Yandex Metrica

KİRPİ üretim hattı 2 yıl dolu, yeni ALTAY tankı yakında görücüye çıkıyor!

KİRPİ üretim hattı 2 yıl dolu, yeni ALTAY tankı yakında görücüye çıkıyor!

Zırhlı kara araçlarında Türkiye lideri BMC'den çarpıcı mesajlar... Şirketin yeni sahibi Fuat Tosyalı başta motor projeleri ve ALTAY tankı olmak üzere pek çok platformda son durumu anlattı.

Savunma

07.05.2024, 18:54

Türkiye'nin demir-çelik devi Tosyalı Holding tarafından devralınan BMC firması üretim hamlelerine doludizgin devam ediyor. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, haber sitesi Ekonomim'de yazan duayen gazeteci Vahap Munyar'a konuştu. 

Fuat Tosyalı

2021 yılında BMC'yi devraldıkları günden buyana şirket cirosunun dolar bazında ikiye katlandığını dile getiren işadamı Fuat Tosyalı, "Kara araçları ihracatında açık ara lider olduk. Eski bağlantıları olmasa BMC satışlarının yüzde 100'ü ihracata dönüşecek" dedi. 

BMC cirosunun yüzde 60'ını ihracat gelirlerinin oluşturduğu dile getiren Tosyalı, şirkette yüzde 49'luk paya sahip Katar'ın ürünlerin dünyaya pazarlanmasında aktif rol aldığını ifade etti. 

Tosyalı, şirket cirosunun 2022 yılında 500 milyon dolar seviyesine ulaştığını anlatarak 2023 yılında bu rakamın 800 milyon dolara ulaşmasını beklediklerini kaydetti. 

Hava savunma sistemi SUNGUR entegre edilmiş bir KİRPİ

Türkiye'nin mayına ve patlamalara dayanıklı ilk ağır zırhlı personel taşıyıcısı olan (MRAP/MKKA) KİRPİ'den de bahseden Tosyalı, "KİRPİ'de 2 yıllık sıra sözkonusu" dedi.

Yeni KİRPİ'lerde hava savunma sisteminin de bulunacağını söyleyen Tosyalı, silahları kendilerinin üretmediğini belirtme gereği duydu: "Biz taşıt üreticisiyiz. Silahı üretmiyoruz da satmıyoruz da. Silahla işimiz yok bizim."

Tosyalı'nın KİRPİ'lerde bulunacağına ilişkin dikkat çektiği hava savunma sisteminin alçak irtifada etkili SUNGUR olduğu olduğu sanılıyor. ROKETSAN üretimi alçak irtifa güdümlü hava savunma mühimmatı, 8 kilometrelik bir irtifada uçan nesneleri düşürebiliyor. 

Türkiye'nin yerli ve milli ana muharebe tankı ALTAY

400, 600, 1000, 1200 ve 1500 beygirlik segmentte motor üretim çalışmalarını sürdüren BMC Power şirketi, yeni tesislerini Ankara'ya kuracak. "BMC Power'ı Ankara'da kuruyoruz. 1200 ve 1500 beygir motor geliştirdik. Yerli motorun adı da 'Tuna' olarak belirlendi" diyen Fuat Tosyalı, ALTAY tankı konusunda ise şu bilgileri verdi:

"Tank artık Yeni ALTAY... Daha önce üretilen prototipten farklı hale geldi. 5 bin saat koşması gerekiyor. Şu anda testleri sürüyor. Yeni ALTAY tankı nisan ayı sonunda vitrine tam anlamıyla çıkacak."

ALTAY tankının TCG ANADOLU gemisine intikali tatbikatı başarıyla gerçekleştirilmişti. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading