Yandex Metrica

Sitede Ara

Mayına en dayanıklı zırhlılar artık Mehmetçiğin hizmetinde! PARS 6X6 envantere girdi

FNSS tarafından geliştirilen ve 'bugüne dek yapılmış en güvenli araç' olarak lanse edilen PARS 6X6 zırhlı araçları Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdi.

Savunma

23.01.2024, 20:05

Mehmetçik sonunda PARS'larına kavuştu. Zırhlı araç sektörünün önemli şirketlerinden FNSS ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan 6X6 Mayına Karşı Korumalı Araç (MKKA) Tedariki Projesi kapsamında geliştirilmiş PARS araçları için teslimat töreni düzenlendi.  

'PARS IV 6x6 Özel Operasyon Aracı' şeklinde tanımlanan zırhlılar Mehmetçiğin arazideki yeni taşıtlarından biri olacak. FNSS şirketinin Ankara-Gölbaşı'ndaki tesislerinde yapılan teslimat töreninde Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir şunları söyledi:

İsmail Demir

"PARS araçlarımız, güvenlik güçlerimize yüksek zırh koruması altında hareket imkan kabiliyeti kazandırmak, bu unsurların harekat ortamındaki yüksek kapasiteli görüntü, ses ve veri muhaberesi ihtiyacını karşılamak maksadıyla bugüne kadarki en yüksek mayın, EYP ve balistik korumalı olarak dizayn edilmiştir. Diğer teknik özellikleriyle beraber dünyada bir ilk olan böyle bir aracı tasarlayan, geliştiren ve üreten bir savunma sanayiimiz olduğu için gurur duyuyoruz."

Yeni ATAK siparişi çok yakın: Savaş bölgesinde helikopter sayısı 12 oluyor Yeni ATAK siparişi çok yakın: Savaş bölgesinde helikopter sayısı 12... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE YÜZYILI'NIN İTİCİ GÜCÜ

Savunma sanayisindeki başarıda güçlü bir irade ve ekosistem hedeflerine olan inancın önemli rol oynadığına işaret eden Demir, şu değerlendirmede bulundu:

"Cumhurbaşkanı'mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde oluşturulan 'Küresel Güç Vizyonu'na uygun olarak, yol gösterici bir Türkiye için, yüksek kabiliyetli sanayi altyapısını oluşturmak, tasarım ve geliştirme faaliyetlerini destekleyerek yerli ve milli üretimde öncü olarak hedeflerimize ulaşacağımıza yürekten inanıyorum. Türkiye Yüzyılı'nın itici güçlerinden biri savunma sanayimiz olacaktır."

İngilizler ASELSAN'ın EJDERHA'sına benzeyen bir silah geliştiriyor İngilizler ASELSAN'ın EJDERHA'sına benzeyen bir silah geliştiriyor Haberi Görüntüle

ÖNEMLİ BİR GÜÇ ÇARPANI OLACAK

Nail Kurt

FNSS Genel Müdürü Nail Kurt da araçların özelliklerinden söz etti. Kurt, aracın zorlu koşullarda gerçekleştirdiği 25 bin kilometre sürüşünü kullanıcıyla birlikte tamamladığını belirterek, "Aracın Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimiyle, 6X6 sınıfında yeni nesil bir muharebe aracı ilk defa ordumuzun envanterine girmiş olacak ve önemli bir güç çarpanı olacak" dedi.

Törenin ardından özel operasyon araçlarıyla gösteri yapıldı.

Selçuk Bayraktar, İran operasyonunu anlattı: Bunu AKINCI'dan başka hiçbir İHA yapamazdı Selçuk Bayraktar, İran operasyonunu anlattı: Bunu AKINCI'dan başka hiçbir İHA... Haberi Görüntüle

ASKERLERİ PEK ÇOK TEHLİKEDEN KORUYOR 

'PARS IV 6x6 Mayına Karşı Korumalı Araç', özel operasyonlara yönelik ateş kabiliyeti, yeni teknoloji ürünü görev donanımlarıyla mevcut araçların ötesinde bir araç olarak tasarlandı.

Modüler bir zırh yapısına sahip araç, entegre EYP kiti ve kullanıcı tarafından kolayca sökülüp takılabilen RPG ağı sayesinde pasif koruma unsurlarını tamamlıyor.

Süpersonik seslere duyarlı ve silah kuleleriyle entegre akustik uyarı ile aktif karıştırma/köreltme sistemleri, 360 derece çift kullanıcılı sis havanları ve KBRN sistemi de aktif koruma unsurları olarak araçta yer alıyor.

İhtiyaç halinde kullanıcı tarafından silahı kolayca değiştirilebilen kulelerde 3 ayrı silah tipi kullanılabiliyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading