Yandex Metrica

Sitede Ara

KIZILELMA'dan sonra ne var? Baykar 1 milyar dolar ihracat hedefliyor

SAHA EXPO'daki imza törenleri baş döndüren bir hızla devam etti. Savunma Sanayii Başkanlığı ile Baykar, muharip insansız uçak sistemi KIZILELMA'ya ilişkin protokol imzaladı.

Savunma

23.01.2024, 19:59

Avrupa'nın en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul'un düzenlediği SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda çeşitli iş birliği anlaşmaları imzalanıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Baykar arasında 'Bayraktar KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı İşbirliği Protokolü' imzalandı. İmza törenine, SSB Başkanı İsmail Demir ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar katıldı.

İsmail Demir ve Haluk Bayraktar

SSB Başkanı Demir, törende yaptığı konuşmada, Baykar'ın TB2 yapılırken, prototipten olgunlaşmaya geçerken, hep bir gözü sonraki adımda olan bir yapı olarak yola devam ettiğini belirterek şöyle konuştu: 

"TB2 uçarken, AKINCI zihinlerde vardı. AKINCI uçmaya yakınken, KIZILELMA zihinlerde vardı, o düşünülüyordu. KIZILELMA'nın çeşitli versiyonları da belki dünyayı ve bizi şaşırtacak şekilde ortaya çıkacak. Zihinlerde 'KIZILELMA'dan sonra ne var?' sorusunun da cevaplarının hazırlanıyor olması gerekiyor. İlerlemenin, hep önde kalmanın gereği bu. Bu teknoloji yolculuğunda hep beraber kol kola yürüyeceğiz. Bu yolculuk ülkemiz için kutsal bir yolculuk..." 

İtalyanlar ALTAY tankı için Türkiye'nin kapısını çalabilir: Leopard'da büyük fiyasko İtalyanlar ALTAY tankı için Türkiye'nin kapısını çalabilir: Leopard'da büyük fiyasko Haberi Görüntüle

İHRACAT GÜÇLÜ BİÇİMDE SÜRÜYOR

(soldan sağa) Murat İkinci, İsmail Demir, Haluk Bayraktar

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar da Baykar'ın son 20 yıldır insansız hava aracı teknolojisinde çok yoğun AR-GE faaliyeti yürüttüğünü aktararak, şunları kaydetti:

"Baykar, kurulduğu tarihten bu yana insansız hava araçları teknolojisinde bugüne kadar elde ettiği gelirlerin yüzde 75'ni ihracattan sağladı. Özellikle 2022 yılında sahip olduğu gelirlerin yüzde 98'ni yine ihracattan sağladı. Bu teknoloji ülkemizin güvenliğini sağlıyor. Artık ihracat tarafında da çok güçlü bir şekilde devam ediyoruz. Baykar, son 2 yıldır ihracatta, savunma havacılık dünyasında öncü rolü üstlenmiş durumda. Hedefimiz, Baykar olarak 2022 yılı içerisinde ihracatta 1 milyar dolar hedefini geçmek."

HÜRJET ve GÖKBEY İngiltere semalarında unutulmaz bir şova hazırlanıyor HÜRJET ve GÖKBEY İngiltere semalarında unutulmaz bir şova hazırlanıyor Haberi Görüntüle

CATS, MAM-L, SUNGUR, ÇAKIR SÖZLEŞMELERİ

(soldan sağa) Haluk Görgün, İsmail Demir, Haluk Bayraktar

SAHA EXPO'da ayrıca, SSB müşahitliğinde Baykar ile ASELSAN arasında "CATS Elektro-optik Sensör Sistemi Sipariş Sözleşmesi" imzalandı. SSB Başkanı İsmail Demir'in katıldığı imza töreninde, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün hazır bulundu.

SSB müşahitliğinde Baykar ile ROKETSAN arasında da "MAM-L IIR Mühimmatı Entegrasyon İşbirliği Sözleşmesi", "ÇAKIR Mühimmatı Akıncı Entegrasyon İşbirliği Sözleşmesi" ve "SUNGUR Mühimmatı Akıncı Entegrasyon İşbirliği Sözleşmesi" imzalandı. İmza törenine, SSB Başkanı İsmail Demir, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci katıldı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading