Yandex Metrica

Sitede Ara

İsmail Demir 'Artık vakti geldi' deyip duyurdu: İnsansız kara araçları sahaya çıkıyor

Savunma Sanayii Başkanı Demir, ASELSAN tarafından modernize edilen zırhlı muharebe araçlarının insansız kara sistemleriyle birlikte sahaya çıkma vaktinin artık geldiğini söyledi.

Savunma

23.01.2024, 20:07

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki Zırhlı Muharebe Araçlarının (ZMA) modernize edilmesi projesi kapsamında ASELSAN tarafından yenilenen araçlardan 134 tanesi güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu. ASELSAN'ın Temelli'de tesislerinde gerçekleştirilen törene kurum yetkilileriyle birlikte Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir katıldı. 

Cihat Yaycı, Karadeniz'deki devasa kaynağa dikkat çekti, 3. Dünya Savaşı'nın merkez noktasını açıkladı Cihat Yaycı, Karadeniz'deki devasa kaynağa dikkat çekti, 3. Dünya Savaşı'nın... Haberi Görüntüle

HAREKÂT KABİLİYETİ EN ÜST DÜZEYDE

Buradaki konuşmasında eski nesil silah kulesine sahip 134 araca modern insansız kule entegre edildiğini ve araçların beka yeteneğinin artırıldığını söyleyen Demir, sözkonusu ZMA'larla birlikte insansız kara araçlarının sahaya çıkma zamanının geldiğine işaret etti. İsmail Demir şunları söyledi:

"Kara Kuvvetleri Komutanlığımız envanterinde bulunan ZMA'lar Savunma Sanayii Başkanlığımızın kuruluşunu müteakip imzalanmış en kapsamlı sözleşmeyle tedarik edilmiştir ve uzun yıllardır başarıyla görev yapmaktadır. Bu dokunuşla görevlerini bambaşka bir boyuta taşıdık. ZMA Modernizasyon Projesi ile 134 adet eski nesil silah kulesine sahip aracımıza modern insansız kule entegre etmek suretiyle araçların ateş gücü, tehdit algılama ve uyarı sistemleri ile beka yetenekleri, güç ve aktarma sistemlerindeki iyileştirmelerle harekât kabiliyeti en üst düzeye gelmiştir."

TEI Genel Müdürü TJ300'ü böyle anlattı: Yakıtı koyarsan füzeyi 2 bin kilometreye uçurur TEI Genel Müdürü TJ300'ü böyle anlattı: Yakıtı koyarsan füzeyi 2... Haberi Görüntüle

BİR SONRAKİ ADIM 'İNSANSIZLAŞTIRMA'

İsmail Demir

Modernize edilmiş ZMA'larda bir sonraki adımın insansızlaştırma olması gerektiğini vurgulayan Demir, "Bunun da planda olduğunu duymak bizi memnun etti. Artık bu araçlarımızı otonom ve insansız uzaktan kumandalı unsurlarla harekat alanına sürmenin vakti gelmiştir. Bu tür araçların hava araçlarıyla entegre bir şekilde harekat ortamına gittiğimizi çok net bir görüyoruz. Bunun bir sonraki adımının insansız ve otonom sistemler olmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Temel ilkelerinin harekât sahasındaki ihtiyaçların yerli ve milli imkanlarla karşılanması olduğuna işaret eden Demir, yapılan her işte, özellikle stratejik ürün alt bileşenlerinde yerli ve milli imkanların maksimum ölçüde devrede olması gerektiğini dile getirdi. Demir, özellikle kara araçlarında yerlilik oranlarının daha da yukarı çıkarılabilmesi için çalışmaların devam edeceğini bildirdi.

Motor konusunun en fazla gündeme getirilen meselelerden biri olduğuna dikkati çeken Demir, "10'u aşkın motor projemiz devam ediyor. Bunların yavaş yavaş sonuçlarını alıyoruz. Yeni sistemlerimize giderek artan oranda güç aktarma ve güç verme işini yerli olarak yapmayı amaçlıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Emekli F-22'ler hangi ülkeye gidecek? İlk kez ABD dışında üretim hattı kurulabilir Emekli F-22'ler hangi ülkeye gidecek? İlk kez ABD dışında üretim... Haberi Görüntüle

ARAÇLARA NEFER SİLAH SİSTEMİ TAKILDI

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün de ZMA'larda modernizasyonun tamamlanmasıyla ilk platformu teslim etmenin sevincini yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Proje kapsamında yaklaşık 30 yıl önce FNSS tarafından üretilerek kara kuvvetlerimiz envanterine kazandırılan zırhlı muharebe araçlarına güncel ve gelecek muharebe sahası ihtiyaçlarını karşılayacak birçok yetenek kazandırılmış oluyor. Bu sistem yetenekleri içinde en belirgin olanı ise muharebe sahası içinde ateş gücü üstünlüğünde fark oluşturacak TSK envanterindeki ilk 25 milimetre insansız silah kulesi özelliğine sahip NEFER Silah Sistemi'dir."

Yakın mesafe gözetleme sistemi ve sürücü görüş sistemleri sayesinde aracın çevresinin gece ve gündüz 360 derece görüntülerinin ekranlar vasıtasıyla mürettebata iletilebildiğine dikkati çeken Görgün, göreve yönelik konfor şartlarının iyileştirilmesi için aracın zırh ve mayın koruma seviyelerinin yükseltildiğini anlattı.

Görgün, projedeki tecrübelerini insansız ZMA için fırsat olarak gördüklerini, insansız ZMA ile personel riskini asgariye indiren operasyon imkanı sunmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Törenin ardından ZMA ile Korkut Silah Sistemi atışları gerçekleştirildi.

Kendi sınıfında dünyanın en uzun menzilli silahı: SUNGUR Bayraktar TB2'den ateşlenecek Kendi sınıfında dünyanın en uzun menzilli silahı: SUNGUR Bayraktar TB2'den... Haberi Görüntüle

MODERNİZASYON PROJESİ 2019'DA İMZALANDI

Projeyle Kara Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan ZMA'nın ateş gücü, beka ve durumsal farkındalık yeteneklerinin artırılarak, seyrüsefer yeteneği kazandırılması maksadıyla modernizasyonunun ve lojistik desteğinin yurt içi geliştirme proje modeliyle yapılması amaçlandı. ZMA Modernizasyonu Projesi'ne yönelik SSB ile ASELSAN arasında 31 Aralık 2019'da ana yüklenici sözleşmesi imzalandı.

Proje kapsamında, ASELSAN ana yükleniciliğinde ZMA'ların yenileştirme ve iyileştirme faaliyetlerinin yapılması, envanterde bulunan ZMA'lara 25 milimetre NEFER Silah Sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi, KBRN Sistemi, Komutan, Nişancı, Personel ve Sürücü Gösterge Panellerinin entegre edilmesi hedeflendi. Çalışmalar kapsamında ZMA platformlarının bakım ve onarımı yapılırken araçlara iklimlendirme, ısıtma, yangın söndürme ve infilak bastırma sistemlerinin alt sistemleri entegre ediliyor.

İnsansız kara araçları (İKA) sahada zırhlı muharebe araçları (ZMA) ile birlikte görev yapacak.

Türkiye'nin İKA ailesi HAVELSAN yapımı BARKAN'la daha da zenginleşti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading