Yandex Metrica

Rus askerinin Bayraktar paniği telsiz kayıtlarında: Hava desteği nerede, peşimde SİHA var!

Ukrayna ordusuna ait Bayraktar TB2'lerin Yılan Adası'nda yaptığı operasyon Rus askerlerine korku dolu anlar yaşattı. Rusların paniği telsiz kayıtlarına yansıdı.

Savunma

08.05.2024, 09:42

Bayraktar TB2'lerin Yılan Adası'nda peşpeşe yaptığı operasyonlar Rus askerlerine büyük panik yaşattı. Ukrayna ordusuna ait SİHA'lar geçtiğimiz günlerde Yılan Adası açıklarında dolaşan Raptor tipi devriye botunu seyir halindeyken vurmuş, ardından ada kıyısında konuşlu diğer Raptor'ları da başarıyla imha etmişti. 

Operasyon sırasında ölüm korkusu yaşayan Rus askerlerinin paniği telsiz kayıtlarına yansıdı. Açık hattan Rus Hava Kuvvetleri'ne seslenen bir asker, Bayraktar TB2'lerin tehdidi altında olduğunu söyleyerek "SİHA peşimde, yalnızım, hava desteği neden yok!" diye bağırıyor. 

'81' koduyla çağırdığı karargaha seslenen '85' kodlu asker, "Hava desteği nerede?" diye sorduktan sonra "85... Ben 81... Hava desteği yok" cevabı alıyor. 

SİHA kabusu yaşayan Rus asker hava desteği gelmeyeceğini öğrendiğinde deliye dönerek küfür ediyor. Havadaki SİHA'nın 4 füze attığını, 82 ve 83 kodlu personelin hareketsiz durumda olduğunu söyleyen Rus askeri, karargahtan acil yardım gönderilmelerini istiyor. 

Cihat Yaycı, Karadeniz'deki devasa kaynağa dikkat çekti, 3. Dünya Savaşı'nın merkez noktasını açıkladı Cihat Yaycı, Karadeniz'deki devasa kaynağa dikkat çekti, 3. Dünya Savaşı'nın... Haberi Görüntüle

İŞTE RUS ASKERİNİN İMDAT ÇIĞLIĞI

TARİH: 1 MAYIS 2022

YER: YILAN ADASI - KARADENİZ

Bayraktar TB2 tarafından takip edilen bir Rus devriye botu, kendisine en yakın konumdaki savaş gemisinden acil koduyla yardım istemektedir.

-85'ten 81'e! Hava desteği nerede? Hava desteği nerede!

-85... Ben 81. Hava desteği sana doğru yöneldi, sana doğru. Birazdan orada olur.

-Ne kadar zaman kaldı? Bu Bayraktar sürekli bizi takip ediyor, tepemizden uçuyor ve vuruyor.

-85... Ben 81. Bana doğru hareket etmeye başla.

-81... Ben 85. Zikzak çizerek size doğru ilerliyoruz. Hava saldırılarından korunmak için manevra yapıyoruz.

-Anlaşıldı, 82 seninle mi?

-82 ve 83, ikisi de vuruldu! İkisi de vuruldu!

-85... Ben 81. Mümkünse 82 ve 83'ü de kontrol edin. Tekrar ediyorum. 85... Ben 81. 82 ve 83 hareket edebiliyor mu?

-İkisi de hareket edebilecek durumda değil. Tekrar ediyorum, 82 ve 83 hareket edemiyor!

-81 konuşuyor, anlaşıldı. Sen yalnız git, onları kontrole gerek yok.

-Anlaşıldı, size doğru zikzak çizerek geliyoruz.

(Birkaç dakika sonra...)

-81... Ben 85! Bayraktar bizi hâlâ takip ediyor! Tekrar ediyorum, hâlâ takip ediyor!

-81 konuşuyor, anlaşıldı, yalnız devam et.

-Havayı nereden kontrol ediyorsunuz?

-85... Ben 81. Mümkünse siz yine de 82 ve 83'e bir bakın. Yedeğinize alın.

-Bu Bayraktar hâlâ tepemde, ondan nasıl kurtulacağım peki? Diğerlerine bakmaya ateş altında mı gideyim? Bu ikisi hareketsizken bana doğru 3 roket fırlatıldı!

(Saniyeler sonra...)

-81!.. 81!.. Dördüncü roketi fırlattılar! Bayraktar dördüncüyü fırlattı. Hava desteği nerede? Hava desteği nerede?!

-(...)

-Dördüncü roket diyorum... Hava desteği nerede!

-(...)

-81... 81... Ben 85! Dördüncü roket bize ateşlendi! Hava desteği nerede diyorum! Hava desteği...

-85... Ben 81. Bilgiyi aldım, yetkililerle hatta kalarak bize anlattığın her şeyi onlara rapor ettim.

Bayraktar TB2, Raptor sınıfı 17 metrelik devriye gemisi/botunu kullanan Rus denizciye ölüm korkusunu işte böyle yaşattı.

ODESSA GÜNEYBATISINDA STRATEJİK BİR ADA

Ukrayna işgalinin başladığı 24 Şubat'ta Karadeniz'de en yakın ana karaya 35, Odessa Limanı'na 140 kilometre uzaklıktaki Yılan Adası, Rus Genelkurmayı tarafından stratejik görülmüş olacak ki, denizciler ilk olarak bu adayı hedeflemişti. Topu topu 300 dönümlük bu minik kara parçası, Odessa açıklarından Moldova'daki Transdinyester bölgesi hava sahasına dek geniş bir alanda radar taramasına imkan sağlıyordu.

Adadaki az sayıda Ukrayna askerinin etkisiz hale getirilmesiyle birlikte Rus ordusu buraya tüm sistemleriyle yerleşti. Muhabere antenleri, alçak irtifa hava savunma sistemleri, komuta merkezi ve mühimmat depolarıyla Ruslar, Ukrayna'nın batı sahillerinde devriye gezen fırkateynlerini bir süre buradan koordine etti.

Savaşın ilk birkaç haftasında Ukrayna'daki Rus yanlılarının da desteğiyle tüm ülkede hakimiyeti sağlayıp mevcut yönetimi devirmeyi hedefleyen Vladimir Putin ve mağrur ordusu, cephede işlerin giderek çıkmaza girmesiyle planlarını değiştirmek zorunda kalmıştı. Şimdi hedef Ukrayna'nın tamamı değildi; çizilen senaryoda Kiev'i denizsiz bırakmak vardı. Bunun için Donbas'tan Mariupol'e, oradan Kırım-Herson hattına, sonrasında da Odessa'ya uzanmak gerekiyordu.

RUSYA'YA İLK BÜYÜK ŞOK: MOSKOVA BATIYOR

Takvimler 13 Nisan 2022 geceyarısını gösterirken Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Odessa'nın da kolay lokma olmadığını gösteren şok haberi aldı: Rus donanmasının en büyük platformlarından 'amiral gemisi' Moskova, ABD'nin ilettiği uydu koordinatları kullanılarak Ukrayna yapımı Neptün füzeleriyle vurulmuştu. 186 metrelik dev kruvazör, suya yakın bir irtifada ilerleyen seyir füzelerine karşı hiçbir şey yapamamıştı. Saatler boyu alevler içinde kalan gemi önce yan yattı, sonra Karadeniz'in derinliklerinde belki yüzyıllar sürecek bir sessizliğe gömüldü.

İnsansız hava araçları, havan mermisi takılmış dronlar, güdümlü tanksavar füzeleri, mini kamikaze İHA'lar, topçu roketleri ve obüslerle sürdürülen direniş, Ukrayna ordusu tarafından artık denizlere taşınmıştı. Ne var ki Moskova gemisinin batırılmasıyla Rus donanmasına vurulan bu simgesel darbe henüz başlangıçtı. Çünkü Türk silahlarına sahip Ukrayna ordusunun yeni hedefinde bu kez Rusların savaşın başında yerleştiği Yılan Adası vardı.

O GECE BİRKAÇ SİHA ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİ

Bayraktar TB2'lerden birkaçının aynı anda kullanıldığı baskın 1 Mayıs geceyarısı geldi. Rus amfibi timleri, saatte yaklaşık 40 km hızla giden Raptor tipi devriye botlarıyla Yılan Adası çevresinde turluyordu. TB2 SİHA bu botlardan birini hareket halindeyken vurdu. ROKETSAN'ın SİHA'lar için özel ürettiği MAM-L mühimmatının YİPE türünden olduğu sanılan güdümlü roket, Raptor'u birdenbire alev topuna çevirdi. 'Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili' tabirinin kısaltmasıyla tanımlanan bu roketler, çarptığı aracı kısa sürede eritiyordu.

Hareketli Raptor'u vuran Bayraktar, daha sonra Yılan Adası sahilinde demirli başka bir Raptor'u daha imha etti. O esnada Ada'daki Rusların telaşını gösteren bir veri elimizde yok ama TB2'nin üçüncü hedefi olan Rus denizcinin ölüm korkusunu telsiz kayıtlarından gayet iyi biliyoruz.

