SON DAKİKA
Rafale teklifini reddedip Su-30 savaş uçağı aldılar: 12 ayda 10 tane teslim edilecek

Rafale teklifini reddedip Su-30 savaş uçağı aldılar: 12 ayda 10 tane teslim edilecek

Fransızlar, Sovyet envanterini yenilemeye hazırlanan Kazakistan ve Özbekistan'a Rafale uçaklarını satmaya çalışıyor ancak Astana yönetiminin tercihi, daha üstün özelliklere sahip Rus Su-30SM savaş jeti oldu.

Savunma

22.02.2024, 16:16

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üyesi Kazakistan, Fransa'nın Rafale jetlerini satma teklifini reddetti ve tercihini Rus Su-30'lardan yana kullandı. Kazakistan Silahlanma Dairesi Başkanı Yerzhan Nildibayev, 10 adet Rus yapımı Su-30 savaş uçağı satın almaya karar verdiklerini açıkladı.

Kazak ordusunun 2024 yılı sonuna dek 10 adet Su-30SM savaş uçağı tedarik edeceğini kaydeden Nildibayev, Rus uçağının Fransız rakibi Rafale'ye göre 'fiyat performans' açısından daha cazip olduğunu belirtti.

Fransız havacılık firması Dassault, Sovyet yapımı jet filosuna sahip Kazakistan ve Özbekistan'a uçak satmak için son aylarda yoğun temas yürütüyordu.

Kazakistan envanterindeki MiG-29'larla Özbekistan'da bulunan Su-27'lerin önümüzdeki yıllarda emekliye ayrılması bekleniyor. Dassault firması bu ülkelerin hava filosunu Rafale uçaklarıyla yenileyeceğini umuyordu.

ASELSAN'dan büyük başarı: Alman, Amerikan, Rus tankı fark etmiyor Haberi Görüntüle

SU-30'LAR RAFALE'DEN DAHA ÜSTÜN

Halihazırda Orta Asya'nın en geniş hava kuvvetlerine sahip durumdaki Kazakistan, Su-30 uçaklarını 2015 yılından beri kullanıyor. Kazak Hava Kuvvetleri'nde 23 adet Su-30 bulunduğu belirtilirken bu sayıya 2024 sonuna dek 10 adet uçak daha eklenecek.

Kazakların yıllardır Rus uçaklarını kullanmaları Rafale teklifini reddetmelerinde etkili bir faktör oldu.

Astana yönetiminin Rafale yerine Su-30 tercihi Cezayir'in yaklaşık 20 yıl önceki kararını anımsattı. O yıllarda da Fransızlar Cezayir'e Rafale uçaklarını satmaya çalışmış ancak Cezayir yönetiminin savaş uçağı konusundaki tercihi Su-30 olmuştu.

Su-30'un radar ve uçuş kabiliyeti, aynı zamanda silah yükü ve menzili bakımından Rafale'ye göre avantajlı olduğu biliniyor. Rafale uçağındaki RBE2 aktif radarın yaklaşık iki katı büyüklüğe sahip Su-30 radarının pilota daha etkili durumsal farkındalık sağladığı belirtiliyor. Modern N011M faz dizili radarla donatılan Su-30SM modeli, 400 kilometreye kadar tarama yapabiliyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading