SON DAKİKA
KAAN ilk uçuş için son montajda! ANKA-3 gökyüzüyle buluşmaya hazır

KAAN ilk uçuş için son montajda! ANKA-3 gökyüzüyle buluşmaya hazır

"Uçan kanat" yapısıyla dikkati çeken insansız savaş uçağı ANKA-3, tasarım, yapısal ve alt sistem iyileştirmelerinin ardından ilk uçuşa hazır hale getirildi. Son montajda görev sistemleri ve alt sistemlerle donatılmaya başlanan milli muharip uçak KAAN, aralık ayının ortasında yoğunlaşacak taksi testleriyle 27 Aralık'taki ilk uçuşa hazırlanacak.

Savunma

15.02.2024, 12:54

Türkiye'nin lider havacılık sanayisi şirketi Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ), insansız savaş uçağı ANKA-3 ve milli muharip uçak KAAN'ın ilk uçuşlarını gerçekleştirmeyi hedefliyor.

KAAN'ın pilotu Barbaros Demirbaş tarihi uçuşta en çok duygulandığı ânı... Haberi Görüntüle

ANKA-3 GÖKYÜZÜYLE BULUŞMAYA HAZIRLANIYOR

"Uçan kanat" yapısı sayesinde düşük radar görünürlüğü, yüksek hız, yüksek taşıma kapasitesi gibi birçok avantaja sahip ANKA-3, tasarım, yapısal ve alt sistem iyileştirmelerinin ardından ilk uçuşa hazır hale getirildi. ANKA-3'ün yıl tamamlanmadan ilk kez gökyüzüyle buluşması bekleniyor.

PKK/YPG elebaşından tuhaf iddia: ABD, F-16'lar konusunda bize güvence verdi Haberi Görüntüle

KAAN'IN YÜK TESTLERİ TAMAMLANDI

Türkiye'nin en önemli teknoloji geliştirme projesi KAAN için bir süredir devam eden yük testleri tamamlandı. KAAN'ın ilk uçuşunda üzerinde yer alacak görev sistemleri ve alt sistemleri de yapılan bağımsız testlerinin ardından uçak üzerindeki yerlerini aldı. Bu montaj faaliyeti motorların prototipteki yerini almasıyla sonlanacak. Montaj faaliyetinin ardından piste çıkacak KAAN, önce yavaş sonra hızlı taksi ile ilk uçuşuna hazırlanacak. Aralık ayının ortasında bu faaliyetlerin yoğunlaşması ve 27 Aralık'ta KAAN'ın ilk uçuşunu gerçekleştirmesi hedefleniyor.

Türkiye ile Yunanistan arasında ortak füze savunma projesi: Avrupa Gökyüzü... Haberi Görüntüle

İLK UÇUŞ BOYASIZ GERÇEKLEŞECEK

ANKA-3 ve KAAN prototipleri daha önce HÜRJET gibi ilk uçuşlarını boyasız gerçekleştirecek. Bu sayede uçuş sırasında ortaya çıkacak ve hava araçlarında iyileştirme yapılacak hususların tespiti daha kolay olacak.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading