Yandex Metrica

Sitede Ara

SİHA ihracatı rekor kırdı: Türkiye dünyanın bir numarası!

Türkiye, dünya SİHA pazarına girdiği 2018 yılından buyana ABD, İsrail ve Çin'e darbe vurdu. Savunma sanayii 2018-2021 yılları arasında 190'dan fazla İHA/SİHA satarak dünya liderliğini ele geçirdi. Buna henüz 2022 rakamları dahil değil. Eldeki veriler Ali Babacan ve destekçilerini bunalıma sokacak cinsten.

Savunma

23.01.2024, 20:20

Türk SİHA'ları, Katar'la başlattığı yeryüzü yolculuğunu sürdürüyor. İlk ihracatın gerçekleştiği 2018 yılından bu yana Türkiye, dünya İHA/SİHA ihracatında ABD, İsrail ve Çin'i geçerek liderliğe oturdu. Ortaya çıkan veriler DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile HDP'li destekçilerini bunalıma sokacak cinsten.

Gelirinin yüzde 99'dan fazlasını ihracatla elde eden Baykar şirketi 2014'ten bugüne dek 450'yi aşkın Bayraktar TB2 üretti. Şirketin seri üretim bandından indirdiği AKINCI sayısının ise 20'nin üzerinde olduğu sanılıyor. 

TUSAŞ ise 2013 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine dahil olan ANKA'ların üretim sayısını 100'ün üstüne çıkardı. Son 10 yılda 100'ü aşkın ANKA üreten şirket, ilk uçuşunu 2019 yılında yapmış AKSUNGUR'dan da 10'un üzerinde imâl etti. TUSAŞ mayıs ayından itibaren ayda 2 adet AKSUNGUR üretecek kapasiteye erişecek. 

Güney Asya'da ATMACA-ADVENT tartışması: Hükümet Türk savaş sisteminde kararlı Güney Asya'da ATMACA-ADVENT tartışması: Hükümet Türk savaş sisteminde kararlı Haberi Görüntüle

ÜLKE SAYISI DA ÜRETİM DE ARTIYOR

Dünyanın en çok kullanılan silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB2, şimdiye kadar 28 ülkeye ihraç edildi. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, 'bir o kadar daha ülkeden talep geldiğini' belirtiyor. Yılda 240 adet TB2 üretimi hedefleyen şirketin sipariş takvimi 3 yıl boyunca dolu durumda. 

Tunus, Kazakistan, Malezya, Cezayir ve Kırgızistan'a ihraç edilmiş ANKA'ların yılda kaç adet üretildiği bilinmezken TUSAŞ, çift motorlu AKSUNGUR'dan yılda 24 adet teslim etmeyi vaat ediyor. 

Baykar Genel Müdürü Selçuk Bayraktar, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde 150 adet TB2, 12 adet de AKINCI bulunduğunu belirtiyor. Bayraktar'a göre TSK'da 'epey miktarda' ANKA SİHA da kullanılıyor. AKSUNGUR ise Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından kullanılıyor. 

HÜRJET'in sesi İsrail'in nefesini kesecek: Türkiye'nin ilk jet motorlu süpersonik eğitim uçağı Mısır'a gidiyor HÜRJET'in sesi İsrail'in nefesini kesecek: Türkiye'nin ilk jet motorlu süpersonik... Haberi Görüntüle

ÇİN, ABD VE İSRAİL'İ GEÇEREK LİDER OLDUK

Yeryüzü yolculuğunu sürdüren Türk SİHA'larının bu konuda dünya devlerine vurduğu darbe ise DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve destekçilerini üzecek cinsten. 

Verilere göre 2000 ile 2017 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri toplamda 402 adet İHA/SİHA ihraç etti. 2017'ye kadar liderliği elinde bulunduran İsrail'in ihraç ettiği insansız hava aracı sayısı ise 548 oldu. 17 yıllık süre içerisinde Çin 217 adet İHA/SİHA ihraç edebildi. 

Türkiye, SİHA'da dünya pazarına girdiği 2018 yılından beri sektörde fırtınalar estirdi. Zeytin Dalı Harekâtı sonrası ilk olarak Katar'a yapılan SİHA ihracatı 5 yıl boyunca katlanarak arttı. Dünyada şimdi 30'un üzerinde ülke Türk SİHA'larını kullanıyor. 

2018-2021 döneminde Türkiye, diğer dünya devlerini geçerek SİHA'da ihracat şampiyonu oldu. Savunma sanayii, 3 yıllık süre boyunca dünyaya 190'ın üzerinde SİHA ihracatı gerçekleştirdi. Buna 2022 rakamları dahil değil.

Aynı dönem süresince ABD 143 hava aracı satarken, İsrail'in ihraç ettiği İHA/SİHA sayısı 142 oldu. Çin ise 173 hava aracı ihraç ederek Türkiye'nin hemen ardında yer aldı. 


 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading