların seri üretimine başlandı.

Test faaliyetleri, Çorlu Hava Meydan Komutanlığındaki Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde prototip araçlarla yürütüldü.

Sonunda bu da oldu: Uzaktan kumandalı tank, askerleri yanmaktan kurtaracak Sonunda bu da oldu: Uzaktan kumandalı tank, askerleri yanmaktan kurtaracak Haberi Görüntüle

11,5 KİLOMETRE İRTİFAYA ULAŞTI

AKINCI, geliştirilme sürecinde önemli başarılara imza attı. Milli olarak geliştirilen bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifaya çıkan Bayraktar AKINCI, Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı. Gökyüzünde 38 bin 39 feet (11 bin 594 metre) yüksekliğe çıkan Bayraktar AKINCI, 25 saat 46 dakika havada kaldı. Bayraktar AKINCI, test ve eğitim uçuşlarında 1000'den fazla sorti yaptı.

Bayraktar AKINCI, 22 Nisan'da yapılan ilk atış testinde milli olarak geliştirilen akıllı mühimmatlar MAM-C, MAM-L ve ilk kez kullanılan MAM-T ile hedefleri başarıyla vurdu, 5 Temmuz'da yapılan atış testinde de ilk defa harp başlıklı mühimmatlar kullanıldı. Canlı mühimmatlarla yapılan atış testinde de AKINCI'dan atılan mühimmatlar hedefleri tam isabetle vurdu.

İtalyanlar ALTAY tankı için Türkiye'nin kapısını çalabilir: Leopard'da büyük fiyasko İtalyanlar ALTAY tankı için Türkiye'nin kapısını çalabilir: Leopard'da büyük fiyasko Haberi Görüntüle

1,5 TON BOMBA TAŞIYABİLİYOR

Bayraktar AKINCI, yüksek faydalı yük kapasitesiyle envanterdeki Bayraktar TB2 ve ANKA'dan daha etkin ateş gücü ve daha gelişmiş ekipmanla Türk Silahlı Kuvvetlerinin göklerdeki güç çarpanı olacak.

AKINCI, 40 bin feet irtifaya kadar yükselebilen, 24 saat uçuş gerçekleştirebilen, 6 ton kalkış ağırlığına ve 1,5 ton faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olarak geliştirildi.

Taarruzi İHA sistemi, taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapacak.

Generalden çarpıcı itiraflar: Birkaç yüz tank ve 20 bin askerle şok taarruz dönemi geride kaldı Generalden çarpıcı itiraflar: Birkaç yüz tank ve 20 bin askerle... Haberi Görüntüle

HAVADAKİ YAPAY ZEKA 

Bayraktar AKINCI TİHA, çok çekirdekli yapay zeka bilgisayarıyla sensörlerden aldığı verileri işleyerek karar verme kabiliyetine de sahip olacak.

Baykar mühendislerince geliştirilen yapay zeka bilgisayarları sayesinde AKINCI TİHA, gelişmiş rota ve görev planlama fonksiyonlarını yürütebilecek. Yapay zeka sistemi sayesinde hedefler daha etkin şekilde tespit edilebilecek.

Roketsan'ın savunma sistemleri Eurosatory'de görücüye çıktı! Üstün performanslarıyla rakiplerini solladı Roketsan'ın savunma sistemleri Eurosatory'de görücüye çıktı! Üstün performanslarıyla rakiplerini solladı Haberi Görüntüle

YERLİ MÜHİMMAT GÜÇ VERECEK

Savaş uçaklarının yükünü azaltacak Bayraktar AKINCI TİHA ile hava bombardımanı da icra edilebilecek. Türkiye'de milli olarak geliştirilen hava-hava füzeleriyle donatılacak AKINCI TİHA, böylece hava hedeflerini de etkisiz hale getirebilecek.

Kendi sınıfında dünyanın en ileri teknolojik özelliklerine sahip Bayraktar AKINCI TİHA, yerli ve milli olarak üretilen MAM-L, MAM-C, MAM-T, Nüfuz Edici Bomba, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A, Hassas Güdüm Kiti (HGK), Lazer Güdüm Kiti (LGK) gibi mühimmat, füze, bomba ve güdüm kitleriyle donatılacak.

Tam Otomatik Uçuş Kontrol ve 3 Yedekli Otopilot Sistemi'yle yer sistemlerine bağımlı olmaksızın otomatik iniş kalkış yapabilen Bayraktar AKINCI TİHA, Çift Yedekli SATCOM ile haberleşme menzili bulunmaksızın uydu vasıtasıyla komuta edilebilecek. ANKARAHabere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading