SON DAKİKA
Hedef zirve! NATO'nun en güçlü orduları belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?

Hedef zirve! NATO'nun en güçlü orduları belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?

Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde savunma sanayinde altın çağ dönemini başlatan Türkiye ordusunu güçlendirmeye devam ediyor. Son olarak ABD merkezli Globalfire, NATO'nun en güçlü ordularını sıraladı. Türkiye hem Avrupa hem de dünya devlerini solladı. İşte NATO'nun en güçlü on ordusu...

Savunma

20.02.2024, 16:23

İkinci Dünya Savaşı'ndan hemen sonra dünya barışını ve huzurunu korumak amacıyla kurulan NATO dünyanın birçok ülkesini içinde barındırıyor. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Hollanda, Lüksemburg, Fransa, Belçika, Danimarka, İtalya, Norveç ve Portekiz'in kurucu üyeleri olduğu NATO'ya 1951 yılında Yunanistan ve Türkiye'da dahil oldu. 

CENK füzesinin menzili 3 bin kilometreye ulaşabilir: Kritik eşik aşılıyor Haberi Görüntüle

NATO'NUN EN GÜÇLÜ ORDUSU BELLİ OLDU

Dünya devlerini içinde bulunduran NATO ittifakı'nın en güçlü orduları belli oldu. ABD merkezli Globalfire NATO'nun en güçlü ordusunu soruladı. 

'Türkler kötü bir şey yapacak' diyerek duyurdular: Deniz üssünün ardından... Haberi Görüntüle

10) YUNANİSTAN

Söz konusu sıralamanın 10. sırasında Türkiye'nin komşusu Yunanistan bulunuyor. Atina bu yıl itibariyle askeriyeye 5 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı. 289 helikopteri bulunan Yunan ordusu, 194 de savaş uçağına sahip. bin 365 tankı bulunan Yunanistan donanması ise 11 fırkateyn, 8 mayın gemisi ve 11 denizaltıdan oluşuyor.

F-16 diplomasisi sona eriyor! Türkiye-ABD ilişkilerinde yeni dönem! Bundan sonra... Haberi Görüntüle

9) KANADA

ABD merkezli Globalfire'ın listesinde 9. sırada ise Amerika Birleşik Devletleri'nin komşusu olmasına rağmen askeri anlamda yatırımlarını düşük tutan Kanada ordusun yer alıyor. Kanada ordusunda yalnızca 44 bin kişi görev alıyor. 143 helikoptere sahip olan ülkede 69 savaş uçağı, 74 tank, ve 20 bine yakın zırhlı araç bulunuyor. Kanada donanması ise 4 denizaltı ve 12 fırkateynden oluşuyor.

Haluk Görgün'den 'proje pazarı'nda net mesaj: Türkiye savunmada ana aktörlerden... Haberi Görüntüle

8) POLONYA

Listenin 8. sırasında yer alan Polonya'da toplam 468 hava aracı bulunuyor. Polonya'nın 59 savaş uçağı ve 215 helikopteri bulunuyor. Ordusuna 38 milyar dolar bütçe ayıran ülkede 100 bin kişilik bir kara gücünün yanı sıra 612 tank bulunuyor. Polonya donanması ise ağırlıklı olarak mayın gemilerinden oluşuyor.

Metrodan sonra Türkiye'deki tüm tren hatları! ASELSAN harekete geçti Haberi Görüntüle

7) İSPANYA

ABD merkezli Globalfire'ın listesinde 22 milyar dolarlık bütçesiyle kendisine 7. sırada yer alan İspanyollar, 75 bin kişilik bir askeri güce sahip. 139 savaş uçağına sahip olan İspanya ordusunun ayrıca 121 helikopteri, 327 tankı bulunuyor. İspanyol donanması ise 3 denizaltı, 23 devriye gemisi 11 fırkateyn ve 6 mayın gemisine sahip.

Hayran kaldılar! Suudi Arabistan'dan rekor sipariş: Ankara'dan Riyad'a Akıncı TİHA... Haberi Görüntüle

6) ALMANYA

İkinci Dünya Savaşı'nın en yorgun ve bitkin düşen ülkesi Almanya'da Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle birlikte askeri yatırımlarını artıran Berlin, 2024 yılında ordusuna 55 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı. 62 bin kişilik bir askeri güce sahip olan Almanya'nın 133 savaş uçağı, 318 helikopteri, 46 nakliye uçağı bulunuyor. Alman ordusu ayrıca 295 tank, 80 bine yakın zırhlı araç ve 64 adet gemiye sahip.

NATO hızla silahlanıyor: Haluk Görgün savunma sektöründeki büyük fırsatı açıkladı Haberi Görüntüle

5) FRANSA

Öte yandan listenin 5. sırasında bulunan ve Avrupa'nın en büyük ordularından birine sahip Fransa, 2023 yılında yaklaşık 50 milyar doları sadece askeri alanda harcamaya ayırdı. Aktif olarak sadece 141 bin askeri bulunan Fransa hava ve deniz gücüyle ön plana çıktı. Ülkede savaş uçakları, bombardıman uçakları ve helikopter dahil toplamda 972 adet hava gücü unsuru bulunuyor.10 savaş gemisi, 15 devriye gemisi, 1 uçak gemisi, 9 denizaltı, 11 mayın gemisi ve sayısız küçük çaplı ateş gücü gemilerine sahip olan Fransa, nükleer gücüyle de ön plana çıkıyor.

Metrodan sonra Türkiye'deki tüm tren hatları! ASELSAN harekete geçti Haberi Görüntüle

4) İTALYA

Listede kendisine 4. sırada yer bulan ve Avrupa'nın bir başkan dev ordusuna sahip olan İtalya'da 100 bin bulunuyor. İtalya'da ayrıca 800 adet uçak ve helikopter, bin 30, 61 bin zırhlı araç, 2 uçak gemisi, 8 denizaltı ve 20'den fazla savaş gemisi bulunuyor.

ASELSAN'dan büyük başarı: Alman, Amerikan, Rus tankı fark etmiyor Haberi Görüntüle

3) TÜRKİYE

Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde adım adım zirveye doğru ileryen Türkiye ise, 2023 yılında askeri alandaki yatırımlarını geliştirmek için 40 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı. Yaklaşık 520 bin aktif askeri, 400 bine yakın da yedek askeri bulunuyor. Türkiye'nin topyekün bir savaşta silah altına alabileceği insan sayısı ise 43 milyona yakın. 1069 adet uçak ve helikoptere sahip olan Türkiye İHA ve SİHA alanında ön plana çıkıyor. 2 bin 200'den fazla tank, 60 bine yakın zırhlı araç ve roket sistemi bulunan Türkiye S-400 hava savunma sistemine de sahip.16 fırkateyn, 9 korvet, 11 savaş mayını gemisi, 34 devriye gemisi, bir uçak gemisi dahil olmak üzere Türkiye'de toplamda 200'e yakın savaş ve saldırı gemileri bulunuyor.

CENK füzesinin menzili 3 bin kilometreye ulaşabilir: Kritik eşik aşılıyor Haberi Görüntüle

2) İNGİLTERE

NATO'nun en güçlü ikinci ordusu durumunda bulunan İngltere, geçtiğimiz yıl askeri alandaki yatırımlarını 68 milyar dolara çıkardı. Yalnızca 106 bin askeri bulunan İngiltere nükleer gücüyle ön plana çıkıyor. 664 adet uçak ve helikopteri olan Birleşik Krallığın 213 tankı bulunuyor. Birleşik Krallık donanması ise 2 uçak gemisi, 10 denizaltı, 6 savaş gemisi ve 11 fırkateynden oluşuyor.

Haluk Görgün'den 'proje pazarı'nda net mesaj: Türkiye savunmada ana aktörlerden... Haberi Görüntüle

1) ABD

831 milyar dolarlık askeri bütçesiyle rakiplerine fark atan Washington, 1 milyon 400 bin askere sahip. 13 binden fazla savaş uçağı ve helikoptere sahip olan ABD'nin ordusu 4600 tanka, 360 bin de zırhlı aracı bulunuyor.ABD Hava Kuvvetleri'nden sonra dünyanın en büyük hava gücüne sahip olan ABD donanmasında 11 uçak gemisi, 75 destroyer, 64 denizaltı, 5 devriye gemisi ve 8 adet mayın gemisi bulunuyor. Nükleer bir süper güç olan ABD'nin ayrıca binlerce nükleer silahın da ABD envanterinde olduğu biliniyor.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0


Loading