SON DAKİKA
Savunma sanayine Türk mührü! Batı'nın hayran kaldığı proje: Örneğine az rastlanır

Savunma sanayine Türk mührü! Batı'nın hayran kaldığı proje: Örneğine az rastlanır

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın savunma sanayinde tam bağımsızlık parolası meyvelerini vermeye devam ediyor. Savunma sanayinde dünyada marka olmak isteyen Türkiye, Batı'yı kendine hayran bırakıyor. Son olarak Batı medyası, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ (ASFAT) tarafından yürütülen projeyi yakın takibe aldı.

Savunma

23.01.2024, 21:47

Türk mührü savunma sanayinde markalaşmaya devam ediyor. Batı medyasının en önemli analistleri, Pakistan MİLGEM projesi ile Türk Deniz Kuvvetleri için inşa edilen açık deniz karakol gemileri Akhisar ve Koçhisar'ı farklı açılardan değerlendirdi.

NATO hızla silahlanıyor: Haluk Görgün savunma sektöründeki büyük fırsatı açıkladı Haberi Görüntüle

PROJE SORUNSUZ YÜRÜTÜLDÜ

Milli Savunma Bakanlığı ile Deniz Kuvvetleri'nin savunma sanayisini koordine ederek, özellikle Pakistan ve Türkiye'de programın başarılı inşasına dikkat çeken Avrupa'nın en büyük savunma analiz haber platformu olan EDR, dünyayı etkisi altına alan pandemiye rağmen projenin sorunsuz yürütülmesi ele alındı.

Hindistan SİHA'ları soykırım için geldi: Katillerin ortak özelliği Haberi Görüntüle

"ÖRNEĞİNE AZ RASTLANIR"

EDR'de yer alan ikinci yazıda ise Türkiye'nin dünya üzerinde örneğine az rastlanır bir şekilde OPV dizaynlarını geliştirip, inşa ettiği belirterek, askeri fabrika ve tersanelerin uluslararası ve ulusal pazarlarda milli savunma sanayisinin geliştirilmesine destek olmak amacıyla kurulan Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı ASFAT'ın, yaklaşık 9 ay içinde gemi tasarımını ve kritik tasarım aşamasını tamamlayarak geçtiğimiz aylarda gemileri denizle buluşturduğu kaydedildi.

Avrupa'da mermi sıkıntısı: Türkiye'nin kapısını çalmamak için diretiyorlar Haberi Görüntüle

"5 SENE SONRA ASFAT..."

Savunma Sanayi alanında yayın yapan Chris Cavas ise, yakın zamanda yayınladığı podcast yayınında, ASFAT'ın 5 senede dünyanın önde gelen etkili savunma şirketleri arasına girmesinin, şirketi bölgesel satışlar konusunda öne çıkardığını vurguladı.

THY'nin Airbus tercihi Amerika'yı rahatsız etti: Büyükelçiyi devreye soktular Haberi Görüntüle

"YERLİLİK YÜZDE 80'E ULAŞTI"

İngiltere merkezli Shephard ise, ASFAT'ın, İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda inşa ettiği yeni OPV'lerdeki sistemlerin sırasıyla yüzde 65 ve yüzde 75 yerli ekipman payına sahip olan Ada ve İstanbul sınıfıyla karşılaştırıldığında yüzde 80'inin milli üretim olacağını bildirdi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading