Yandex Metrica

Sitede Ara

Tarih verildi! GÖKBEY ve HÜRKUŞ Türkiye'nin ilk uçak fabrikasına hayat verecek!

Tarih verildi! GÖKBEY ve HÜRKUŞ Türkiye'nin ilk uçak fabrikasına hayat verecek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde savunma sanayisinde tam bağımsızlık hedefi koyan Türkiye'den müthiş bir hamle daha. Türkiye'nin ilk uçak fabrikası GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayat buluyor. TOMTAŞ İcra Kurulu Üyesi Ali Ekşi, "İnşallah ekim ayı içerisinde ilk faturamızı kesmiş olacağız" dedi.

Savunma

08.03.2024, 05:02

Türkiye'nin ilk uçak favrikası olan TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji AŞ, ilk üretimlerini genel maksat helikopteri GÖKBEY ve temel eğitim uçağı HÜRKUŞ için yapacak. TEKNOFEST İzmir'de, festivale ve şirketin faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulunan TOMTAŞ İcra Kurulu Üyesi Ali Ekşi, Festival alanında 7'den 70'e inanılmaz bir coşku yaşandığını ifade etti.

Türk Boğazlarını 7/24 izleyen sistem Romanya'ya satıldı: Savunma sanayiinden büyük başarı Türk Boğazlarını 7/24 izleyen sistem Romanya'ya satıldı: Savunma sanayiinden büyük... Haberi Görüntüle

"PANZEHİR NİTELİĞİNDE"

Sözlerine devam eden Ekşi, TEKNOFEST'in "öğrenilmiş çaresizlik" hastalığının bir panzehiri niteliğinde olduğunu söyledi. Gençlerin "Biz bunları yapmışız" veya "Eğer abilerimiz bunları yaptıysa biz daha fazlasını yapabiliriz." dediğini ifade eden Ekşi, TOMTAŞ'ın da bu anlayışla yeniden yola çıktığını vurguladı.

Generalden çarpıcı itiraflar: Birkaç yüz tank ve 20 bin askerle şok taarruz dönemi geride kaldı Generalden çarpıcı itiraflar: Birkaç yüz tank ve 20 bin askerle... Haberi Görüntüle

"YENİDEN ORTAYA ÇIKMIŞ OLACAĞIZ"

Yapılan çalışmalar ve değerlendirmeler neticesinde TOMTAŞ'ı Milli Teknoloji Hamlesi'nin son 20 yıldaki uygulamasının Kayseri'deki yansıması olarak kurguladıklarını anlatan Ekşi, "TOMTAŞ'ın akamete uğradığı dönemde olmayan buradaki devlet iradesiydi. Bu noktada Cumhurbaşkanlığının liderliğindeki vizyoner Milli Teknoloji Hamlesi çalışmaları Kayseri'ye TOMTAŞ vasıtasıyla yansımış durumda. 800 dönüm üzerindeki bir yerleşkede Anadolu'da bir nevi yeniden ortaya çıkarmış olacağız." dedi.

Pakistan'ın KAAN'dan önce tercihi FC-31 oldu: Rusya, Hindistan'ı 5. nesil için kışkırtıyor Pakistan'ın KAAN'dan önce tercihi FC-31 oldu: Rusya, Hindistan'ı 5. nesil... Haberi Görüntüle

"70 YILDA CİDDİ KAZANIMLAR ELDE ETTİK"

"TOMTAŞ, Tayyare ve Motor AŞ olarak 1926 yılında Kayseri'de kurulmuştu." diyen Ekşi, "2. Dünya Savaşı sonrasında belki o dönemin konjonktürüne karşı irade koyamayanlar TOMTAŞ'ın Hava Bakım İkmal Merkezine dönüşmesine bir anlamda göz yummak zorunda kalmışlardır. Aslında hava bakım konusunda da 70 yılda çok ciddi kazanımlar elde ettik." ifadelerini kullandı.

F-16 kaçırana 1 milyon dolar ödül var: Sadece para değil, vatandaşlık da verilecek F-16 kaçırana 1 milyon dolar ödül var: Sadece para değil,... Haberi Görüntüle

"GÖKBEY VE HÜRKUŞ'LA YENİDEN HAYATA DÖNECEK"

"Bu tecrübeyi, kazanımları, kültürü TOMTAŞ olarak Türkiye'mizin havacılık altyapısına destek unsuru olarak sunmak istiyoruz." diyen Ekşi, "800 dönüm arazi içerisinde havacılık yapısallarının imalatı, büyük gövde parçalarının imalatı, platform montajları ve platformlara dair bakım ikmal faaliyetleri devam edecek. TUSAŞ ve Baykar'ın ürettiği platformların destek hizmetlerinin birçoğunu Kayseri'de gerçekleştiriyor olacağız. Kayseri kendi üzerine düşeni Anadolu'nun merkezinden 100 sene sonra tekrar yerine getirecek." dedi.

BORA füzesini uçaktan atma vakti gelmedi mi? ABD ordusunda yok, İsrail'de var BORA füzesini uçaktan atma vakti gelmedi mi? ABD ordusunda yok,... Haberi Görüntüle

YERLEŞKENİN KURULMASI BEKLENMEDEN ÜRETİM BAŞLADI

TOMTAŞ yerleşkesine yönelik proje etüt çalışmalarının devam ettiğini, inşaat ve altyapı çalışmalarının başlamak üzere olduğunu bildiren Ekşi, arazi ve projenin geneline ilişkin işlemler tamamlandıktan sonra olanca hızla şirketin kendi yerleşkesinde çalışmalara başlayacağını söyledi.

Yerleşkenin kurulması için zaman kaybetmediklerini vurgulayan Ekşi, 5 bin metrekarelik bir üretim altyapısında yavaş yavaş havacılık yapısallarının üretimine başladıklarını söyledi. 

"İnşallah ekim ayı içerisinde ilk faturamızı kesmiş olacağız." diyen Ekşi, "Kayseri son dönemde savunma ve havacılık alanında Türkiye'nin yakalamış olduğu çıtayı hedeflemiş durumda. Diğer büyük şehirlerle beraber kendi üzerine düşeni yapmanın gayretinde. Sanayi altyapısı noktasında birçok birikim olmasına rağmen havacılık alanındaki üretim yeni yeni aşina olmaya çalıştığımız bir alan. Özellikle havacılık altyapısı ve sertifikasyonları konusunda yapmış olduğumuz çalışmalar bundan sonra da Kayseri'ye örnek olacak. Şu anda sertifikasyon süreçlerini tamamlanmak üzereyiz. Muhtemelen birkaç hafta içerisinde sertifikasyon süreçleri tamamlanacak ve GÖKBEY genel maksat helikopteri ile HÜRKUŞ'un yapısal parçalarının üretimine başlayacağız." ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading