Yandex Metrica

Sitede Ara

KAAN füzeleri yükleniyor: 250 uçağın her biri aynı anda 8 hedefe ateşleyecek

KAAN füzeleri yükleniyor: 250 uçağın her biri aynı anda 8 hedefe ateşleyecek

ASELSAN yapımı TOLUN füzesinin 8 tanesini F-16 savaş uçağından aynı anda ateşleyen Çoklu Taşıma Salanı (ÇTS) şimdi Milli Muharip Uçak KAAN için tasarlanıyor. 

Savunma

17.05.2024, 10:55

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Milli Muharip Uçak KAAN'ın ikinci prototipini tamamlama aşamasına gelirken, uçakta kullanılacak kritik sistemlerin geliştirilmesi için anlaşmalar imzalanıyor. 

TUSAŞ geçtiğimiz günlerde F-16'dan aynı anda 4 tane TOLUN füzesi (Minyatür Bomba) ateşleyen ve toplamda 8 füzenin fırlatılmasına imkan tanıyan Çoklu Taşıma Salanı'nın (ÇTS) KAAN'a özel geliştirilmesi konusunda Altınay Savunma ile anlaşmaya vardı. 

Bugünde dek 10 milyon saatlik mühendislik çalışmasına imza atan Altınay Savunma, savunma teknolojilerinde edindiği yetkinliği KAAN'ın gelişimi için kullanacak. 

Altınay Savunma Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Altınay, TUSAŞ ile yaptıkları anlaşmadan ötürü gururlu olduklarını ifade ederek Türkiye'nin savunma teknolojilerine katkı vermeyi sürdüreceklerinin altını çizdi. 

TOLUN füzelerini ateşleyen Çoklu Taşıma Salanı

Rusya'nın kaç füzesi kaldı? Ayda kaç tane üretebiliyor? İstihbarat kaynakları raporladı Rusya'nın kaç füzesi kaldı? Ayda kaç tane üretebiliyor? İstihbarat kaynakları... Haberi Görüntüle

TOLUN ÇTS'Yİ ASELSAN İÇİN YAPTILAR

Altınay Savunma Teknolojileri, 2016-2020 yılları arasında ASELSAN'ın alt yüklenicisi olarak özel bir Çoklu Salan Sistemi'ne ait kritik alt bileşenlerin tasarımı ve üretimini gerçekleştirerek tüm testleri başarıyla geçen sistemin Türk Hava Kuvvetleri envanterine kazandırılmasında önemli bir rol üstlenmişti.

Yüksek güvenilirlik, yüksek çıkış hızı, kullanım kolaylığı ve kısa sürede operasyona hazır hale gelme yetenekleri ile ön plana çıkan Salan Sistemi, modern uçak bombalarının pnömatik itki gücüyle kontrollü olarak bırakılmasını sağlayacak bir teknolojiye sahip bulunuyor.

F-16 uçağının iki istasyonuna entegre olabilen ve bir sortide 8 farklı hedefi TOLUN füzesiyle ateş altına alma imkanı sağlayan Çoklu Taşıma Salanı'nın kritik bileşenlerine yönelik çalışmalar yapan Altınay Savunma Teknolojileri, Milli Muharip Uçak (KAAN) Salan Sistemleri için TUSAŞ'a alt yüklenicilik desteği sağlayarak bu alandaki bilgi birikimini daha da ileriye taşımayı hedefliyor.

Zırhlı aracın tepesinden havan topu çıkıyor: Mehmetçikten ALKAR'lı VURAN dersi Zırhlı aracın tepesinden havan topu çıkıyor: Mehmetçikten ALKAR'lı VURAN dersi Haberi Görüntüle

250 ADET KAAN'A ENTEGRE EDİLECEK 

Milli Muharip Uçak Salan Sistemi'nin TUSAŞ tarafından Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanan yaklaşık 250 uçağa entegre edilmesi planlanıyor.

Milli Muharip Uçak KAAN

Dünyada gün geçtikçe daha yaygın kullanılmaya başlanan sistemin, Türkiye'nin yeni bir ihracat kalemi olarak uluslararası alanında da önemli bir yer edineceği öngörülüyor.

Yerli sistem ve ürün geliştirme potansiyelini yükseltmeyi hedefleyen Altınay Savunma Teknolojileri, yüksek teknoloji gerektiren yeni projeler ve iş birlikleri konusunda çalışmalarına devam ediyor.

Altınay Savunma Teknolojileri, hareket kontrol sistemleri, insansız sistemler, deniz sistemleri, silah destek sistemleri, mühimmat imha ve kritik üretim sistemleri alanlarında yurt içi ve yurt dışındaki kamu, özel sektör paydaşlarına ürün ve teknolojiler sunuyor, kritik projelerin yükleniciliğini üstleniyor.

Habere Tepki Ver

350

4

3

2

0

0

1

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Savunma


Loading