Her biri 3 mürettebat ve 20 de asker taşıyabilen Raptor devriye botlarının üçüncüsü Yılan Adası açıklarında ne yapacağını şaşırmış vaziyette zikzak çizerek ilerliyordu. Keskin manevralarla zaman kazanmaya ve güdümlü roketten kaçınmaya çalışan Raptor'un kaptanı aynı zamanda telsizden en yakın gemiyle irtibat halindeydi. Diğer iki botun vurulduğunu görmüştü. Sıranın kendisine geldiğini biliyordu. Hatta TB2'ler ona doğru birkaç roket fırlatmıştı ama deniz hedefini vurmaya alışkın olmayan MAM-L, her nasılsa Raptor'u ıskalamış ve mühimmat muhtemelen birkaç metrelik farkla denize düşmüştü.

Bayraktar'lardan biri, çığlığı telsiz kayıtlarına yansıyan o denizciye ölüm korkusunu yaşatırken diğerleri ise Yılan Adası görevine devam ediyordu. O gece adada tam anlamıyla şenlik vardı! Bir mühimmat deposu, bir muhabere merkezi, bir komuta noktası, Strela-10 ve TOR-M hava savunma sistemleri, ZU-23 tipi uçaksavar sistemi ve kıyıda bekleyen bir adet çıkarma gemisi TB2'lerce başarılı biçimde imha edildi. Türk SİHA'ları aynı zamanda Ukraynalı pilotların kullandığı 2 adet Su-27 savaş uçağının alçaktan uçarak Yılan Adası'ndaki binaları bombalamasını da anbean görüntüledi.

VE SAVAŞ TARİHİNDE BİR İLK GERÇEKLEŞİYOR

Operasyonlar sırasında kaç Rus askerinin öldüğü şimdilik bilinmiyor. Fakat TB2 ile mücehhez Ukraynalıların gazabı o geceyle sınırlı kalmadı. Yılan Adası operasyonundan sonraki 2 gün boyunca Ruslar, 300 km'yi aşkın menzili bulunan Oniks seyir füzeleriyle Odessa'ya bomba yağdırdı. Kremlin'in tek amacı vardı: TB2'leri hangarlarında yok etmek! Bu amaca ulaşmakta ne kadar başarılı oldukları bilinmiyor ancak Rus ordusu sonraki günlerde, özellikle de 7 Mayıs günü 'TB2' konulu bir kabus daha gördü.

İmha edilmiş sistemlerin durumunu görmek, ölen askerlerin cenazelerini toplamak ve adaya hangi araçların getirileceğini tespit etmek üzere Rusya, Yılan Adası'na yeni bir birlik gönderdi. Herson sahil bandında alçak uçuşla ilerleyerek ada istikametine yol alan Mi-8 tipi bir nakliye helikopteri 3'ü mürettebat 27 personel taşıyordu. Ada'ya sağsalim ulaşan helikopter yere teker koymadı. Yerden 10-15 metre yüksekte bulunan helikopterdeki komandolar kayalıklara ip yardımıyla hızla iniyordu. Mi-8 pilotları, 'hava indirme'nin tamamlanmasının ardından o bölgeden hemen ayrılmayı planlıyordu. Tabii ki birazdan savaş tarihinde bir ilkin gerçekleşeceğini bilmiyorlardı.

Helikopteri çok daha yüksek irtifalardan takip etmekte olan Bayraktar TB2, askerler Mi-8'i ipe tutunarak terk ederken kanadının altındaki MAM-L'lerden birini ateşlemişti bile. Güdümlü mühimmat, saniyeler sonra havadaki helikoptere çarptı. Pervanesi dönerken patlayıp yere çakılan helikopter, karaya daha yeni ayak basmış askerlerin üzerine düştü. Böylelikle tarihte ilk kez bir SİHA, havadaki bir helikopteri vurarak imha etmiş oldu.

TB2'lerin denizde Raptor avlayıp havada da helikopter vurması dünyanın dikkatini bir kez daha Türk SİHA'larına çevirdi. Bu ölümcül hava araçlarının yeni tip savaştaki etkileri üzerine analizler birbirini kovaladı. Denizin ortasında TB2 roketlerinden kurtulmayı başaran Rus denizcinin telsiz kayıtları ise dünyada en çok Türk halkının ilgisini çekti. Zira milyonlarca vatandaşın o kaydı acı bir tebessümle dinlemesi için çok haklı nedenleri vardı.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading