SON DAKİKA
Savaşan şahin! Test pilotu F-16 Blok 70'i değerlendirdi: "Tüm güncellemeler tek pakette toplanmış"

Savaşan şahin! Test pilotu F-16 Blok 70'i değerlendirdi: "Tüm güncellemeler tek pakette toplanmış"

ABD'nin Türkiye satışına onay verdiği F-16 Gök Vatan'a güç katacak. Peki Türkiye'nin alacağı F-16 Blok 70 tipi uçakların özellikleri neler? F-16 savaş uçağının en güncel modeli olan Blok 70 "Viper" modelini, test uçuşu yapan "Cujo" lakaplı pilot anlattı. İşte test pilotunun gözünden F-16 Blok 70...

Savunma

14.02.2024, 12:41

Dünya tarihinin en ikonik savaş uçağı olan F-16 ilk uçuşunu tam 50 yıl önce 20 Ocak 1974 tarihinde gerçekleştirdi. 50 önce bir gündüz avcısı olması planlanan ve zaman içinde çok rollü bir uçağa dönüşen ‘savaşan şahin’, zaman içinde dış görünüşünde hemen hemen aynı kalsa da uçağın güncel kalması için içindeki sistemler de sürekli değişti ve yenilendi.

TUSAŞ'ın yeni tesisi ilk üretimi Boeing'e yapacak: Deprem kentinde ihracat... Haberi Görüntüle

CUJO'NUN BLOK 70 DENEYİMLERİ

F-16 savaş uçağının son modeli olan Blok 70 ‘Viper’ modelini, test uçuşu yapan ‘Cujo’, lakaplı Ryan Blake, yağtığı işi zor ve heyecan verici olarak tanımlarken F-16 Block 70 testleri sırasında yaşadıklarını ve uçağa dair deneyimlerinin de oldukça değerli olduğunu ifade etti.

NATO'dan sosyal medyadan duyurdu: Romanya semalarında Türk F-16'ları! Haberi Görüntüle

FAZ DİKİZLİ RADAR

Ryan Blake, Blok 70 serisi F-16'ların geçmişte üretilen uçaklarla arasındaki en önemli farklarından birinin radar olduğunu belirterek, "Bir pilot olarak Blok-70'e bindiğinizde aktif faz dizinli radar (AESA) gözünüze çarpan ilk fark olabilir." şeklinde konuştu.

Düşmanı mikrodalga silahıyla kızartacaklar! Bir kamyona sığıyor, her şeyi pişiriyor Haberi Görüntüle

"YENİ PLAN İÇİN SİZE ZAMAN SAĞLAYACAK"

"Yeni radar daha uzun menzile ve daha hızlı bir tarama süresine sahip. Bu radarın haritalama yetenekleri daha önce kullanılan radarlara göre daha iyi." diyen Blake, "AESA radar sayesinde pilotlar hedefi tehdit haline gelmeden çok önce görecek ve bu tehdite karşı koyarken izleyecekleri stratejiyi düşünmek için daha fazla zamanları olacak” şeklinde konuştu.

Hayran kaldılar! Suudi Arabistan'dan rekor sipariş: Ankara'dan Riyad'a Akıncı TİHA... Haberi Görüntüle

DAHA GENİŞ VE GELİŞMİŞ EKRAN

Black, Blok 70 serisi F-16 uçaklarında bulunan ve pilotun uçakla ilgili tüm verilere erişebildiği ekranın diğer F-16 serisi uçaklara göre daha iyi olduğunu ifade ederek, "Konsolun merkezine diğer serilerde olmayan geniş bir ekran yerleştirilmiş. Yeni ekranlar eski uçaklardakine oranla çok daha gelişmiş ve büyük." dedi.

Türk ve Hint silahları karşı karşıya! AKINCI'yı Akash ile vururuz... Haberi Görüntüle

"DURUMSAL FARKINDALIĞI ARTIRIYOR"

Söz konusu ekranlar size geniş bir çalışma alanı veriyor ve durumsal farkındalığı artırıyor diyen Black, "Bu da hem uçak hem de görev hakkındaki her şeye daha rahat erişim sağlayabileceğiniz anlamına geliyor. Uçuş sırasında bir terslik yaşandığınızda ekranda bunu görebiliyorsunuz” dedi.

Ukrayna ordusu KAAN'ı istiyor: Motorunu yapacağız ve onu kullanacağız Haberi Görüntüle

"TÜM GÜNCELLEMELER TEK PAKETTE TOPLANMIŞ"

Ryan Blake, F-16 Blok 70 uçaklarının standart olarak gövde üstü ek yakıt tanklarına (CFT) sahip olduğunu belirterek, "CFT’ler sayesinde uçağın havada kalış süresinin ve menzilinin uzadığını söyledi. Sözlerine devam eden Blake, "Ek yakıt tankları duruma göre çıkarılıp takılabiliyor ve uçağın daha fazla yakıt taşımasına fırsat tanıyor. Blok 70 uçakları sahip olduğu diğer özellikleri de göz önüne alırsak daha önce yapılan tüm iyileştirmelerin hepsini içine alan bir paket” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray'da telaşın kaynağı Avangard füzesi olabilir: Uzaydan dünyaya ateşlenecek Haberi Görüntüle

OTOMATİK YER ÇARPIŞMASINI ÖNLEME SİSTEMİ

Sözlerine devam eden Blake, uçağın Auto GCAS sistemine (otomatik yer çarpışmasını önleme sistemi) sahip olduğuna dikkat çekerek, “Bu sistem yıllardır kullanılan ve birçok pilotun hayatını kurtaran bir sistem. Bu uçaklardan birini alırsanız F-16'larda 50 yıl içinde yapılan tüm iyileştirmelere sahip oluyorsunuz” şeklinde konuştu.

Ayrıca Blake, F-16 Blok-70'in Birleşik Arap Emirlikleri için geliştirilen Blok-60 modelinden alınan derslerle geliştirildiğini belirterek, “Blok 60'ta öğrendiğimiz derslerin çoğu Blok 70'e aktarıldı. Aviyonik mimarisinin ve temel işlevlerin çoğunu taşıdık. Uçuş kontrolünde de pek çok gelişme var” dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

1

0

0

0

0

0


Loading